Jump to content

Motoras Reglaj Faruri


SKD
 Share

Postare recomandată

mai....m-am referit ca 'stereo' = ambele deodata....cred ca s-a inteles gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat motorasul defect pe partea functionala si invers, deci nu e din cablaje sau comanda motoraselor. Mirosea a ars cutiuta si m-am uitat inuntru si e integratul defect. Am sa caut seria integratului si am sa o repar. Va tin la curent cu serie integrat, cost si daca in final va functiona reparatia.

Sper...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are careva tipul asta de integrat? ca in comert nu am gasit

LMB 1021N

dsc00332jx0.th.jpg

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca e un integrat chinezesc, ciudat ca au apelat la o asemenea solutie, cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la dezmembrari si sa cumperi de acolo un motoras de far.

Modificat de Al Bundy
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea e ca daca gasesc schemna integratului , il pot inlocui cu un echivalent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa-l gasesti la noi in comert nicaieri. L-am cautat si eu. L-am gasit pe un sait pe internet nu mai stiu pe unde la vro 2,5 euro. Am scris acolo in engleza dar nu am primit nici un raspuns. Am cumparat motorasele de la dezmembrari si am rezolvat problema simplu. Stima!

Si inca ceva: Vezi ca sunt mai multe scheme la acea placuta si mai multe feluri de integrate.

Modificat de vioami
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata! am gasit la skoda la baieti si cu 50 de lei m-am incadrat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit doar integratul sau tot motorasul? Imi trebuie si mie un motoras si nu gasesc pe nicaieri. Poate la tine se gasesc Wormostar. Daca gasesti unul :lol: da-mi si mie un PM te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit sitemul complet, daca vrei iti fac lipeala cu baietii.

M-am dus ieri si am vazut un nene de la skoda peafara prin curtea servisului skoda, evident fara sa-l cunosc. L-am abordat si l-am rugat sa-mi caute un sistem SH ca-l platesc, in 10 min a venit omul cu motorasul si i-am dat 50 de lei, pt ca el nu a stiut cat sa-mi ceara.

Asa ca am rezolvat problema si asa te sfatui si pe tine sa faci.

Modificat de Al Bundy
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am fost si eu la reprezentanta, doar ca nu se plimba nici un mecanic pe afara fara treaba, sa-l abordez :) Ce sa fac acum , nu am decat sa-i pandesc pe electricieni ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

provincie - bucuresti

1 - o

:icon_thumright: , evident glumeam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut ....ma poate ajuta si pe mine careva cu un motoras de far.

mi-o picat pe partea dreapta si imi bate intr-o pozitie mai flasca : :)

unu nou ma costa 170 si sincer nu as vrea sa dau atita banet pe un motoras..mai bine trag o sfoara pina in mashina si trag de ea :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar tu ai gasit separat, dar in partea asta de tara cam toti vor sa te jecmaneasca. Mie mi-au spus(si nu o data) ca nu se vand separat decat cu tot farul. La mine e pe stanga si sta la maxim in sus. L-am reglat din suruburi si il las asa pana gasesc un motoras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari! Nu se poate verifica cu vag-com daca potentiometrul este defect iar ca suruburi in afara de suruburile de demontare far de pe masina mai sunt inca trei suruburi in far sub capac dupa cum am spus si mai sus. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Ieri am desfacut si eu motorasul defect asa ca proiect de duminica :). Concluzia a fost ca motorasul nu e ars, deoarece cum l-am scos din cutiuta lui de plastic s-a invartit. Problema e ca nu vrea sa functioneze cand il pun inapoi pe masina si asta ma supara cel mai tare :(

Nu stiu ce sa fac pt ca nu ma prea pricep la electronica. Poate aveti voi alte idei..

post-26163-1256555800_thumb.jpg

post-26163-1256555814_thumb.jpg

post-26163-1256555828_thumb.jpg

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine era ceva de acest gen dar erau duse rotitele acelea, erau tocite.verifica daca ele calca bine si nu au semne de toceala(uzura). Eventual cauta la dezmembrari...bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 2 intrebari...

motorasle sunt identice?merg stanga-dreapta si invers?

cu ce se desfac suruburile in care e prins?surubelnita stea sau imbus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sp0nsoru Rotitele sunt intacte si se invart usor, cand vrea el. Am observat ca merge pe bobarnace :beerchug: cu 2 palme mergea o secunda dupa care iar se oprea.

@ plus8 Motorasele cunt absolut identice si se desfac cu surubelnita torx. Are 3 sububuri: 2 mai lungi se vad pe corbul motorasului, al treilea mai scurt prinde piciorul motorasului de oglinda farului. Ca sa scoti motorasul desfaci cele 2 suruburi lungi, ridici vreo 2 cm motorasul pana iese din locasul lui, il rotesti spre interiorul farului ca sa vezi celalalt surub.

Tocmai asta e problema ca nimic nu pare ars sau rupt/tocit. Doar ca nu vrea sa functioneze decat pe baza de palme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sper sa nu fie off topic. Am si eu o problema asemanatore cu farurile. Eu am xenon pe masina si de vreo 2 zile ambele faruri cred ca nu se mai regleaza pentru ca au inceput sa bata doar la vreo 8 metri. Pot fi inghetate sau sa fie de la acei senzori de reglare(balast) ? Nu se mai ridica suficient si merg destul de greu cu faza scurta. Pe faza lunga bat bine. Mentionez ca nu este bixenon. Are xenon doar pe faza scurta. Astept pareri. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai xenon original, e posibil ca problema sa fie de la senzorul de nivel (situat pe amortizorul stg.fata) care trimite comanda pentru reglarea automata a farurilor ( in functie de incarcarea masinii, vale/ deal etc.). In general asta cedeaza. Ma indoiesc sa fii picat ambele motorase de faruri simultan.

Pt.cultura ta tehnica - senzorul de nivel nu are nicio legatura cu balastul, sunt 2 piese total diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon-ul este original de fabrica. Am inteles ce zici x-tremist. Multumesc. Dar poate fi cumva de la frig(gheata) ? Sa aiba vreo legatura k este inghetat, nu mai lucreaza cum trebuie? Sau trebuie schimbat ? Nu prea ma pricep la partea tehnica. Pana acum vreo 7 luni am merg cu o "superba" dacia 1310 iar acum sunt prea multe la Skoda si sunt paralel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic ... Nu prea cred sa fii inghetat parghiile de actionare ale senzorului, dar cine stie, e o posibilitate. Apeleaza si tu la cineva care detine cunostintele necesare sa-ti dea o mana de ajutor, daca nu prea te pricepi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
@sp0nsoru Rotitele sunt intacte si se invart usor, cand vrea el. Am observat ca merge pe bobarnace :) cu 2 palme mergea o secunda dupa care iar se oprea.

@ plus8 Motorasele cunt absolut identice si se desfac cu surubelnita torx. Are 3 sububuri: 2 mai lungi se vad pe corbul motorasului, al treilea mai scurt prinde piciorul motorasului de oglinda farului. Ca sa scoti motorasul desfaci cele 2 suruburi lungi, ridici vreo 2 cm motorasul pana iese din locasul lui, il rotesti spre interiorul farului ca sa vezi celalalt surub.

Tocmai asta e problema ca nimic nu pare ars sau rupt/tocit. Doar ca nu vrea sa functioneze decat pe baza de palme.

salut!

un raspuns cam tardiv dar sper sa fie de folos celor care au aceasi problema. am patit acelasi lucru: motorasul mergea cu intermitente. problema a fost potentiometrul variabil din interiorul motorasului mai precis periuta care culiseaza pe potentiometru nu facea contact tot timpul. am reusit sa-i pun o mica pana care sa o tina apasata si nu am mai avut probleme merge ca uns. :icon_thumright:

Modificat de uadi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am o intrebare legata de reglaj: Inafara de reglajul de pe bord se mai pot ridica farurile? Un reglaj manual, ceva? La mine sunt parca prea jos pe pozitia maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da . La faruri , sub capota, in partea de sus a acestora (stanga , dreapta) sunt doua suruburi negre de plastic care merg manevrate cu surubelnita cruce sau inbus hexagon . Este de preferat sa mergi totusi la cineva care se pricepe , pentru ca eu le-am dereglat de tot si in plus am si stricat unul din suruburi . Noroc ca am gasit la un far vechi unul si l-am inlocuit .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!