Jump to content

Motoras Reglaj Faruri


SKD
 Share

Postare recomandată

am o skoda O1 si nu-mi mai functioneaza motorasele pt reglajul farurilor. Am verificat, acestea sunt de vina si nu butonul de comanda. Se blocheaza si nu functioneaza decat daca vor ele. Le-am curatat, le-am bibilit, cer sa fie schimbate ;) . Farurile sunt normale (fara xenon), iar motorasele sunt tip bosch( cod 0307853303). Stiti unde pot gasi de cumparat mai ieftine...?? multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o comparatie de pret intre oferta Skoda si a urmatorilor: Augsburg, Volksman, Gradinariu. Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa o comparatie de pret intre oferta Skoda si a urmatorilor: Augsburg, Volksman, Gradinariu. Succes !

multumesc frumos. am gasit prin targ la un magazin 130 ron bucata. e mult? nu mi se pare chiar mult.... de montat mi le montez singur ca nu sunt retardat:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema am si eu, am spalat farurile si dupa 2-3 zile ba meregau ba nu pana au ramas tapene pe o pozitie, din cand in cand se mai aud ca lucreaza, se mai pot face ceva cu ele, raman blocate? daca ai schimbat motorasele acum merg? nu am chef sa dau bani degeaba pe motorase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu le-am schimbat. am gasit pe cineva care merge in germania si a spus ca imi aduce el de acolo. astept, nu ma grabesc inca. cele noi, sunt sigur ca vor functiona, problema este cat?:lol:. sper ca nu va fi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
inca nu le-am schimbat. am gasit pe cineva care merge in germania si a spus ca imi aduce el de acolo. astept, nu ma grabesc inca. cele noi, sunt sigur ca vor functiona, problema este cat?:(. sper ca nu va fi problema.

salut

daca nu ai rezolvat problema poate te ajut eu, pretul este de 150 ron 2 bucati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari! Am avut si eu aceeasi problema cu motorasele. Le-am schimbat si totul e ok. Pret 800 mii lei ambele. Iata numarul de telefon de la cine le-am luat.0726622044. Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am eu 2 motorase luate de pe masiona lu varu-miu.Daca suntei interesati conversam pe mess. ionut_bejenaru@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu 2 faruri demontate, daca va trebuie motorasele de pe ele, cu mare placere!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Imi poate spune cineva cum se ajunge la motoras? Adica se demonteaza farul si dupa aia....

Eu am problema asta doar la un far celalalt merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am o octavia 1 , si tot aud o zgomot ciudat la motorasul farului din stanga !! Se aude ca si cum s-ar chinui sa mearga motorasul , dar asta tot timpul cand este aprins farul ! ce spuneti?! ce are ?! se mai poate repara ceva?! sau mai bine astept o oferta din partea cuiva ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu dar si eu am aceeasi problema, Farul din stanga bazaie ca si cum ar vrea sa se miste dar nu o face :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daaaa :) ;) dupa cum stim si octavia are ``boala`` ei la anumite piese ! si termostatul mi-a picat la inceputul frigului si cand am citit pe forum se pare ca nu eram singurul ! nu stiu exact care e motorasul ?! :) am facut niste poze ! Eu zic..ca acesta este ... astept parerile voastre !

post-30626-1231499767_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul e gri cu negru si se scoate prin rotire 45 sau 90 grade (nu mai stiu exact :))) )

la modelele O1 mai vechi e montat spre lateralul farului, la cele mai noi spre medianul farului

ce an e a ta?

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2001! :angry: deci este cel din poza (negru)?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu prin far si arata la fel ca la tine Bucluc. Cred ca motorasul e cel negru ca ala bazaie. Nu am reusit sa-l demontez (mi-e frica sa trag prea tare de el sa nu-l rup)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are niste suruburi din cate am vazut !Cine l-a demontat si cine are de vanzare un motoras (far stanga) astept sa ne scrie pe forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat varianta prin rotire si nu merge. Nu vreau sa-l fortez sa-l rup ca poate mai e bun inca. Poate totusi stie cineva cum se scoate fara riscuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru a scoate motorasul din far trebuie neaparat sa dai farul jos de pe masina, apoi ai de desfacut trei suruburi: doua pe corpul motorasului si unul la parghia de reglaj alba. Se demonteaza si monteaza foarte usor. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si mie mi s-a bulit motorasul de pe dreapta. Nu zice nimic si nici nu incerca sa functioneze, e total mort.

Se poate verifica cu vagcomul daca e potentiometrul defect? ca sa nu mai umblu in far.

Si daca treb sa umblu cate suruburi am de dat jos? adik cum se demonteaza fara sa rup vreo ureche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am schimbat de 3 zile pe drapta. Nu se da farul jos si sunt 2 surubele. Apoi trebuie avut grija ca iese tare greu tija din far si trebuie tras mai tare.toata chestia am efectuat-o in 10 minute.

de obicei motorasele sunt ok din cate am auzit iar ce se duce sunt rotitele din plastic la care li se tocest dintisorii, asa am observat ca era si la mine.poate se gaseste asa rotite pe la masinute de jucarie......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos motorasul si apartea mecanica este ok, probabil este defect circuitul astabil de limitare a curentului sau poate fi chiar stabilizatorul de tensiune.

Am sa vad maine ce are...

Intrebare - potentiometrul din bord este "stereo" adica stanga es separata de dreapta sau el ataca cele 2 motorase concomitent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver:...da...e stereo ( :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu fie potentiometrul defect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e stereo, nu poti sa reglezi fiecare bec in parte din cabina, daca voiau sa le reglezi puneau 2 potensiometre in nici un caz unul "stereo", poate ma insel dar o sa-l desfac pe al meu cand am timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!