Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

ba eu am sa-mi pun camera video....

nu stiu daca ajuta mare lucru...

1. Parca s-a mai discutat, e acceptata ca dovada proba video in instanta in Romania? Cred ca nu in orice conditii. De fapt poate tu stii mai bine cum e cu astea :P

2. Daca filmeaza ceva, noaptea eu pun pariu pe ORICE ca nu se va vedea mare lucru decat daca ai si un tun de IR destul de puternic sub ea....Doar daca nu esti cu masina sub ceva "bec" :vaidecapulmeu: ... Insa la distanta de peste 10-15m, la rezolutia aia e asa de proasta calitatea imaginii ca nici Interpolul nu va fi in stare sa scoata o fata de om de pe capul cuiva filmat cu asa ceva!! Nu ca ar incerca cineva din politie vreodata sa faca asta pentru un astfel de incident anyway........:P

3. Daca zici ca stai la parter, daca tot vrei sa ai o sansa in "caz de", mai bine sa fie camera mai "subtila" decat cu beculete rosii, etc... ca va veni cu un spray cu vopsea si psssschhh o "rezolva" sau arunca o carpa pe ea....Asa ca daca ai o sansa, il filmezi fara sa stie.

4. Poate oricum se teme sa nu fie recunoscut la fata de oameni si vine cu un tricou de jogging cu gluga trasa....

Cu alte cuvinte ciobanul roman ( ca sa folosesc cuvintele cuiva de mai sus) daca vrea sa se razbune tot "ti-o trage" mai mult sau mai putin ciobaneste la o faza din asta... Poate puteam sa scriu tiganul roman in loc de cioban ca era mai aplicabil la realitate. Nu stiu sigur....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stau la 1. Era vorba de o camera falsa cu luminite rosii si cu senzor de miscare. Cand vezi luminite pe jos, te uiti, vezi ca e o camera care se misca si decolezi. Nu stii ca-i falsa sau nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1 mai merita cat de cat oarecum...( de fapt 1 ai zis si inainte, nu stiu cum am citit eu parter ) O sa vina vecinii sa te intrebe daca nu ai filmat cumva cand X, Y, Z a venit sa nu stiu ce nu stiu cand... O sa fii un fel de informator virtual pentru vecini... mare le va fi dezamagirea cand o sa vada ca firul e conectat la ghiveciul cu ficus .....:P

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca exista in sectorul unu un serviciu similar cu cel din sectorul 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In parcarea platita s-au montat dispozitive metalice pe care le ridici atunci cand pleci cu masina :question: Sect4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

montate de tine sau de ei? Daca sunt de tine montate iti poti lua amenda, au fost cazuri cand s-au lovit copii de ele... Deci asta nu e solutia, solutia e sa civilizam jegurile astea de romanasi smecheri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici in 3 generatii nu ii inveti pe romani nimic. Singura solutie sa ii inveti ceva e sa le iei copii proaspat nascuti si sa ii dai la parinti afara sa ii creasca si pe urma sa ii aduci inapoi :D. Aici nu se schimba nimic fara amenzi dinalea grase si fara salarii imense la politisti ca sa ii scoti de sub incidenta spagii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am montat eu acum 6ani, dupa care si-au montat si altii. Pana in prezent nu a fost nicio problema. Oricum nu mi-a parcat nimeni masina in locul meu neavind cum :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa previn cumva aceasta problema cu semnalizarea m-am interesat de indicatorul rutier personalizat " PARCARE PRIVATA CONFORM AUTORIZATIEI NR........."

Pentru cei care vreti sa va faceti, si sa scutiti timp - am cautat ceva vreme firme si am gasit una care le face in max 2-3 zile :

Osimo COM S.R.L Bucuresti - TELEFON 327.44.02

Preturi : Indicator Patrat Parcare : 20,5 Euro + TVA

Stalp 3 m ( din care 0,5 m intra in pamant) : 15 Euro + TVA

Nu asigura montajul insa asta cred ca se rezolva cu vecinii dornici de PALINCA :somnmare: :screwy: :blink:

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat si eu de citit...merci Godo de info. Totul pare OK...dar ce se intampla cand vii acasa obosit si iti gasesti locul de parcare ocupat DUPA orele 20:00? Ca in acele hotarari se spune ca activitatea de ridicare si depozitare a autovehiculelor parcate neautorizat se desfasoara pana la orele 20:00. Eu de multe ori ajung la 23:00 acasa. Pe cine anunt eu la ora aia ca un "berbec" mi-a ocupat abuziv locul de parcare si sa vina sa-i ridice masina?... O sa-mi rada in nas la orele alea. Si cred ca nu sunt singurul in situatia asta.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anunti imediat la politia comunitara. Si ca sa fii sigur ca nu pleaca ii blochezi si masina ;). Si dimineata iei la rand telefoanele. Dispecerat Primarie ...etc... Asta e valabil pt sect.3. Nu stiu pt.restul. Atentie la asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...valabil daca se intampla in weekend. Dimineata insa, sunt printre primii care parasesc blocul asa incat, daca-l blochez, la ora la care plec tot nu e nici o politie/serviciu ridicari disponibile. Si nici pe individ-ul care mi-a luat locul nu-l va deranja (ca doar plec inaintea lui)

Oricum, era o intrebare teoretica, la mine am noroc, locurile sunt destul de bine stabilite in parcare...doar din cand in cand mai "esueaza" cate unul pe acolo accidental. Si pe ala il iert ca stiu ca nu o face intentionat (nu mi-am marcat locul cu tablite, etc). Si da, stau in Sect 3... Oricum am profitat de info ca sa sun sa le cer celor de la Primaria Sect 3 sa vina sa marcheze locurile...ca la noi asta e discutia... "Eu am locul 18 si e asta"..."Ba nu, asta e locul 17, locul 18 e ala..." si asa mai departe. Le-am dat telefon sa vina sa marcheze in acest sens parcarea... Am inteles ca trebuie sa astept vreo 2 saptamani ca mai devreme nu se poate... Ce-mi place cand aud "nu se poate"... Sunt cuvintele cu care incep cele mai multe discutii cu aparatul de stat (fie el Primarie, Politie, sau altceva...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am sa-mi cumpar pe persoana fizica :) indicatorul de parcare personalizat cu nr autorizatiei si-l plantez acolo. Ii scutesc pe astia de la ADP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu ma gandesc ca e cam riscant sa ii blochezi masina celui care ti-a ocupat locul, caci nu stii peste ce specie dai si poate iti face ceva daune la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa-l sa faca :) . Oricum ieri mi-am gasit-o atinsa in parcare, o mare pata alba pe far , aripa, bandou si spoiler. Bandoul mi s-a julit putin....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc ca e cam riscant sa ii blochezi masina celui care ti-a ocupat locul, caci nu stii peste ce specie dai si poate iti face ceva daune la masina.

Pai nu ar fi indicat asa ceva. Daca iti agreseaza masina in orice fel, el fiind blocat de tine nu poate pleca decat dupa ce-i dai tu drumul. Iar daca vii la masina si constati asa ceva, in cazul acesta nu mai are rost sa-l deblochezi, ca oricum pleaca cu Salvarea. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hop si eu cu parcarea!sectorul 6!

zilele astea tre sa depun cererea, am 4 locuri libere, trebuie sa aleg singur pe care il vreau!

cam toate se ocupa, nr 8, care e cel mai aproape de balconul meu este cica liber, practic il are , cred, acelasi tip care l-a mai avut, doar ca nu l-a mai platit.

celelalte sunt mai departe si mai intunecoase!

ce ma sfatuiti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca nu ai vreo treaba cu tipul care are locul ce-ti place, sho' pe el!... eu am loc platit de 3 ani si stiu ca termenul de gratie este pana in martie anul urmator, deci tipul a pierdut locul....apoi, uita-te si la el, sa nu fie vreun ruman de 2m si 140 kg ca platesti degeaba locul respectiv... :D

Stii mai bine... Oricum eu raman la parerea ca alegerea locului de parcare tine si de conduita locatarilor...

btw, doamna de la parcari ADP6 - SUPER! jos palaria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am nici o treaba, da e sensibil marisor ca dimensiuni!

in seara asta sunt ocupate 3 din cele 4 neplatite!

afara de asta, inca ceva pt cine se pricepe la faze cu primarii/servicii&comp: se poate face undeva o cerere ca sa mai puna un bec, ceva, sa nu mai fie 95% in bezna parcarea?

ca si de aia nu imi vine sa "sho" pe nimeni, a doua zi mi-e ca gasesc caramida in parbriz!si sa nu imi spuneti, am casco, da nu asa vreau sa mearga treaba! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce se intampla in situatia in care masina e luata pe Leasing? Mai pot cei de la Politia Comunitara sa faca ceva? Sincer nu cred.

In sectorul 1 astia de la ADP nu au de gand sa mazgaleasca pe asfalt numerele locurilor in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

poti lua o imputernicire/declaratie de la firma de leasing cum tu esti singur utilizator al acelui auto... la fel si cu masinile de firma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am testat reactia celor de la Politia Comunitara sector 1 si s-au miscat super bine. Am sunat, au venit au inceput sa intocmeasca o somatie pt nesimtitul ce ocupa locul meu de parcare si a doua zi urma sa vina din nou si sa-l amendeze pe "inculpat". Amenda e 15 milioane. Destul de mult. Dar ce sa vezi, cand a vazut respectivul (pe care nu-l cunosteam) ca a venit Politia, a iesit imediat din barlog si a zis ca nu a stiut ca e locul altcuiva. Chiar daca ii lasasem bilet, l-a citit dar nu l-a impresionat.

Important e ca omul si-a luat masina de acolo, iar Politia Comunitara si-a facut datoria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata ca si eu am fost la Primarie si mi-au dat un loc de parcare. Partea naspa e ca cineva avea autorizatie pe el, dar nu a mai platit din 2002. Partea buna e ca am facut poze si am depus la ei o sesizare cum ca nu pot sa-mi folosesc locul. Partea naspa e ca trebuie sa astept 15 zile ca sa mi-o solutioneze. Continuarea in episodul urmator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii vor da vreo 20-30 milioane amenda, apoi daca suni la comunitari ii vor ridica masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta lucrurile se misca mai incet, urmeaza sa imi pun si eu stalpisorul magic pe locul de parcare care l-am platit. Din ce am inteles aici parcarea este cu program, cat despre amenzile, ridicarile de masini care au parcat pe locul meu inca nu stiu procedura. Urmeaza zilele astea sa ma interesez. Ciao. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!