Jump to content

Egr Si Altele


dorobantun
 Share

Postare recomandată

1)am un zgomot f urat care vine din egr,am fost la un mecanic care mi-a spus ca valva nu e sparta(dupa ce a suflat cu un furtunas),a dat din umeri ..."e veche tata", cat costa un egr nou??/se poate schimba anumite parti in el sau se schimba cu totul???

2) de o sapt maxim am un zgomot f urat de la bucsa din imagine ,vreau sa ma duc sa o schimb ...doar ca nu stiu ce sa cumpar....e bieleta??? cap de bara????( nu le am cu chestii de genul asta)...oricum pana am descoperit scartiitul f urat care se auzea parca din volan...m-au trecut fiori reci pe spate pana cand am rotit volanul cu motorul oprit

va multumesc!

post-7155-1176309357_thumb.jpg

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de sunet ti se aude de la EGR?sper ca poti sa-l descrii.daca este un sunet de bocanit ritmic nu este EGR-ul de vina ci electrovalva care o comanda (N75).piesa te costa aprox 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de sunet ti se aude de la EGR?sper ca poti sa-l descrii.daca este un sunet de bocanit ritmic nu este EGR-ul de vina ci electrovalva care o comanda (N75).piesa te costa aprox 200 ron.

mi se aude un fel de tocanit ritmic cum spui.. ..dar cateodata e continuu exact ac sunet,faza este ca apare doar cand sunt pe loc ,treapta 1 plecare usoara sau marsarier si nu apare mereu ...cateodata apare din 2-3 saptamani ...insa astazi sa auzit cand eram cu capul sub capota fara capacul ala care acopera motorul (il curatam si eu :D ) si am putut sa identific f bine de unde provenea sunetul ,exact de la egr (acum nu stiu unde e electrovalva aia)...am dat fuga la mecanic si i-am explicat ce si cum

..si cat costa capul de bara dreapta (dc s epoate cel original)????

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai folosi functia search ai gasi prea multe informatii despre EGR. Incearca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am, cred, acelasi tocanit ritmic, aleator dupa incalzirea motorului. L-am auzit dupa cumpararea masinii cand am facut schimbul de ulei LL0w30.

La toate serviceurile mi-au spus ca trebuie schimbat EGR ul iar altii au spus ca in plus trebuie schimbata si electrovalva de comanda - fara a se masura sau face vreun test.

Pe tester nu apare nimic ciudat, nu este multa funingine in interior. Electrovalva de comanda face vacuum dar nu stiu daca este suficient sau daca face cand trebuie. Zgomotul provine de la membrana EGR si inceteaza daca scot furtunul de la electrovalva (si il obturez) - totodata masina este mult mai vioaie ca si cand ar avea tuning.

Doresc sa desfac membrana capsata dar as vrea sa stiu daca zgomotul poate proveni si dintr-o comanda aiurea a EGR. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt.pct.2

Daca acel capat de bara doar scirtaie se poate rezolva injectind in burduful lui cu o seringa putin ulei.Face minuni!

Daca insa bate trebuie schimbat..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am facut pana acum 2 luni ...injectam ulei de motor si era ok,m-am dus la un mecanic si mi-a pus cauciuc de la bucse de dacie (in foto se vede ca nu este al lui)...mare greseala ,toata vaselina bagata acolo a iesit afara si dc injectez ulei bineinteles ca aluneca imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e putin offtopic,dar va descriu si eu un "zgomot".Intre 1700 -2200 rot/min IN MERS se aude un scirtiit ritmic.La relanti ,daca accelerez nu se aude.Acest zgomot de asemenea se aude DOAr dupa ce se incalzeste motorul -practic dupa ce temperatura este la 90 grade.

Foarte ciudat zgomotul nu are o intensitate mare si nici nu apre intotdeuna.Cam in 60% din timp.Pentru ca am fost la service si bineinteles ca nu a vrut sa arate nimic.

Are cineva vreo idee??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut norocul sa auda zgomotul un mecanic ,nu mi-a dat nici o solutie si nu a rezolvat nimic... a auzit acelasi lucru ca si mine la egr,insa mi-a mai spus ceva de genul:"valva de la egr dupa turatia de 2000-2200 (nu stia sigur) se inchide si din cauza asta nu mai aude nimik..."sper sa nu induc pe nimeni in eroare ...dar poate ca este acelasi zgomot "huruit" ritmic care il am si eu pe loc la relanti si la plecari f usoare ... defel dupa ce o alerg pe autostrada...pana nu ajungi la un mecanic bun nimic nu e sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceea valva electropneumatica se afla pe tubulatura de admisie,prinsa cu doua piulite dedesubt cam in zona vasului de expansiune si a filtrului de motorina (mergi dupa furtunul de vacuum!).doar prin inlocuirea valvei poti scapa de acel zgomot.defectiunea valvei este pur mecanica deci nu se vede prin diagnoza!

daca ai drum in zona CJ suna-ma si te ajut cu placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!