Jump to content

Probleme Turbina


energizer
 Share

Postare recomandată

cipos rulz....gata cu limp mode-ul :vaidecapulmeu: :D :P

LOG_tun.xls

Modificat de transsoniku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la un test cu masina si am turbina blocata...cat d greu se poate debloca si care e sansa sa reusesc? Are cineva Cd-player original d passat d vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, a dracu' problema asta cu turbina, tija, actuatorul ...si toate cele. La mine a fost data jos si curatata turbina acum vreo 20.000 km insa intre timp au inceput sa apara iar probleme. Merge cam greu si trage cam tot la fel.

Am mers cu mufa de la debimetru scoasa sa vad cum "trage" masina - merge mai prost, deci debimetru ok

Intre timp am aflat si eu unde e pozitionat actuatorul si care este cursa tijei - sunt sigur ca aici e problema, pt. ca atunci cand apas pe capatul tijei in jos (pt. a vedea cursa) aceasta se misca aprox. 3-4 cm dar fff greu, de multe ori nici nu mai revine la loc si ramane blocata pe la jumatea "drumului",

daca trag tare i-si da drumul din acel blocaj dar sunt sigur ca in scurt timp se blochaza la loc+ca mi-e frica sa nu o rup.

Am dat cu spray degripant de m-am saturat, prin toata zona ca nu prea se vede bine, insa tija aia tot greu se misca.

Cipos, ce trebuie facut???, merita dat jos actuatorul, posibil sa fie rugina pe acolo si curatat bine sa se rezolve?, posibil membrana sparta?sau ce altceva...? am verificat toate furtunasele de pe acolo si par ok ... zi ceva pls, ca vad ca tu esti salvatorul nostru :Driver: !

salve

apropos: cum pot verifica membrana, unde se afla?in interiorul acelui actuator?

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar trebui dat jos si vazut ce agata ca pana nu il dai jos nu prea poti sa-ti dai seama si la cum descrii u acolo pare a fi de la geometrie.... unde ai facut turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unde crezi?, unde mi-ai recomandat tu!, asa l-am cunoscut pe Laurentiu - super baiat!!!! :D

ce zici ?, cand esti tu disponibil si in "good mood" ne putem uita sa vedem care-i buba?

poate facem si o scanare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci da-mi un tel dupa data de 10 deoarece sunt lecat din buc pana atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat uleiul cu pricina (505.01) si tot ieri am aflat ca nu se mai fabrica acest tip de anul trecut din septembrie, l-am gasit in final la AlPadrino, cei de la Augsburg neindicandu-mi noul ulei decat daca schimbam tot uleiul din motor ori mie imi trebuiau doar 200ml. Am completat si acum nu mai zice nimic BC.

Poate e prea tarziu sa-ti spun acum dar:

BC-ul nu-ti mai zice nimic deoarece ai ridicat capota cand ai completat, daca nu completai si ridicai doar capota, becul se stingea. Eroarea poate aparea dupa 100-200 km asa scrie in manual. Eu oricum iti recomand sa schimbi tot uleiul + filtru dupa ce rezolvi celelalte probleme. Sau poate deja ai facut asta :lol:

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut as vrea sa stiu si eu unde se poate curata turbina si daca dureaza si costa mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut as vrea sa stiu si eu unde se poate curata turbina si daca dureaza si costa mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, in primul rand citeste regulamenul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cred ca zeci de topic-uri pe TDI Forum unde gasesti raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Automotive Electronics

Go to CIPOS,colegul nostru artist in curatarea turbinelor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

electricu", omu este din Galati dupa numar...ajunge cam greu la CIPOS :lol: (apropo ionut, completeaza si tu datele la profil ca sa stim cine te poate ajuta). Iar in caz ca nu stii sa folosesti forumul si sa dai search (una din reglile de baza, citeste si tu regulamentul fara suparare), AICI ai link-ul catre topicul lui Cipos despre care vorbeste electricu"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti pe cineva din Brasov care curata turbine???? ca tot caut pe net si nu gasesc nici

o firma.

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui deschis un topic"cereri de curatare turbine",la fel ca si "cereri diagnoza",de ex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa mergi la Cipos.

In Galati nu poti altundeva decat la Ivas inclusiv de la alte serviceuri m-au trimis la ei, si pentru ca m-am grabit sunt partial nemultumit (in sensul ca nu mi-au curatat si egr-ul - nici macar nu mi-au spus ca se poate curata -asta am aflat-o de pe forum)-plus ca nu sunt convins ca au facut treaba buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor, curatati-va turbinele singuri daca va place sa aveti TDI.

Cititi pe ici pe colo in forumul asta si pe alte cateva cu search pe google.com , si cu rabdare apucati-va de destzelenit suruburile intepenite ale turbinelor si purcedeti mai departe.

Daca nu, platiti lenea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine platiti lenea decat turbina..... daca rupeti un surub in bloc sau in turbina...auauaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine platiti lenea decat turbina..... daca rupeti un surub in bloc sau in turbina...auauaua

:( Da, eu am batut in ea o zi intreaga, si nu am putut s-o desfac, am montat-o la loc, m-am dus la Cipos si s-a rezolvat.

Daca spargea evacuarea, avea alta + ca 2 suruburi de la variabila, nu s-au desfacut si le-a polizat cu bormasina + ca piesa aia care misca vanele era uzata, si eu nu aveam de unde sa iau.

Deci, mai bine platesti lenea, dar ai garantie, eu degeaba am fost binevoitor ca tot acolo am ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D

da, sunt chiar mai mult de 2 cred (mai e si in G4 - Bora). Nu se poate face un join de toate (ca doar e chestie comuna pt. VAG - tdi) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multi vorbesc putin cunosc..... poate domnul calaretul ar trebui sa stie ca la passat 1,9 tdai mai trebuie niste chei speciale pe care eu le-am facut, plus ca la leon, golf, a3 exista un risc f mare sa rupi suruburile in galerie.......... si atunci sa va vad copii de unde luati strung sau galerie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!