Jump to content

Audi A4 Negru


CMG

Postare recomandată

  • Replies 242
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • CMG

    96

  • Ice_2k

    17

  • liviuxp2000

    6

  • mariobos

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

@wviking - multumesc frumos! Am renuntat deja la celelalte jante (cel putin pentru perioada iernii) si am revenit la MAM-uri. Pentru vara sper sa vina niste OEM-uri de 19.

- cat priveste bordul ti-am dat PM.

@WRC - te referi la schimbatul talonului cu cel european? Sau la trecerea lor in talon? Daca e a doua, la mine nu imi dau si 19 din ce stiu, mi-au dat 18 care era si maxim la acea vreme pentru modelul si motorizarea pe care o am. Multumesc de sugestie.

Link către comentariu

:)) - ma refer la schimbarea talonului cu cel european si ai scapat de necaz.. :))

Succes!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@WRC - multumesc frumos de sugestie. Nu stiam ca in noul talon nu mai sunt trecute jantele si anvelopele.

Cateva fotografii cu masina:

post-7545-1232573379_thumb.jpg

post-7545-1232573386_thumb.jpg

post-7545-1232573403_thumb.jpg

post-7545-1232573458_thumb.jpg

post-7545-1232573474_thumb.jpg

post-7545-1232573586_thumb.jpg

Modificat de CMG
Link către comentariu

nu incerci sa pui numarul ala fara suport ? cu banda dublu adeziva sau macar inlocuiestele cu unele in culoarea caroseriei. eu asa am facut si da super bine ;)

Link către comentariu

@TIR - multumesc de sugestie. Da, era si asta in plan, doar ca sincer am uitat de acest lucru. Cred ca o sa fac lucrul asta in week-end, ca am vrut sa il fac de cand am montat grila noua si suportul la culoare, dar am tot uitat.

PS. Tine doar cu banda adeziva?

Modificat de CMG
Link către comentariu
Florin@Caractere

GMC,

tine si cu banda adeziva dar iti trebuie suprafata neteda sub numar, numai pe grila nu cred ca tine

am vazut ieri la spalatorie un A6 care daduse jos suportul si avea numarul montat in partea de jos a grilei si dadea bine. repozitionarea lui jos de tot da un alt aspect grilei, incearca :D

Link către comentariu

Florin, nu cred ca vrea sa reamplaseze numarul. O sa il puna acolo unde este si acum, grila aia single frame stiu ca are o zona "plina" speciala pentru numar si il va prinde de aceea

CMG, tine fara probleme cu banda dubluadeziva. Eu il am asa de un an jumate si nu a fost nici o problema. Banda folosita este cea Bison (se gaseste in supermarket-uri la 6 RON si un pic rola) ambalata intr-un carton din ala cu plastic transparent. Are protectia de culoare verde. Eu am pus trei randuri pe lungimea numarului, unul sus, unul jos si unul la mijloc. Suprafetele sa fie insa curate, etc...stii tu cum trebuie pregatite

Link către comentariu

Cel mai frumos B6 de pe vwforum...clar...l-am vazut o data in Piatra Neamt dar eram si eu cu masina si nu am putut sa-l observ mai in amanunt...poate vii si un sambata la Hanu Ancutei sa ni-l prezinti si noua...

Imi place f mult cum ii sta cu jantele astea :icon_thumright: ...insa nu-mi plac deloc cele de vara :P ...Daca o sa-ti pui Rs4 originale, o sa fie turbat...

Link către comentariu

@florin - eu am suportul special in grila pentru numar - doar trebuie sa elimin suportul de plastic obisnuit. Are dreptate Rapier.

@rapier - multumesc pentru sugestie, chiar voi incerca - stiu ca da mult mai bine.

@Serhino - multumesc frumos. Apreciez parerea ta si iti multumesc pentru incredere. Ce cred eu despre masina este ca e unicat prin ansamblul lucrurilor care s-au adaugat la ea. Sunt multe masini b6 frumoase pe forum. Pentru mine oricum e cea mai frumoasa, pentru ca este a mea :D. Cat despre han, cu siguranta as vrea sa ajung si eu si sper sa reusesc. Singura mea problema este ca nu sunt prieten deloc cu timpul liber (uneori constrans, dar asta este). Tinem legatura.

@mask2k - facelift-ul e facut in Iasi la un service non-audi (ca si reprezentanta ma refer). Multumesc pentru apreciere!

...

..

post-7545-1233072114_thumb.jpg

post-7545-1233072128_thumb.jpg

post-7545-1233072138_thumb.jpg

post-7545-1233072148_thumb.jpg

post-7545-1233072223_thumb.jpg

post-7545-1233072235_thumb.jpg

post-7545-1233072246_thumb.jpg

post-7545-1233072394_thumb.jpg

Link către comentariu

si inca o intrebare !

cum vin piesele de la hofele , adica ma refer la finisari, am vazut ca bara este din fibra, nu necesita improvizatii ca sa fie fixata bine pe caroserie

cred ca foloseste toate prinderile originale nu?

prelungirea de la capota a fost greu de montant, banuiesc ca nu trebuie sa oui prea mult kit la imbinarea dintre prelungire si capota ca sa aibe ce sa crape mai incolo!!

dvd=ul ce model ai acolo?:D

si cum ai rezolvat=o cu prinderea , prin suportul original de navigatie?

ff frumoasa inca odata!

felicitari

Link către comentariu

Am aflat la intalnirea de la han cum speli masina...oare maniac e putin spus :D ?Inca o data...f frumoasa!!!Cu prima ocazie cand ajung in Iasi te deranjez sa o vad...

Link către comentariu
cum vin piesele de la hofele , adica ma refer la finisari, am vazut ca bara este din fibra, nu necesita improvizatii ca sa fie fixata bine pe caroserie

Vin 90% bine. Adica nu au fost chiar plug'n'play, au necesitat niste adaptari minime (gen dat o gaura intr-un loc unde venea un surub, dar lipsea gaura). Dar rezultatul final este excelent, "pica" foarte bine pe masina, fara lufturi si alte d-astea.

Link către comentariu
Vin 90% bine. Adica nu au fost chiar plug'n'play, au necesitat niste adaptari minime (gen dat o gaura intr-un loc unde venea un surub, dar lipsea gaura). Dar rezultatul final este excelent, "pica" foarte bine pe masina, fara lufturi si alte d-astea.

asta asteptam un raspuns , ca , costa ceva si sa dau bani si sa vina pe masina cu lufturi sau sa nu se alinieze cu aripile... nu prea ma tragea inima!

Link către comentariu

@mask2k - mie prima data cand mi-au venit piesele (bara+prelungire de capota, grila, etc) in 2007 (pe la inceput) erau ireprosabile (cel putin asa mi-au spus cei de la service ca totul a decurs exact ca in pliant). Tot atunci am comandat si fusta spate (care la acea vreme era prototip, nu intrase in productie de masa efectiv) - insa pentru ca i-am rugat mult si voiam sa termin cu partile de caroserie dintr-o data, mi-au trimis unul din prototipuri: foarte bine lucrat doar ca a avut nevoie de 2 prinderi laterale care nu erau. Le-am facut la service prin adaugare de material (rasina) si nu a fost nici o problema.

De atunci am mai schimbat bara fata de doua ori. Ultima oara am schimbat-o asta vara dupa ce am "pocnit" o bordura in Bucuresti :offtopic:. Cand au montat-o cei de la reprezentanta mi-au zis ca a venit foarte slab pregatita si au avut ceva de lucru la finisaj, insa nu mi-ar fi spus ceva de prinderi, etc.

Cat priveste cum vine pe masina se poate vedea din fotografii. Piesele sunt ok (eu stiu ca sunt din ABS, nu de fibra), asta oricum vezi la ei pe site. E clar insa ca linia o dau si cei care monteaza si pregatesc masina.

Ca sa iti raspund la intrebarea cu capota (pentru ca pentru bara ti-a raspuns si Yce): capota vine lipita, eu i-am dat si pocnituri (nu din proprie initiativa, asa au facut cei de la service), apoi s-a finisat cu rasina si sa continuat linia capotei si pe prelungire. S-a lasat la tras, s-a finisat, s-a lucrat din nou cu rasina, s-a lasat la tras, s-a finisat, etc. Kit nu s-a folosit mult din ce stiu. Dupa aproximativ un an au aparut in lumina soarelui in locul unde au dat pocniturile un fel de denivelari (s-a lasat cam cu 0.5-1mm sa zic asa - nu era vizibil decat dintr-un anumit unghi si numai cand era proiectata o lumina in acea zona). Am vopsit din nou capota si acum e super, nici o urma.

Daca te gandesti la rezistenta "botului" pot sa iti spun ca mi-a cazut de pe cladirea unde lucrez (5 etaje) o bucata (o portiune) de zapada inghetata chiar pe locul unde se imbina capota originala cu prelungirea si nu s-a intamplat nimic (o mica crapatura in vopsea, atat) care s-a rezolvat cand am vopsit din nou capota.

Ca o concluzie conteaza mult montajul ca sa iasa bine si solida. Eu nu am avut si nici nu am nici o obiectie vizavi de Hofele pana acum. Am fost multumit de banii pe care i-am dat.

Numai bine!

PS. @ Serhino - cine imi spala masina s-a obisnuit si acum i se pare normal. Probabil ca si ii place, pe mine ma cam dezavatajeaza dintr-un singur punct de vedere - ii ia in jur de 2-3 ore sa o spele si sa o curete.

Link către comentariu

@Yce2k - asa este, doar la fusta spate e combinatie PKG cu ABS. Si pragurile sunt din ABS (exceptand colturile care vin lipite).

Cum am spus si in postul precedent se poate vedea pe site pentru siguranta (" (eu stiu ca sunt din ABS, nu de fibra), asta oricum vezi la ei pe site.")

Modificat de CMG
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!