Jump to content

Sfat Cumparare Audi A3 - Post 2003


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salutare m-am decis ca la vara sa mai achizitionez o masina si bineinteles cum era de asteptat tot din familia AUDI, adica doresc sa cumpar un Audi A3 2.0TDI Coupe. M-ar interesa punctele slabe ale acestei masini, daca o gasesc si cu echipa cu DSG, cam la ce ar trebui sa fiu atent cand o cumpar si care ar fi un pret corect al vanzatorului pentru un astfel de mobil, ma intereseaza o productie trimestrul 3 al lui 2003 sau 2004. Nu ma intereseaza dotari gen piele. De asemenea intentionez sa o cumpar din Germania sau Belgia/ Olanda, unde ma sfatuiti sa caut mai intai? Cam cat ar fi taxa de prima inmatriculare.

Intr-un cuvant as dorii sa stiu cam totul cand vine vb sa cumpar "bombita".

Nu o sa vand A4-ul actual e o masina impecabila, pe care am cumparat-o tot din Germania de la Munchen, A3-ul il vreau in special pentru Bucuresti sa ma strecor mai repede cu el prin trafic si de ge nu vine vara ma deuc la mare e alta senzatie intr-un hatch' 'kinki' :D si desigur pentru prietena care nu poate sa conduca nici in ruptul capului A4, i se pare cica prea "barca"..... :offtopic: soferitele astea :D

Astept cu nerabdare comentariile voastre. As prefera daca si actualii posesori de A3 si-ar da cu parerea.

Cheers you all si un Paste Fericit alaturi de cei dragi....Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

P.S daca impartasiti si adresele unor auto houseuri belgia/olanda ar fi si mai util.

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am exact ce vrei sa iei tu.

Pai incepem - cons ca e portbagaju o idee cam mic, si ca are 2 usi! :D in rest numai cuvinte de lauda.

Ca latime sa stii ca este tot cat A4, e doar ceva mai scurta (20-30cm). Cu toate astea, pasagerii din spate au loc sa stea comod. Singura problema ramane tot asta cu lipsa usilor din spate.

Se tine bine in curbe, depinde ce dotare vrei sa iei (eu am ambition), accelereaza bine, te strecori usurel cu ea.

Nu pot sa-ti zic 100% sigur, dar nu cred ca era DSG pe modelul 2004. Stiu ca s-a introdus in 2005.

Am tot vazut ca se aduc mult de tot masini din Italia. A mea e luata din Munchen, dar fusese luata de la un italian (primul posesor) si apoi pusa la vanzare in DE. Oricum sunt tigani si neseriosi multi dintre nemtii astia din Munchen (nu toti, dar am auzit de rau), asa ca sfat zic sa nu iei din germania. Orienteaza-te catre Italia, Olanda, Belgia.

Taxa de prima inmatriculare este pe la 1600E

Modificat de stansatan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce autohusuri recomanzi ai vre-un link ceva ?

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce autohusuri recomanzi ai vre-un link ceva ?

:D

Ati vazut vreodata o masina de Olanda comparativ cu una de Germania?Cred ca nu.

Sfatul meu-luati masina din GERMANIA, de la un dealer Audi/VW care are alte zeci de Audi-uri in parc.O sa coste cu 1000Eur mai mult sau nu va lasa decat 200Eur la pret dar obtineti poate, o masina cu km REALI.

Ar mai fi de urmarit sa nu fie accidentata (unfallfrei) si daca se poate sa aiba noua masca SINGLE FRAME, ca sa poata fi revanduta mai usor, dupa 1-2 ani.

Pana in 2004 a fost vechiul model care s-a transformat in noul A3 iar din 2005 are si masca bine-cunoscuta-single frame.

ce link mai bun decat www.mobile.de sau www.autoscout24.de poate exista?

oricum, masini mai curate sunt si la baietii astia: http://home.mobile.de/Auto-Rossner

Masini 2006, si chiar ar trebui ales si dupa luna Aprilie 2006, ca sa fie taxa de inmatriculare mai mica.Oricum, diferenta e de 500 de euro intre 1 an vechime si 2 ani vechime .Calculeaz-o si singur, nu e greu deloc.Ai link-ul asta: http://www.autovit.ro/taxainm.php

Bafta!

post-9270-1176108291_thumb.jpg

post-9270-1176108299_thumb.jpg

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu un A3 si vreau sa spun ca ma bucur la maxim de el in fiecare zi . Il am de vreo 6 luni , dar parca ieri l-am cumparat . O masina f buna , sprintena , nu chiar asa de mica precum se spune , daca o vrei pt Bucuresti sa nu te astepti la cine stie ce mare diferenta intre ea si A4 , spatiul interior f bun , cum spunea cineva mai sus si in spate e spatioasa insa ca un minus as terce accesul pasagerilor in spate , cam dificil mai ales pt persoanele neobisnuite cu astfel de masini .. in rest .. despre senzatii ar fi multe de spus

Totusi .. ca un amanunt , masina (si asta se explica prin faptul k e AUDI) e cam scumputa (si noua si SH) pentru ce ofera ..insa merita toti banii .

Singura problema pe care am intampinat-o si eu si am auzit k e intalnita si la motoarele TDI este consumul usor ridicat de ulei.

P.S > portbagajul la modelele quattro (k al meu) este mai mic fata de celelalte modele cam cu vreo 5cm in adancime . Daca mai exista si ceva scule audio prin el .. deja se simt cei 5 cm.

Modificat de Razvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru posturi, dar numai atat ? Vreau sa stiu cat mai multe si timpul ma preseaza :salut: Orice info e vinevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal daca te mai intereseaza acel audi a3 ti-as putea recomanda www.schuster-automobile.de eu de aici mi-am luat masina si ma cunosc cu un dealer de acolo daca vrei sa te ajut time legatura.Te salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita sa imi iau cu dsg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit numai cuvinte de lauda despre DSG. Ai consum usor mai mic si acceleratie 0-100km/h o idee mai buna fata de o cutie manuala. Nesemnificativ insa. Daca o conduci preponderent in oras, indiferent de ce initiale poarta cutia automata, merita din plin. Stiu insa ca e ceva mai scumpa decat cutia manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit pe forum si am observat ca, cutiile tiptronic sunt foarte sensibile si se cam strica mi-e ca aceeasi problema sa nu o poarte si cele DSG. Stiti ceva despre acest lucru?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!