Jump to content

Trepidatii


Tinu
 Share

Postare recomandată

Pai atunci sa ne tii la curent cu problema, asta e un caz fericit cand ai pe cineva pe aproape cu aceeasi masina.

Mi se pare ciudat ca la diagnoza nu a aparut un missfire, ceva, daca era de la aprindere trebuia sa apara daca s-a intrerupt motorul din cauza ei.

daca nu este greu de umblat acolo incearca si schimbarea senzorului de la pedala de acceleratie.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,deocamdata astept sa vina tovarasu' cu golfu pe acasa ca munceste pe la bucuresti,unde se afla senzorul ala?mersi pt sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intre timp am rezolvat problema!Am curatat si clapeta de acceleratie dar problema a fost mult mai grava:dupa cum spuneam eu am mai avut o problema la cutia de viteze cu 2000-3000km in urma.Atunci am patit de s-a desprins un nit de pe coroana in interiorul cutii si mi-a stricat ceva componente prin cutie si mi-a spart carcasa,mecanicul mi-a rezolvat problema inlocuind componentele avariate si sudand niturile pe coroana,problema cu intreruptul era de la cutie dar eu nu mi-am dat seama pana nu a cedat(mi-a spart din nou carcasa plus 3 nituri desprinse de pe coroana). De data asta a rezolvat din nou prin sudarea niturilor in inox(am inteles ca e mai rezistenta sudura in inox),sper sa nu mai am probleme cu cutia si rog pe cine a mai patit treaba asta la cutie sa posteze si sa ne spuna cum au rezolvat pt ca am inteles ca aceasta problema ar fi una des intalnita la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la franare la viteze de peste 40 km simt o vibratie in volan.

i am pus discuri si placute noi (brembo si ate).

problema nu a disparut si nu mi pot da seama de ce.

maine voi reechilibra toate rotile, cu toate ca nu cred in ceva reusite. pt cei ce s au mai lovit de acest lucru cum ati procedat?

ma gandesc ca mai demult i am schimbat un rulment pe dreapta fata, bucsele bara stabilizatoare cu tot cu bride (febi),

exista posibilitatea montarii incorecte a celor de mai sus?

e posibil sa fie ceva de la caseta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia vb cu colegul Deadly sa vezi cat a durat la el pana s'au fetuit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu aproximativ aceeasi problema ca baietii de mai sus. Mi-am schimbat discuri si placutele, (Zimmerman fata, Brembo spate, placute TRW) treaba buna nu mai vibra la franare, totul frumos si bine. Insa nu am iesit la drum lung sa depasesc 100 km/h. I-am schimbat bucse fata, iar in timpul operatiunii am observat ca pivotul stanga era mort. Am cumparat altul Lemforder, lam inlocuit, pana aici treaba buna. Am plecat cu masina din service tragea dreapta, am zis ca trebuie facute unghiurile. Am facut unghiurile, si am iesit in afara localitatii depasind 100 km/h. Pe la 120 km/h un usor trepidat in sarcina crescand pana la 140, mai mic pe liber. Am mers la vulcanizare am echilibrat rotile, iam schimbat vreo 3-4 seturi de cauciucuri, am schimbat jantele fata spate intre ele si tot asa face. Dupa o vreme am remarcat ca si la 40 50 "joaca" putin masina. Ce credeti ca e .... V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta pentru ca vin sarbatorile si trebuie sa plecam cu totii la drum ... si e foarte deranjat ca la 120 sa iti taie cheful de condus.... Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun venit in clubul volanelor vibratoare... cati km ai cu noile discuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 de km sau 1500 nu mai retin ... ma gandeam daca nu trebuie sa schimb si celalat pivot...

Modificat de yustygolf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a durat peste 5000 Km pana "s-au dat" placutele dupa discuri. :blink:

Deci, se poate sa dureze si mai mult, nu doar 500-1000 Km. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 40.... foarte fin .... La mine problema e la viteza in rulare nu in franare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva iti face figuri volant?Sa nu fie problema legata de transmisie.

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca apare vibratia asta in rulare sa nu fie cauciucurile ovalizate sau cu galme pe suprafata de rulare asa am patit la logan acuma ceva ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"iam schimbat vreo 3-4 seturi de cauciucuri, am schimbat jantele fata spate intre ele si tot asa face"...cat ghinion ar trebui sa ai? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"iam schimbat vreo 3-4 seturi de cauciucuri, am schimbat jantele fata spate intre ele si tot asa face"...cat ghinion ar trebui sa ai? :)

:)) se poate dar nici eu nu cred. Iar in legatura cu volant-ul are si el vreo 8000 km ,,, L-am schimbat prima data sachs a inceput sa troncane ... l-am schimbat pe garantie pe Luk si acum iar are un usor inceput de troncanit .. dar am zis ca nu il mai schimb il las asa. Am stat o luna cu masina pe dreapta cat am asteptat acceptul pentru a-mi schimba volantul...ca a trebuit trimisa piesa la buc pentru confirmare.

Modificat de yustygolf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incerci plecari mai violente,nu bate nimic?Eventual vezi sa mai ai cauciucul compensator pe planetara dreapta(e ca un inel gros de cauciuc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat plecarile violente dar am sa fac o proba... si totusi am sa ma uit si la planetara... ms pentru sugestie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor incercati si alte vulcanizari ..... Inca odata multumesc pentru sugestii. Sarbatori fericite tuturor ... :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema cu masina din semnatura! La plecarea de pe loc si in viteze mici (20 - 30 Km\h) se aude o bataie pe partea dreapta! La viteze mari de la 40 Km\h in sus masina trepideaza, bataia aceea se aude putin in fundal, maneta de viteze trepideaza si ea si ma scoate din sarite! Mentionez ca am schimbat bucsele toate pe fata, pivotii, capetele de bara mi-au zis atunci cand am schimbat celelalte ca sunt bune, la fel si caseta de directie, la fel si bieleta care intra in capat de bara, la fel si planetara!!!! NU STIU CE SA MAI FIE! Scutul l-am fixat mai bine... Habar nu am ce este! Am sa schimb si capetele de bara si bieleta si poate las in calcul doar planetara si caseta de directie! HELP!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tampoane motor, daca se misca schimbatorul de acolo este. in principal cedeaza cel de langa baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbatorul se misca din cauza timoneriei! m-am uitat astazi si la o parghie de la timonerie a sarit o bucata de cauciuc... si cred ca bataile vin de la bieleta antiruliu... ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbatorul se misca din cauza ca balanseasa motorul.Cutia e prinsa de motor.Timoneria de cutie.Deci din cauza ca se balanseaza motorul se misca si schimbatorul.Incepe prin verificarea suportilor motorului,in special cel de sub masina.Telescoapele sunt curate,nu sunt curse?Flansele au joc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansele le-am schimbat acum 2000 Km! cum adika sunt curse la telescoape? si o sa ma uit la suportul motorului!... mersi

dar sigur e de la timonerie ca imi intra greu in viteza 1 si 3... si cum am zis m-am bagat sub ea si timoneria are un joc cam mare undeva la o "impletitura" bielete! are un cauciuc acolo si ala a sarit... stie cineva vreun cod de timonerie ptr modelul asta!

Modificat de johnny0585
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!