Jump to content

Audi A4 2007 - Probleme Cd Player, Posibil Probleme Directie


Cel_deSuS
 Share

Postare recomandată

Salutari,

De aproximativ 2 luni mi-am cumparat un Audi A4 nou. Toate bune si frumoase dar parca ghinionul ma urmareste. La o luna dupa ce am luat-o am gasit un geam spart in parcare (sa fure detectorul de radar de pe bord), 3 saptamani m-am tot plimbat intre compania de asigurari si service ca de, in Romania, birocratia nu cunoaste limite.

Acum abia m-am intors din vacanta de Paste si au aparut alte probleme. CD Playerul (Concert) pare sa se fi blocat, s-a blocat un cd in interior, nu vrea sa il mai citeasca, nu vrea sa il scoata afara. Daca incerc sa il dau afara apare mesajul "CD ERROR - SERVICE". Problema asta apare aleator cu orice cd. Am incercat sa le trag la diferite viteze intre 4x si 16x, am incercat cu CD-RW, CD-R, rezultatul este acelasi. In mod complet aleator incepe si sare CD-ul, pe display este afisat numele unei piese si de fapt el play-aza alta piesa dupa care se blocheaza si apare respectivul mesaj. Tot in mod aleator isi revine. Poate sa isi revina dupa 5 minute sau dupa 5 zile.

O alta problema cu care ma confrunt este faptul ca masina trage foarte putin dreapta. Initial am banuit ca presiunea in roti ar diferi, le-am facut pe toate de 2.5 dar problema pare sa ramana. Daca las volaul liber incepe si trage dreapta incet incet. Chestia asta aproape ca nu deranjeaza in oras dar in afara este foarte deranjant, iti amorteste mana tinand volanul orientat usor stanga. Masina este echipata cu servodirectie dependenta de viteza, Servotronic.

Tinand cont de faptul ca masina este in garantie, saptamana asta am sa incerc sa ma ocup de problemele astea dar as vrea sa stiu daca cineva s-a mai confruntat cu ele, poate le pot rezolva cumva eu acasa. Sincer asa mi-e sila de astia de la Porsche, parca vad ca o sa umbu iar o luna dupa ei si in final sa nu faca nimic.

In afara de asta masina se comporta exemplar, chiar pot spune ca este mult peste Mercedes clasa C :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu trasu putin dreapta o patesc si eu. unghiul e facut, presiunea e buna, directia am verificat-o si e stas, cred ca de vina sunt drumurile noastre denivelate. am observat ca nu tot timpul trage dreapta, uneori trage stanga, tot asa fff putin. m-am uitat atent la drumuri si am obs ca sunt mai ridicate pe mijloc si mai inclinate spre margini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are voie sa traga dreapta sau stanga.Du-te sa-ti faca geometria la un centru adevarat si dupa aia o sa vezi cum merge.

Si eu as alege un Audi in loc de un C-Klasse, mai ales ca motorul de 2000 TDI, in afara de faptul ca PAPA ULEI la greu, este exceptional.Am avut si eu vreo 20000km cu un A6 si am fost super multumit.Silentios motor.

Cu CD-ul e mai ciudat,De obicei se intampla la masini mai nashpa, asta e primul caz la Audi ...de care spune cineva.Parca ar fi Citroen sau Renault, nene!Incearca sa pui un CD-Changer original, poate ala sa mearga.La mine au mers la Audi toate CD-Changerele...far aprobleme.

Dierectia SERVOTRONIC este excelenta si afara dar si in oras.Se conduce mai usor un A6 SERVOTRONIC decat un Golf5 cu ce-o avea pe el...acolo Golful...In oras ma refer.Imi inchipui ca A4 -fiind mai scurt nitzel e chiar mai misto de condus in oras. :cheers:

La ce Companie de Asigurari ai facut CASCO?

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu casetofonul ( cd-playerul) cred ca ar fi bine sa apelezi la o reprezentanta AUDI daca ai garantie la masina.

INSA e bine sa fii tare pe pozitie ( sa nu-ti spuna ca de vina sunt cd-urile mai putin "originale") . :D

Daca nu apeleaza la un centru de reparatii casetofoane sau mergi pe la o intalnire VWFORUM :beerchug: .

P.S.: completeaza profilul cu LOCALITATEA de unde esti !!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am vorbit cu agentul de vanzari de la Porsche sa faca o programare in service. Din cate spunea am inteles ca masina trebuie dusa la ei dimineata si luata seara si nu ai cum sa stai langa ei sa vezi ce si cum. In felu asta sunt sigur ca nu o sa se rezolve nimic la casetofon pt ca ala face figuri numai cand il apuca. Legat de trasul spre dreapta zicea ca o sa ii verifice unghiul de fuga dar daca nu e de acolo va trebui sa platesc. Mai nesimititi ca astia nu am vazut, ca si cand ma intereseaza pe mine ce verifica ei atata timp cat e in garantie, pe mine ma intereseaza sa o faca sa nu mai traga... ma rog traim in Romania. Va tin la curent cu ce se mai intampla.

Asigurarile le am facute la BCR, masina fiind luata in leasing prin BCR Leasing.

PS: Sunt din Bucuresti. Nu mai pot completa profilul pentru ca da o eroare dar nu spune de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghiul de fuga e acelasi lucru cu geometria rotilor nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu si eu la minunata problema cu cd playerul, si al meu are exact aceleasi fitze, cred ca e o problema de soft, tinind cont ca e prima generatie de mp3 de pe Audi. In rest ALLES SUPER.

O sa ma duc si eu zilele astea la garantie cu el, sa vedem ce-l doare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este chiar soft problema, cate-o data cand se blocheaza si isi revine, inainte sa scoata cd-ul face niste zgomote ciudate in interior, trosneste ceva pe acolo. Am mai observat si ca atunci cand se blocheaza, daca apas pe eject si apoi imping putin un alt cd peste il da afara... Nu stiu ce sa zic dar m-am saturat de cd playerul asta pana peste cap, deja incerc sa caut ceva aftermarket. Daca aveti idei ce s-ar potrivi mai bine acolo, sa nu fiu nevoit sa folosesc un adaptor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nenorociti astia de la Porsche. Daca nu e de la unghiul de fuga trebuie sa platesti????? Cand inca mai ai masina in garantie? Cati km ai cu ea? Atata timp cat tu nu i-ai facut nimic sa-i dauneze trebuie sa-ti schimbe pe GARANTIE. Ca de-aia exista asa ceva. Si pe mine incercau mai demult unii de la renault sa ma convinga (masina fiind in garantie) ca trebuiesa platesc caseta de directie. Dar ce ma, aia face parte din consumabile? (la renault oricum cam asa e :beerchug: ) Nu te lasa prostit de nenorocitii aia. Masina trebuie sa fie impecabila. Ca de-aia ai luat-o noua. In caz ca nu vor sa-ti schimbe ceva, pt ca zic ei ca nu face obiectul garantiei, pune-i sa scrie raspunsul lor oficial. Adica nu doar verbal. Apoi cu acea hartie du-te direct la OPC si la un avocat. Nu-i lasa pe.....beep....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ai rezolvat cumva problema cu cd player-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghiul de fuga e acelasi lucru cu geometria rotilor nu?

Este una din "componentele" geometriei. Sunt in principiu trei directii care se verifica la geometrie, sa incerc sa le descriu in termeni mai putin tehnici:

- "unghiul de fuga" - cat de mult este una din roti mai in fata respectiv mai in spate comparativ cu perechea ei de pe partea cealalta

- "caderea" - cat de inclinata este roata (in exterior sau interior), in plan vertical

- "inchiderea/deschiderea" - cat de paralele sunt rotile de pe aceeasi punte (fata/spate).

Partea mai proasta, este ca doar "inchiderea/deschiderea" se poate regla la A4. Asta am inteles din diverse service-uri si de la AutoSoft, precum si de la toti mecanicii cu care am vorbit. Celelalte doua sunt constructive...daca nu iese "unghiul de fuga" sau "caderea", atunci anumite componente (brate, pivoti, capete de bara, etc) sunt strambe/uzate si trebuie schimbate.

Referitor la partea cu "platitul" la Porsche...asta e cam nasoala si pot din pacate sa o intoarca cum vor ei. Oricand pot sa spuna ca nu ai circulat cum trebuie cu masina, ai luat borduri sau gropi si din aceasta cauza s-a dus geometria (si sa te bage la plata). Si nu prea ai cum sa-i contrazici cu probe din nefericire, pentru ca ei o sa o tina pe a lor cum ca ai dat in gropi :)

;) Multumesc pe aceasta cale colegilor din CT care mi-au atras atentia asupra uzurii inegale la cauciucurile fata (uzate mai mult pe exterior). Uzura era foarte mica, dar totusi m-am dus sa-mi verific geometria...rotile fata erau "inchise" si din aceasta cauza am avut uzate cauciucurile asa. Cu ocazia asta am refacut geometria si am rotit cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat nimic, nici nu m-am mai agitat pentru ca vreau sa il schimb cu totul, inca nu stiu daca o sa imi iau sistemul OEM RNS-E sau un sistem aftermarket.

Legat de problema directiei, pare sa se fi rezolvat de la sine. Am fost in afara cu masina si pe drumurile de acolo era chiar ok, se pare ca pana la urma tot de la drumurile noastre de kko este...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum a zis colegul, e prima generatie de MP3 si face probleme. La fel si la mine. Daca faci CD-uri acasa, fa-le la 4x si o sa fie mai putine probleme. :Driver: Iar daca ti se blocheaza CD-ul in aparat, astepta ceva timp si o sa il poti scoate. La mine se intampla sa il scot si la 5 minute dupa ce s-a blocat si la 5 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca stiu acum ca mai au si altii probleme, nu sintem cazuri izolate inseamna, deci probabil ca peste un pic de timp va rezolva fabrica problema (sper).

Eu am fost la garantie si, surpriza, totul se intimpla datorita calitatii necorespunzatoare a cd-urilor.

Traim in ROMANIA....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Audi concert poate fi inlocuit cu altceva ? (piesa after market..) ; am vazut ca dimensiunile sunt mai mari fata de un cd player (numele nu e important)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate, se cumpara o rama adaptoare - ca design, poate nu e cel mai recomdat.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg d-nul Florin, prefer un aspect mai urat decat sa nu ascult muzica deloc (audi concert 2 au fost *praf*); de unde se poate cumpara aceasta rama ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in functie de ce vrei sa montezi tu - 1Din sau 2Din - cauta pe Google dupa - rama adaptoare.....

 

https://www.google.ro/search?q=rama+adaptoare+audi+a4&espv=2&source=lnms&sa=X&ei=z5-NU9C2LueeyQPLp4HgDg&ved=0CAcQ_AUoAA&biw=1024&bih=471&dpr=1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!