Jump to content

Probleme Turbina


energizer
 Share

Postare recomandată

Eu am 250k km si intradevar cand am dat jos furtunul de la intercooler a curs mult ulei,dupa cum ti-am zis am vazut ulei pe scut si l-am desfacut.acum o sa incerc sa il desfac din nou si sa vad pe unde curge ulei,sper sa reusesc sa il dau si afara sa il vad la lumina.cat despre turbina o sa o dau jos si o sa o curat.acel ax are cumva ogarnitura pe unde poate pierde ulei?sau trebuie schimbat cu totul daca are joc ca sa ma pot pregati spiritual pentru ca daca este de rectificat nu o mai ppun la loc o sa rectific si gata.o sa pun un video cand o desfac sa va dati o parere.multumesc mult de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, 

Daca poate sa imi ofere cineva niste recomandari unde as putea reconditiona turbina, si un pret aproximativ. Turbina mea trebuie schimbata/reconditionata, a fost curatata in urma cu vreo 2 ani, masina are 300k si imi intra iarasi in limp mode.

Am auzit de niste baieti de la Cluj, daca cunoaste cineva sau a reconditionat pe acolo rog sa ma ajute cu info deoarece sunt din zona! Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu consuma ulei, nu fluiera, poti pune o geometrie noua ca are uzura si de aia agata, scapi mai ieftin.Ai verificat daca are joc in ax?

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@chirtesel: Ca sa-ti faci o idee de cost ptr reconditionarea unei turbine, pe mine m-a costat 1330 lei la AVD Turbo-Bucuresti in care a intrat manopera demontat/montat + schimbul de ulei si filtrele de ulei si aer, pe care le-am cumparat eu (200 lei). Nu mai zic de profesionalismul baietilor, super corecti, echipa tanara....etc. Intra pe site-ul lor si vezi daca au vreo sucursala aproape de tine. Bft !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info, o sa iau în calcul și varianta de la București dacă nu găsesc mai aproape (dau jos turbina și o trimit prin curier)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt turbine noi la 200 lire pe ebay.co.uk fara taxe vamale cu garantie 12-18 luni.

 

Partea buna e ca ramaneti cu turbina voastra originala, pe care puteti sa o desfaceti, invatat sa desfaceti/curatati o turbina, poate ii cumparati miez nou si o lasati rezerva, sau "faceti biturbo" :)).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,a mea costa 289 euro plus 20 curierul tinand cont ca sunt in it.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dintre cei cu probleme de genu, nu as fi curios câți și-au comandat turbosuflante de pe ebay ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ebay e un site foarte respectat si foarte serios.eu comand zilnic pe ebay si nu am avut probleme niciodata.bineinteles ca trebuie sa te uiti la vanzatorii de top care au vandut produse cu miile iar poti vedea tot ce au vandut si tot ce comenteaza clientii despre produsul primit.eu am incredere sa cumpar orice pe ebay sa spunem pana la un maxim de 500 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, si eu am fost in aceeasi situatie cu turbina comandata din afara Tarii.... Gasisem o turbina la vreo 300€ pe un site din Germania iar cand am cerut detalii despre marca, ptr ca pe site aparea noname, mi s-a spus ca este chinezeasca. Asa ca nu bag mana in foc ptr turbinele de pe ebay....dar e posibil sa fie OM. Eu am preferat ideea reconditionarii la un service specializat ptr ca am garantie, este centrat axul, este reglat vaccumul ptr a nu lua lag.... Stiu ca e un pret cam piperat ptr o reconditionare dar ptr ca nu sunt multi care reconditioneaza turbo, atunci romanul profita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Romanul profita,nu stiu pe ce site ai vazut turbina dar iti spun ca pe ebay iti spune marca daca e noua daca e reconditionata sau ce se intampla cu ia.acum fiecare cu ce alege.mai sunt niste baieti la torino care se ocupa doar de turbine la preturi foarye bune.a mea costa 300 euro si de la iei.este corect ca garantia conteaza foarte mult dar romanu stii cum e poate gasi nod in papura.si tine cont ca in grrmania cand ai cerut detalii ti le-au oferit corecte,ceia ce la noi nu prea se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garanția pe care o ofera cei de la service turbo bănuiesc ca e în cazul în care demontează/montează ei pe mașină?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, in cazul meu, nemtii au fost corecti in privinta detaliilor si mi-au spus clar ca turbina e chinezeasca, o sa caut site-ul ala si o sa-l postez daca il mai gasesc. Deocamdata sunt multumit de turbina, am avut varianta de a o curata pe cea de pe masina sau montarea altei turbine reconditionata deja, aceeasi marca (Garrett), aceeasi putere....am ales varianta a doua. Intradevar pretul este cam piperat dar asta e Romania. Ramane de vazut cum se comporta in timp turbina. Am garantie 1 an fara limita de km. Era super tare varianta cu ebay-ul ptr ca imi ramanea turbina veche dar...timpul ma presa ptr ca am nevoie de masina in concediu ptr un drum cam lung.

Re: Nu neaparat, ei dau garantie la turbina. Veneau turbine prin curieri, cu gramada, deci automat ca dau si garantie....poate sa te oblige sa o montezi intr-un service autorizat. Merita un telef. sau un mail, sunt f prompti.

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speram ca da,oricum cu o turbina noua sau una rectificata bine nu cred sa fie probleme.maine desfac turbina,mi-am luat liber de la munca iupiii,maine fac video si pun poze cu ia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu rezolvarea problemei din postul #3173... Dupa ce a trecut masina prin mainile mai multor mesteri inlocuitori de piese, ce mi-au spus ca turbina este terminata, am ajuns la un MECANIC, impreuna cu care am observat ca pe la galeria de admisie ies gaze. Am verificat suruburile de prindere a galeriei si ce sa vezi?! Unul dintre ele era suficient de slabit incat sa permita gazelor sa iasa. Am strans cu simt de raspundere respectivul surub, iar acum masina nu mai scoate acel sunet. Pe viitor urmeaza sa demontez galeria si restul anexelor EGR, sa le curat si sa schimb garnitura galeriei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut, 

Azi in mers s-a aprins martorul bujii, masina nu  a mai tras, dar a ramas la viteza constatanta. Dupa o scanare mi-a dat aceste erori pe partea turbo. Care ar fi problema? Motorul este de 1.6 TDI, masina are 180 000 km reali. Este posibil sa aibe axul vreaun joc? Astept pareri! Multumesc

Log-AR-WVWZZZ3CZBP326868.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca e capsula vacumatica cu pb. Scoate-i mufa si vezi daca la fel face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are senzor capsula vacumatica, de-i arata in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are martor de semnalizare pb electrica-acea sarma in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ungureanuion

Eu tot capsula vacumatica cred ca este , este boala si la Golf 6 2.0 , am patit-o prin Belgia si asa am ajuns acasa cu ea , la probare in service nu mai tinea vacum !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au trecut cateva zile si nu mai face! am dat cu spray contact pe mufa aia! Cred ca a fost de la un contact ceva! revin in cazul in care face din nou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.

la un control de rutina, am descoprit aceste zone uleioase.

masina merge ok acum dar am observat ca uleiul se prelinge si prin spate si poate sa curga pe niste furtune.

are cineva idee cam despre ce ar putea fi vorba ?

multumesc

025mic.jpg

027mic.jpg

033mic.jpg

035mic.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuieste oringul din cot,vezi sa nu fie fisurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

 te referi la imbinarea dintre corpul turbinei si tubulatura de aer, acolo unde este strans cu colierul ala metalic cu cap de surub ?

?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!