Jump to content

Trepidatii


Tinu
 Share

Postare recomandată

Nu stiu daca m-am facut inteles.Trepidatiile nu le simt decat atunci cand masina sta pe loc,scosa din viteza,in mers nu se simt nici un fel de trepidatii,trage foarte bine,nu sunt probleme.

volant 100%

asa pateam si eu

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

va rogg... ajutati-ma si pe mine!.. am un golf 4... din 2006 motor axr.. si de ceva timp.. cand e in relanti dardaie de nu potzi sta in ea..

am fost la mai multi mecanci.. si m-au pus sa schimb injectoarele.. le-am schimbat.. si la fel face:| ce sa-i mai fac? .. ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa cate vad...nici un ajutor din partea colegilor de forum ....

Sunt multi mecanici dar prea putini stiu intr-adevar sa interpreteze un test VAG COM.Daca stau bine sa ma gandesc nici nu e nevoie de VAG COM ca sa-ti repari masina.Concluzia e clara:nu era de la aprindere, am desfacut masina la un nenea mecanicu' care mi s-a parut cel mai OK dintre toti(dupa ce am studiat o gramada), o supapa nu functiona cum trebuie; curatat ghiduri de supape, scaune de supape rectificate, inlocuit supapa, inlocuit semeringuri de supape, plan chiulasa, garnitura de ciulasa noua, ulei nou, antigel nou, distributie noua, garnitura de la epuratorul de gaze schimbata(apropo de un coleg de mai sus...filtrul de benzina l-am schimbat de cca 1000 km).Rezultatul : masina merge ca noua.

Concluzia mea : daca nu aveti bani de mecanic ... luati documentatie de vw si cititi, nu din auzite, ca nu se rezolva.Nu luati de buna ce a facut unul si altul ca poate nu e ceva in context...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna

Vreau sa stiu si eu ce kit de ambreiaj recomandati pentru un golf 4 tdi asv ? Din cate am vazut in momentul de fata se gasesc cel mai rapid kituri (care includ placa, disc, volant, rulment) de la luk si sachs in jur de 2000 lei dar as vrea sa stiu din experientele voastre care sunt mai calitative si eventual niste preturi orientative. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Claudiu Vlad

Am si eu o rugaminte ( nu stiu exact unde sa postez aceasta intrebare ).

Am o masina VW BORA 1.6 FSI motor BAD. Intrebarea mea e : ce fel de volant are masina ? simpla sau dubla?

Am trepidatii la relanti si un mecanic a sugerat ca masinile cu volant dubla (stricata) ar genera astfel de probleme.

Ma multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai volant cu masa simpla asa ca mai mult ca sigur nu e de acolo. Mai bine citesti putin aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...t=0&start=0

Cred ca ai aceleasi trepidatii pe care le au toti posesorii de FSI-uri (BAD).

Modificat de gavrochem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.am si eu un golf 4 16 v motor ixp si imi trepideaza motorul.ma misca putin in masina cand stau cu ea pe loc la semafor.din ce cauza sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trepidatia poate sa fie data de mai multe componente, si e generata de mersul iregulat al motorului. Acum, poti avea vreun injector sau mai multe murdare, sau ceva pe aprindere - bujii murdare, sau care necesita schimbare. Cand ai schimbat ultima oara consumabilele - bujii, filtre, filtru combustibil.

Pana una alta, poti face si o scanare cu Vag-ul sa vezi daca iti da ceva, poate e vreun senzor murdar sau zapacit.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi abia am cumparat o de 2 luni masina.o sa o duc la un service atunci sa vedem mai exact ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!Am o problema la masina mea, un golf 4 tdi, motor AXR. Incepand de la 90km/h masina incepe sa trepideze destul de urat, vibratie care se simte si in interior.Rotile sunt echilibrate si au aceeasi presiune, probleme cu volant nu cred ca am deoarece la relanti masina se comporta normal, injectoarele au vlaori f.bune.Am observat ca daca imping cu piciorul in rotile fata masina se clatina destul de tare...se poate sa fie rulmentii sau ceva pe la articulatii?Astept sugestii de la voi.Multumesc! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca jantele nu sunt oem se poate sa ai nevoie de inele de centrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am aceeasi problema cu trepidatu.dar la un drum lung dispare nici nu l mai simt.poate fi catalizatoru?as vrea sa i bag duralube.ce idee aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut

am tot citit topic-urile si nu am reusit sa gasesc un raspuns, masina este un vw golf 4 1.9 TDI 90 CP motor ALH, la ralanti apare un trepidat intermitent, volant si ambreiajul au fost inlocuite la inceputul anului, acest trepidat era si inainte. am scanat cu Vag-ul si nu mi-au dat erori doar o valoare mai rdicata la injectorul 3, turometrul nu flucteaza.

am curatat clapeta de acceleratie, pompa din rezervor si EGR, face la fel, senzaia mea este ca inceraca sa cupleze ceva si nu poate.

daca a mai avut cineva aceste probleme va rog un mic ajutor ca sa nu incep sa schimb injectoare sau pompa de injectie

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut am si eu o problema cu trepidatii in sarcina, adika in mers: cand sunt in trepte mari a4 sau a 5 -a in accelerare, peste 120 Km/h, masina incepe sa trepideze ca si cum as merge pe un drum usor denivelat, trepideaza toata masina, nu numai fata sau spatele, am verificat jantele - OK, cauciurile - OK, bieletele si capetele de bara - OK. Ultima data la service mecanicul mi-e spus ca e posibil sa am o problema la caseta de directie, se auzea o bataie in ea. Este posibil sa fie de la asta acele trepidatii?? A mai avut cienva probleme cu acet lucru? Ce ati rezolvat?

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand incepi sa franezi mai trepideaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu! Daca iau piciorul dupa cceleratie merge frumos! Si daca mentin o viteza, de exemplu o mentin la 120 Km iarasi merge frumos!~

Modificat de cattanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRISTI mai voiai sa intrebi ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o nelamurire! Am fost zilele trecute la bucuresti si am observat unele chestii la masina! la viteze mari, respectiv turatii mari masina trepideaza, de exemplu cand bag a patra si accelerez si apoi a cincea si accelerez masina trepideaza cu totul, daca ajung la o viteza si o tin constanta masina nu trepideaza......, daca i-au piciorul de pe acceleratie iarasi masina nu trepideaza dar se aude un troncanit sub masina mai mult spre dreapta...., daca o scot din viteze masine merge bine, nici trepidat, nici troncanit, nu am fost inca la mecanic.... ce credeti ca ar putea fi??? Am citi pe aici ca ar putea fi racordul flexibil rupt... Ce ziceti?

Am auzit acel trancanit si la viteze mici.... atunci cand accelerez. nu neaparat cand virez st. sau dr. Ce simptome are racordul flexibil rupt??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat racordul, o fisura pe traseul de evacuare si din cauza aceasta se atinge de scutul ala metalic atunci cand vibreaza mai tare. Eu am patit asa: era fisurata, de fapt coapta la iesirea din intermediara si in rampa cand viram dreapta se auzea o vibratie de am crezut ca nu este usa din drepta bine inchisa sau ca s-a dereglat incuietoarea.

Trebuie uitat pe dedesub, motorul turat si vazut pe unde iese fum.

N-ai observat daca masina este mai zgomotoasa, de obicei asa se intampla.

Cand o scoti din viteza motorul este la ralanti si vibratiile evacuarii sunt minime si de aia nu mai vibreaza masina (daca evacuarea este cauza bineinteles).

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am si eu o problema la golfuletul meu: Imi intrerupe numai in sarcina intre 1500-2500 de turatii,am schimbat bujiile crezand ca ele sunt cauza,fisele si cu bobina de inductie am inteles ca ar mai trebuii incercate,ar mai putea fii din alte cauze?multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreruperea asta intre 1500-2000 rpm apare indiferent de treapta de viteze in care esti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da in orice treapta si cam intre 1500 si 2500 de turatii(de ceva timp am avut o problema si cu cutia dar sper sa nu aiba legatura)

Modificat de max07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are legatura cu cutia.

Cauze pot fi destul de multe. Cred ca ar trebui sa faci o diagnoza sa vezi ce erori ai pe acolo asta ar mai restrange aria presupunerilor. Oricum daca nu ai schimbat fisele de mult le poti schimba.

Alte manifestari ciudate nu are?

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diagnoza am facut si nu sunt erori,astept sa vina un prieten acasa sa schimb bobina si fisele(are aceeasi masina) alte manifestari nu ar mai fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!