Jump to content

Soft


leone82
 Share

Postare recomandată

Astazi la alto era o domnisoara cu un leon 1.9 tdi! Am intrebat-o daca are probleme..iata ce a zis: :)

La 6000 a cazut turbina!Acum la 36000 km ii tremura rau la relanti....of...sper sa nu am aceleasi probleme cu 2.0 tdi ca azi am semnat contractul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am auzit 2.0 merg de n-ai treaba ....... doar BXE fac figuri .. pardon unele din ele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am tot 1.9 cu BXE livrat in Octombrie 2006, din cite stiu atuncea a avut ultima revizie de soft aplicata, nu pot sa spun ca am avut probleme cu motorul, merge superb, consumul de ulei super (sunt inca in zona B departe de limita) si avem peste 7000km.

O singura chestie care mi se pare un pic ciudata (desi probabil ca e normala, fiind primul meu diesel imi e greu sa-mi dau seama) la inceput reuseam sa omorim motorul destul de usor (acum se intinpla foarte rar insa), in treapta I-a daca lasi o idee (doar un pic) mai repede ambreiajul moare motorul de toata frumusetea. Spun ca mi se pare un pic ciudat intrucit la alte dieseluri in treapta I-a e cam greu de omorit motorul (am incercat pe un Logan).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tot 1.9 cu BXE livrat in Octombrie 2006, din cite stiu atuncea a avut ultima revizie de soft aplicata, nu pot sa spun ca am avut probleme cu motorul, merge superb, consumul de ulei super (sunt inca in zona B departe de limita) si avem peste 7000km.

O singura chestie care mi se pare un pic ciudata (desi probabil ca e normala, fiind primul meu diesel imi e greu sa-mi dau seama) la inceput reuseam sa omorim motorul destul de usor (acum se intinpla foarte rar insa), in treapta I-a daca lasi o idee (doar un pic) mai repede ambreiajul moare motorul de toata frumusetea. Spun ca mi se pare un pic ciudat intrucit la alte dieseluri in treapta I-a e cam greu de omorit motorul (am incercat pe un Logan).

si mie mi se intampla la fel sincer sa fiu dar cred ca e de vina faptul ca e primu diesel condus ... masina o am tot din octomborie 2006 si tot BXE... la fel pateam si eu la inceput .. nu stiu daca e o problema asta .. dar ideea e ca acum nu mi se mai intampla .. poate m-am obisnuit eu cu dieselul in general ... dar tremurici la relanti ai ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie mi se intampla la fel sincer sa fiu dar cred ca e de vina faptul ca e primu diesel condus ... masina o am tot din octomborie 2006 si tot BXE... la fel pateam si eu la inceput .. nu stiu daca e o problema asta .. dar ideea e ca acum nu mi se mai intampla .. poate m-am obisnuit eu cu dieselul in general ... dar tremurici la relanti ai ??

Nu tremura de loc, toarce frumos si in general merge superb. Din cite stiu (si am mai reusit sa descifrez pe net, putine sunt in engleza) problema asta a fost rezolvata de un update de soft pe care, se pare, noi l-am avut deja aplicat.

Legat de murit motorul, ma gindeam eu ca e experienta, am fost doar contrariat de diverse persoane care erau extrem de surprinse ca poti omori motorul diesel atit de usor la Leon si m-am gindit ca mai bine intreb :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motor BKC, 1.9 TDI, din decembrie 2005 si am aceeasi problema cu tremuratul la relanti.

Problema a aparut de pe la 20k

acum am 24k

Astept si eu o rezolvare........poate e si din cauza motorinei proaste de la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motor BKC, 1.9 TDI, din decembrie 2005 si am aceeasi problema cu tremuratul la relanti.

Problema a aparut de pe la 20k

acum am 24k

Hm, sa fie coincidenta oare, tocmai am citit azi un post despre "calitatea" Noului Passat :

In fine, la revizia de 30K, m-am dus si cu o 'mica' problema - vibratii destul de mari la ralanti. Au zis ca o sa se uite...

Spre final, am vazut o cucoana tot facand poze pe sub masina in special in spate; am intrebat daca este vreo problema si raspunsul a venit imediat:

1)trebuie schimbata volant

2)telescopul dreapta spate scurs aproape tot

Masina are 28K si nu a carat pietre si niciodata nu a fost incarcata la maxim sau supraincarcata; de asemenea nici gropi de calibru nu a luat.

I-am intrebat cum e posbil asa ceva si raspunsul a venit sec: sunt care vin si la 3 saptamani cu ele curse, nu mai vorbim de volant care e o problema generala la Passat.

Nu o fi cumva aceiasi chestie, pare destul de plauzibil mai ales ca majoritatea pieselor sunt cu VW pe ele si m-as mira sa se produca in locuri diferite pentru Seat fata de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aoleu pentru mine problema asta .. cred ca o sa-mi puna capac... ma cert de 6 luni cu toata metrotehnica si cu PBA ...

in ultima instanta mi-au spus cei de la metrotehnica ca au discutat si cu cei de PBA si cu cei de la VW cred si au ajuns la concluzia ca nu este de fect......... hmmmm...... eu trmuriciul il am ,culmea..... de cand mi s-a facut un update de soft,

acum intreb si eu cu volant asta nu ar trebuie sa tremure la relanti doar atunci cand se da drumul la ambreiaj adica de debreiere (parca ii spune ) si sa nu mai termure cand se apasa ambreaiaju ???

eu tot sper sa fie de la soft ...

cristi esti primul pe care il aud cu tremurat la BKC pana acum numai de BXE am auzit ... oricum prtoblema asta ar trebui sa apara si la Skoda si VW in general ca toate au motor de VW

am mai discutat si eu cu lumea si unii spun de volant altii de la soft , altii de la injectoare ... deci e o problema aici , nimeni nu ia masuri si tot noi avem de suferit

motor BKC, 1.9 TDI, din decembrie 2005 si am aceeasi problema cu tremuratul la relanti.

Problema a aparut de pe la 20k

acum am 24k

Astept si eu o rezolvare........poate e si din cauza motorinei proaste de la noi

sa nu crezi asa ceva .... mie mi se urca tot sangele in cap cand aud de la service ca e de la motorina .... sa aduca motorina ei cu care sa nu faca asa .. asta ar insemna ca toate TDI-urile sa faca asa .. dar nu fac ....... chestia asta e o portita pentru ei pe care sa o spuna cand nu stiu sau nu vor sa dea raspunsu care trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

In fine, la revizia de 30K, m-am dus si cu o 'mica' problema - vibratii destul de mari la ralanti. Au zis ca o sa se uite...

Spre final, am vazut o cucoana tot facand poze pe sub masina in special in spate; am intrebat daca este vreo problema si raspunsul a venit imediat:

1)trebuie schimbata volant

2)telescopul dreapta spate scurs aproape tot

aaaaaaaaa scuzati intrebarea ce e si la ce foloseste si cu ce ar influenta batzaiala la relanti ?? :) ----------------------------2)telescopul dreapta spate scurs aproape tot

Modificat de leone82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sper sa se rezolve cu un update de soft...

poate ar fi bine de stiut ce versiuni de soft are fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sper sa se rezolve cu un update de soft...

poate ar fi bine de stiut ce versiuni de soft are fiecare

sunt mai multe povesti pe tema softu pe leon ... una o stiu de la service adica am avut v.8 si ceva (cica) si acum am v.9 si ceva

iar din auzite .... am avea v. 11 sau 12 cica versiunea de CD ... acum intelege si tu ce vrei de aici .. ca eu nu am inteles nimic ..mi se pare mai plauzibila varianta celor de la service chiar daca sunt aprope sigur ca daca e vrb de softuri la masini sunt paraleli...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!