Jump to content

Linie Audio Seat Altea


paul iovita
 Share

Postare recomandată

salutare,

am fost astazi la o firma "specializata" pentru a vedea ce posibilitati am sa schimb " sculele " audio la SEAT Altea XL -ul meu.Ca info,am patru boxe plus patru tweeter-e conectate la mp3-ul de fabrica.

acuma,ca orice meseriasi care se respecta,baietii au inceput cu problemele : ce nu se poate si de ce nu pot ei ca sa se poata...s-au chinuit 15 minute sa demonteze partea interioara a portierei,dupa care si-au dat seama ca de fapt masca boxei se demonteaza simplu , daca tragi de ea mai voiniceste.dupa aia,au tot cautat pe net adaptoare pentru boxe : cica pentru seat altea nu sunt ???

vreau sa pun linie audio completa (alpine) dar modul in care tot incercau sa demonteze portiera si nu au reusit m-a pus pe ganduri. daca cineva imi poate recomanda "meseriasi " in adevaratul sens al cuvantului va rog sa ma ajutati.adica unii care sa aibe rabdare si pricepere.totodata,ma intereseaza daca a mai schimbat cineva player-ul intr-un SEAT Altea ? ce se intampla cu " golul " lasat in bord de forma diferita a player-ului ? exista o masca speciala,ca "meseriasii" meu nu gaseau nicaieri.

multumesc

paul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SINGURUL loc unde puteai sa modifici linia audio (la cerere) fara sa termini cu garantia pe partea electrica (sau mai rau, pe toata masina) e la reprezentanta unde iti puteau monta cam ce linie audio vroiai in schimbul celei existente , cu amendamentul ca iti dispare posibilitatea de diagnostic prin OBD. Acum da o fuga pina la reprezenatnta si intreaba in ce situatie mai esti cu garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SINGURUL loc unde puteai sa modifici linia audio (la cerere) fara sa termini cu garantia pe partea electrica (sau mai rau, pe toata masina) e la reprezentanta unde iti puteau monta cam ce linie audio vroiai in schimbul celei existente , cu amendamentul ca iti dispare posibilitatea de diagnostic prin OBD. Acum da o fuga pina la reprezenatnta si intreaba in ce situatie mai esti cu garantia.

Nu am schimbat-o inca.Cica boxele nu sunt " standard " si inca nu exista adaptoare pentru tipul asta de masina. O sa intreb si la reprezentanta,dar nu prea ma trage inima. Ai dreptate la chestia cu garantia,dar daca ai vedea in ce conditii deplorabile se prezinta service-ul din TM...

Mltmsc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica s-au chinuit un sfert de ora sa desfaca partea inferioara a portierei? Aia au mai pus boxe pana acum pe masini? Sau erau din aia care dau cu ciocanul? Eu iti recomand in primul rand sa schimbi boxele si tweeterele, sa pui si o statie pentru ele, si eventual un sub si o statie. Lasa hu in pace, o sa se auda mai bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica s-au chinuit un sfert de ora sa desfaca partea inferioara a portierei? Aia au mai pus boxe pana acum pe masini? Sau erau din aia care dau cu ciocanul? Eu iti recomand in primul rand sa schimbi boxele si tweeterele, sa pui si o statie pentru ele, si eventual un sub si o statie. Lasa hu in pace, o sa se auda mai bine asa.

Astia sunt de ceva vreme pe piata ( in Arad ) . Oricum,scuza lor a fost ca pana acum nu au mai " desfacut " AEAT Altea XL ( ha,ha,ha ). M-au sunat astazi de dimineata sa-mi spuna ca nu pot schimba boxele,din cauza acelorasi " adaptoare ".Cica masina e prea noua si nu se produc inca iar boxele din usi au o dimensiune " atipica " . Oricum,au incercat sa-mi vanda player-ul ( alpine,la vreo 600 RON ) promitandu-mi ca in momentul in care " afla " ca se produc " adaptoare " pentru boxe ma suna si rezolva...

Daca a mai schimbat cineva linia audio ( complet ) pe SEAT Altea please help. Chiar nu se poate sau nu se pricep " meseriasii " astia ?

Mltmsc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu de seat altea, dar pe leon fr a schimbat rin. Nu a fost absolut nici o problema cu boxele, se gasesc adaptoare, de fapt inele din pvc. Boxele au aceeasi marime ca pe toata gama seat, adica 16,5 cm in diametru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@paul iovita

adaptoare(inele de plastic) pt. boxe la Altea nu sunt pt. ca se potrivesc cele de la Arosa,Lupo etc;golul lasat in bord se umple cu o masca speciala originala Seat formata din 2 bucati:masca(argintie de exemplu) si un sertaras negru care are si rol de sustinere,prindere a celor 2 bucati de bordul propriuzis.Am sa fac imediat o poza la mine sa vezi cum arata.Cat despre mecanicii din TM nu pot spune lucruri rele,eu mi-am pus inaltele si pe spate ca la data(2004) cand eu mi-am luat Altea nu aveau decat cele cu navigatie si se schimba cu tot cu manerul interior,au fost cu adevarat profesionisti si rapizi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi da ce service te-ai dus in Arad, de nu au reusit sa dea fata de la usa jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi da ce service te-ai dus in Arad, de nu au reusit sa dea fata de la usa jos?

iti spun diseara la fotbal... ;)

@paul iovita

adaptoare(inele de plastic) pt. boxe la Altea nu sunt pt. ca se potrivesc cele de la Arosa,Lupo etc;golul lasat in bord se umple cu o masca speciala originala Seat formata din 2 bucati:masca(argintie de exemplu) si un sertaras negru care are si rol de sustinere,prindere a celor 2 bucati de bordul propriuzis.Am sa fac imediat o poza la mine sa vezi cum arata.Cat despre mecanicii din TM nu pot spune lucruri rele,eu mi-am pus inaltele si pe spate ca la data(2004) cand eu mi-am luat Altea nu aveau decat cele cu navigatie si se schimba cu tot cu manerul interior,au fost cu adevarat profesionisti si rapizi.

Multumesc pentru sfat,astept pozele. Cand spui mecanicii din TM te referi la dealer sau la angajatii firmei care vinde/monteaza sculele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite poza: cimg0670zp0.th.jpg Ma refeream la dealerul TM,vanzari si service,imi pare rau ca tie ti-au lasat un gust amar dar poate pe viitor va fi mai bine.As mai avea ceva de scris dar trebuie sa plec acum,pe mai tarziu! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar asta e o masca pt Leon 1P,aici se vede mai bine si partea sustinatoare,cea neagra.post-5905-1176973630_thumb.jpg

Toate mastile pt. Leon 1P,Altea(XL),Toledo 5P sunt de diferite culori,in functi de culoarea voastra trebuie avut grija atunci cand le comandati la dealer!Seat a schimbat de-a lungul anilor culoarea de pe bord;toti avem mai mult sau mai putin argintiu insa de diferite nuante.Sertarasul negru e unul singur pt.toate mastile si se comanda tot la Seat,asadar el se vinde separat.Dupa cum vedeti si in poza el se poate monta deasupra de player sau dedesubt. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfat

nu desface fetele de usi pentru ca o inceapa sa cante un milion de greierasi

monteaza un tub de bas mediu si atat

scoate total basul din boxe si ambianta va fi ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pun si eu o intrebare totusi : a mai desfacut cineva usi de altea si toledo ?

Vreau sa schimb un tweeter care e ars si baiatul la care am fost, care are un seat leon si care a montat audio pe o gramada de masini s-a dat batut dupa jumate de ora de chinuiala si o ora de cautat pe net....

se pare k exista o problema in sensul asta la toledo si altea , desfacerea nu e ca la restul modelelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

adaug cateva poze cu desfacerea fetelor de usi

post-82454-0-38637800-1309210021_thumb.j

post-82454-0-12628200-1309210025_thumb.j

post-82454-0-93467600-1309210028_thumb.j

post-82454-0-78049500-1309210032_thumb.j

post-82454-0-98539300-1309210038_thumb.j

post-82454-0-02581500-1309210044_thumb.j

post-82454-0-48630400-1309210047_thumb.j

post-82454-0-44940000-1309210052_thumb.j

post-82454-0-92951300-1309210055_thumb.j

post-82454-0-41960200-1309210059_thumb.j

post-82454-0-64541600-1309210062_thumb.j

post-82454-0-74859900-1309210066_thumb.j

post-82454-0-41020500-1309210071_thumb.j

post-82454-0-67467300-1309210075_thumb.j

post-82454-0-99738900-1309210080_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

adaug cateva poze cu desfacerea fetelor de usi

si usa fata nu ai ?:D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ceva poze mai in linku de mai jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva montat pe SEAT sistemul RNS 300 mp3 cu navigatie? Sistemul meu este in limba olandeza si vreau sa schimb setarile radio-ului in limba engleza! Nu pot face acest lucru fara sa bag CD-ul cu navigatia !?!?!

Am un SEAT ALTEA din 2007.

Stie cineva de un astfel de caz? Are cineva un astfel de CD sa-mi pot seta radio-ul in limba engleza? 5 minute imi trebuie!!!

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!