Jump to content

Probleme Turbina


energizer
 Share

Postare recomandată

@baracuda el se referea la furtunul de inalta presiune care vine de la turnina, a si zis gros, acum trebuie vazuta cauza , care ar putea fi prea multa presiune de aer, deci trebuie facut un test, daca vrei vino azi la 11 in politehnica, este intalnire vwforum in fata la transporturi

scuze darsi eu am cam aceiasi problema.

scuze darsi eu am cam aceiasi problema.

problema cu limp mode apare cind si cind.vreau sa-mi curat si eu turbina dar dupa cite am citit pe aici "sa nu umbli la axul tb ca se descentreaza,etc,etc " acum sincer mi-e frica. poate cineva sa ma ajute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor help! ce este "surge". masina mea face uneori probleme.3000 rotatii la blana cu vit 4 este tot ce poate.ce sa fie? turbina,motorul,EGR-ul sau MAP-ul /

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor help! ce este "surge". masina mea face uneori probleme.3000 rotatii la blana cu vit 4 este tot ce poate.ce sa fie? turbina,motorul,EGR-ul sau MAP-ul /

Probabil debitmetru... trebuie facut un log in mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil debitmetru... trebuie facut un log in mers.

debitmetrul l-am schimbat acum doua zile .deci pica ,altceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor help! ce este "surge". masina mea face uneori probleme.3000 rotatii la blana cu vit 4 este tot ce poate.ce sa fie? turbina,motorul,EGR-ul sau MAP-ul /

daca la 3000 rpm ramai fara putere cred ca trebuie curatat turbina, cel mai bine fa un log sa vedem ce e acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca la 3000 rpm ramai fara putere cred ca trebuie curatat turbina, cel mai bine fa un log sa vedem ce e acolo

cum fac acest log? saptamana aceasta am fost la service,facut test cu vag si nu aveam nici o eroare,iar la turbo m_au pus sa o turez la blana si mi-au spus ca nu ridica decit pina la 1500-1600 ???iar tija nu se misca,au spus ca se misca doar in sarcina (mers)

poate ma poti ajuta tu cipos please!

cum fac acest log? saptamana aceasta am fost la service,facut test cu vag si nu aveam nici o eroare,iar la turbo m_au pus sa o turez la blana si mi-au spus ca nu ridica decit pina la 1500-1600 ???iar tija nu se misca,au spus ca se misca doar in sarcina (mers)

poate ma poti ajuta tu cipos please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se face in treapta a 3 de la 1700 rpm se apasa pedala de accceleratie la podea pana la 3200 rpm si cine fcae diagnoza tre sa salveze logoul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se face in treapta a 3 de la 1700 rpm se apasa pedala de accceleratie la podea pana la 3200 rpm si cine fcae diagnoza tre sa salveze logoul

eu nu sunt lamurit cu turbina ''tija se misca doar in sarcina'' de ce nu si cind o turez pe loc? sunt total dezorientat

poate ma poti ajuta tu cipos cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
eu nu sunt lamurit cu turbina ''tija se misca doar in sarcina'' de ce nu si cind o turez pe loc? sunt total dezorientat

Ca sa misti tija cu masina pe loc cu VAG-COM mergi in [01] Engine -> Meas. Grup [011] si aici dai [swich to Basic Settings] . La PDuri se va tura automat la 1400rpm motorul. La non PD doar putin . Dupa ce face asta se va da automat comanda sa miste tija pe maxim inchis / maxim deschis turbina (o sa se observe si in valorile de pe laptop cum variaza valoarea citita de MAP (campul 3 din cele 4 de pe ecran la VAG-COM). Daca turbina este vizibila (vezi platformele mk4 unde doar cu elevator poti vedea turbo) poti vedea si daca-si face toata miscarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunama un pic pt ca eu inca nu stiu ce model de turbina ai e cu geometrie sau fara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunama un pic pt ca eu inca nu stiu ce model de turbina ai e cu geometrie sau fara ?

nu stiu ce geometrie are turbina,masina este fab '98 si pe talon '99 sti cum e lavw.cum descopar ce tip de geom. are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva in ce ordine se pun furtunele de la N75. am schimbat-o si nu stiu daca am pus furtunele bine .please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, curatati-va turbinele singuri daca va place sa aveti TDI.

Cititi pe ici pe colo in forumul asta si pe alte cateva cu search pe google.com , si cu rabdare apucati-va de destzelenit suruburile intepenite ale turbinelor si purcedeti mai departe.

Daca nu, platiti lenea!

:)) :)) :))

Cum ai sarit la mine acum ceva vreme cand am spus sa puneti mana pe carte si sa mai cititi si acum cand tu ai spus ceva asemanator, ce au mai sarit ceilalti pe tine... Ma declar multumit! :)) :)) :))

:))

In concluzie: fara suparare, hai sa lasam ambitiile, orgoliile si mandria la o parte, sa fim veseli si ce este cel mai important, sa fim buni si sa ne ajutam intre noi, fara patima!!! :lol:

Sper sa nu fiu acuzat ca vreau imposibilul... :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un limp mode. O sa iti dai singur seama daca vei experimenta vreunul. Iti doresc sa nu ai ocazia asta.

Cauta la subiectul cu "Pierdere brusca de putere la TDI"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Brasov :

Adciel service zarnesti - eu ma duc in doua saptamani sa o "degripeze" - vezi la service-uri topic aferent

Modificat de Bogdan.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva care este pozitia celor 3 furtunase la N75. l-am schimbat si nu stiu daca am pus furtunele bine. eventual o schita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, luati exemplu de la Ciprian (Cipos) si cand aveti ocazia sa mesteriti (voi sau mecanicul vostru etc..) faceti poze si puneti-le aici pentru ca toata lumea sa beneficieze de ele si sa impartasim informatia.

Bravo Cipos!

Eu nu vad nici o poza. Ce trebuie sa fac ca sa le pot vedea?

Modificat de Emanuel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intri pe messenger si ti le dau pt ca numai sunt pe forum dupa update

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai intri pe messenger si ti le dau pt ca numai sunt pe forum dupa update

oK intru . ce id ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat search si nu am gasit asa ca :rolleyes: postez si eu aici

de o saptamana imi intra turbina la 1500 rpm... intrebarea mea este daca trebuie curatita sau e pe duca?

pina acum intra la 1900 200 rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e in profil adica cipos2004

multumesc.

Modificat de Emanuel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!