Jump to content

Audi A4 1.9 Tdi 2000


Bandi
 Share

Postare recomandată

Salut,

As avea niste intrebari despre masina fratelui meu cumparata recent, este un:

A4 din 2000 1.9 TDI tip motor AHH

1. Am vazut ca la voi e scris in profil ca e B5 sau B6 sau 8E, ce tip ar fi acest model?

2. Am condus si eu un pic A4-l si mi se pare ambreiajul mult prea tare (in sensul cand il apesi trebuie

ceva forta in picoare) fata de GIV al meu. Asa e ambreiajul tare sau sunt ceva probleme?

3. La acest tip de A4 trebuie schimbata distributia la motor? Daca da la ce interval?

4. In bord are cred Mini DOT (daca asta e numele corect) care afiseaza numai temperatura de afara

si cand sunt deschise usile. Se poate seta sa apara si de ex. consumul mediu?

5. Masina are numai un manual in limba germana stiti pe undeva manuale in limba romana sau engleza?

Multumesc si scuzati-ma pt. ca am pus multe intrebari la un singur topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A mea este tot din 2000, tot 1.9 TDI, dar AJM.

1. B5

2. In ultima vreme am mai condus un 320d (ac generatie) si un 207. Fata de 207 este mult mai tare ambreiajul (dar la buburuze in general e ambreiajul mai moale). Fata de seria 3 mi s-a parut aproape la fel. - deci cred ca asa ar tb sa fie (la mine cel putin nu e deranjant de tare)

3. La 90 000 km se schimba distributia. - am auzit mai multe pareri, dar pe asta am auzit-o cel mai des. Eu am schimbat la 90 000.

4. Si la a mea arata la fel - usi deschise si temp exterioara. Eu stiu ca iti tb computer de bord ca sa arate cons mediu.

5. Nu stiu. :lol: si eu am doar in germana.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea e 2001 in talon ...dar tot 2000 anul de fabricatie, cod motor ajm,

platforma se numeste b 5.5 pt ca dupa 98 a primit un facelift

2 ) si eu am ambreiajul f tare ...din cate am inteles e normal mla km mai multi pt ca se intareste placa de presiune

3) da se schimba (nu stiu la cat :rolleyes: )

4) daca nu are ecran mare si butoane de control pe maneta de la stergator nu poti (daca ai ecran mic si in partea de sus e un plastic nu are comp)

5 ) am in intaliana ...dar nu prea te ajuta

6!!1 un site folositor pt cei care vor sa vada ceva mai multe date despre modelul lor (gasiti specificatii pt toate marcile ,absolut toate modelele)

http://www.wisebuyers.co.uk/motoring/car-specifications/Audi/

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare pt cei cu b5-urile :aveti buton de dezactivat esp??? daca am buton pt asr ==>nu mai am esp???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe buton apare ASR, sigur masina nu are ESP. Masinile care au ESP 100% au si ASR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!