Jump to content

Mashina de spalat piese


MishuL
 Share

Postare recomandată

Domne mi-a bubuit o idee ;) . Am eu o obsesie sa-mi aduc de "afara" o mashina de spalat vase, fin'ca urasc sa spal vesela, ca urmare chiuveta mea se umple periodic cu un munte de vase pe care binevoiesc sa le spal doar cand nu mai am farfurii in care sa mananc ;) . Acuma sa ducem ideea mai departe- ca tot am muncit azi 2 ore sa fac luna un bloc de 1600 si m-am cocoshat de spate- deh, batranetzile astea... bine ca alte simptome nu au aparut inca ;) . Unde aduc o mashina, pot sa aduc si doua, si pe cea mai obosita sa o facem de spalat piese. Desigur, nu potzi baga gaz in ea, presupun ca se topesc in timp furtunele-garniturile si bashca e pericol de foc- dar exista detergentzi industriali super-strong, folositzi la spalari de piese, care am putea sa-i punem in ea. Am deja 5 chile luate demuuuult de la serviciu, care se dilueaza 1:10 cu apa si tot iese o chestie de nu-i bine sa bagi mana inauntru. Ma gandeam la o mashina din asta cu programatorul eliminat si pusa pe comanda manuala astfel incat sa stea pe spalare atata timp cat vrem noi, apoi oprim, recuperam agentul de spalare, spalam piesele cu furtunu' si le uscam la aer comprimat.

Pareri! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domne mi-a bubuit o idee ;) . Am eu o obsesie sa-mi aduc de "afara" o mashina de spalat vase, fin'ca urasc sa spal vesela, ca urmare chiuveta mea se umple periodic cu un munte de vase pe care binevoiesc sa le spal doar cand nu mai am farfurii in care sa mananc ;) . Acuma sa ducem ideea mai departe- ca tot am muncit azi 2 ore sa fac luna un bloc de 1600 si m-am cocoshat de spate- deh, batranetzile astea... bine ca alte simptome nu au aparut inca ;) . Unde aduc o mashina, pot sa aduc si doua, si pe cea mai obosita sa o facem de spalat piese. Desigur, nu potzi baga gaz in ea, presupun ca se topesc in timp furtunele-garniturile si bashca e pericol de foc- dar exista detergentzi industriali super-strong, folositzi la spalari de piese, care am putea sa-i punem in ea. Am deja 5 chile luate demuuuult de la serviciu, care se dilueaza 1:10 cu apa si tot iese o chestie de nu-i bine sa bagi mana inauntru. Ma gandeam la o mashina din asta cu programatorul eliminat si pusa pe comanda manuala astfel incat sa stea pe spalare atata timp cat vrem noi, apoi oprim, recuperam agentul de spalare, spalam piesele cu furtunu' si le uscam la aer comprimat.

Suna foarte bine dar cred ca este lipsit de eficienta.

1. nu speli piese in fiecare zi

2. exista solutii mai simple. Un Karcher mic pe care il mai folosesti si la altceva. Detergent cu apa. Tava cu benzina sau gaz.

Vrei sa nu te doara spatele fa-ti o masa la inaltime optima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un amic care si-a luat un de-asta de spalat cu presiune, chiar vreau sa dau o fuga pana la el sa vad daca poa' sa spele un bloc- deshi sunt cam sceptic ca duce stratul de praf/pamant si ulei.

Nu pot sa stau sus ca ma vede shefu' pe geam, stau pitit pe ciuci dupa gogoshar :lol:

Ba, cam spal piese in fiecare zi :lol: . Poate ca ash face asta si pt altzii (adica sa repar) daca n-ar fi nesuferitul asta de spalat.

Pentru piesele de fier e varianta cu fiertul in soda dar care nu merge la Al, Am, Bz etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie ideea mi se pare buna, cel putin pt. spalatul grosier. Dar ccred ca in loc de masina de spalat vase s-ar putea construii un soi de centrifuga cu viteze variabile :lol: .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceee? O masina de spalat vase pt a spala piese?!? Asta-i tare!

Nu faci nimic decat sa pierzi bani si timp, masina de spalat vase nu face dacat sa stropeasca cu un jet destul de slab vasele alternand detergentul cu apa pt limpezire.

Ia intai o masina din asta si lasa o farfurie cu resturi in ea de pe o zi pe alta (de preferinta un sos ceva), iti garantez eu ca nu o spala bine! Tot buretele de vase si frecatul e de baza. Chiar producatorii recomanda sa clatesti vasele inainte de a le pune in masina.

In schimb sunt masini profesionale de spalat piese, au un cuptor care arde toate resturile de uleiuri si un sistem separat cu pompa pe unde circula un lichid care curge printr-o pensula speciala, pensula pe care o plimbi cu mana pe piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm ce a spus dihorul (treaba cu pensula) si in plus daca este cineva,la care nu este satisfacut de rezultat,ar putea sa sableze piesa cu un nisip foarte fin dar numei la EXTERIOR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai voi n-atzi intzeles? Ziceam ca baipasez programatorul asha incat sa pot s-o las pe spalare cat vreau eu... o ora, 2, 3...

In fine, vad ca nu am succes. Cand o sa am 2 mashini de sp vase o sa incerc si va spun, intai sa fac rost de una pt vase :) si pe urma mai vedem

Intre timp o sa incerc cu Ghibli-ul amicului, dar cum zic sunt sceptic.

Ref la sablare: una e sablarea, alta e spalarea- sablatzi voi vilbrochenul si pistoanele si axa cu scame, eu nu servesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa par "dus de`acasa", da` mie chiar imi face placere sa spal vase ;) si cu atat mai mult sa imi spal piesele la masinutze :D abia astept sa ma apuc de ele. dar problema e ca, deocamdata atata stiu doar, sa le curatz. si odata cu asta, eu cred ca se vede mai bine si starea pieselor :D nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai voi n-atzi intzeles? Ziceam ca baipasez programatorul asha incat sa pot s-o las pe spalare cat vreau eu... o ora, 2, 3...

Da, e ca si cum ai face pipi pe o piatra asteptand ca aceasta sa erodeze :somnmare:

Si apoi cine plateste curentul? Cu banii cheltuiti pe energie dai fuga la o spalatorie auto si iti spala aia piesa, unde mai pui ca iti raman si bani de o bere pe care o poti savura in timp ce observi atent jetul de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e ca si cum ai face pipi pe o piatra asteptand ca aceasta sa erodeze :lol:

Tu te pishi cu detergent industrial? :lol:

Si apoi cine plateste curentul?

No comment! :lol:

Cu banii cheltuiti pe energie dai fuga la o spalatorie auto si iti spala aia piesa, unde mai pui ca iti raman si bani de o bere pe care o poti savura in timp ce observi atent jetul de apa.

N-auzi ca am un amic care tocmai a cumparat o dihanie din aia? Uite m-ai starnit, maine ma duc sa fac o proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu te pishi cu detergent industrial? :Driver:

No comment! :Driver:

N-auzi ca am un amic care tocmai a cumparat o dihanie din aia? Uite m-ai starnit, maine ma duc sa fac o proba.

Fa proba, scula aia cu presiune este conceputa ca sa spele depunerile de noroi&ulei. Acum sunt si aici o mare varietate... Depinde de presiunea apei, daca incalzeste apa, daca are rezervor cu detergent special pt spalari, etc....

Eu am asa ceva, dar e modelul "casnic", nu prea are presiune dar poti spala linistit piese cu ea. Nasol e cand piesa este mica si nu prea ai cum sa o ti sub jet, trebuie sa inventez mereu ceva in care sa prid piesa cand o spal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Mashina de spalat vasa n-am gasit, dar am gasit 2 mashini de spalat sub presiune gen Karcher. Una face presiune slaba, deci e de presupus ca e uzata, iar cealalta merge dar are o carcasa stupida care sustzine motopompa in carcasa ext sparta- se rezollva.

Rog cine gaseshte prin talcioc furtun+pistol+lance sa-mi ia si mie- maxim 20-25 lei.

Dupa reparare si completarea cu "pushca", divaisul va sta la dispozitzia doritorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!