Jump to content

Frane ...


a8090
 Share

Postare recomandată

Va mai sacai cu o problema ... care s-ar putea sa aiba legatura cu prima . am discuri si pe spate si scartaie ambele de pe dreapta si rotile din fata (mai ales dreapta) se incing dupa 50 km. Ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se incing probabil e vreun etrier blocat. Trebuie desfacute si curatate.

Scartaitul poate fii de la placute, nu prea ai ce sa le faci decat sa le schimbi, dar nu poti fii sigur ca va rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sau s-a uzat vreo placuta pana la metal.

Daca se incing atunci sau e un piston blocat (cum spune toni) sau (am patit-o) pedala de frana e reglata prea strans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se incing tare ... placutele sunt noi (Target).am fost la service si mi-au deblocat etrierele...dar nu am vazut imbunatatirea. sa vad cu reglajul pedalei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Target = BS :lol: abia astept sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BS = bullshit

Ferodo Target = BS = bullshit (IMHO)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu, sorry :lol: Dar nu sunt deloc multumit de Target.

Poate modelul lor Premier este mai bun. Am mai auzit de bine despre Pagid (desi am vazut unele facute in Italia - bleah! - care aveau insertii), ATE (inteleg ca sunt scumpe) si Lucas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ferodo Target - Placute de frana special facute pentru Aftermarket (sunt intr-adevar mai ieftine)

Ferodo Premier - Calitate de echipare originala, in cutie este aceeasi placuta cu care iese masina din fabrica (mai scumpe decat Ferodo Target dar si calitate OE)

Ferodo DS Performance - Placute Racing - speciale pentru uz extrem - folosesc aceeasi compozitie din care erau facute odata placutele pentru Formula1 (sunt mai scumpe, normal, decat placutele obisnuite).

Bafta!

Alecs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe Audi servofrana Lucas, deci am pus placutze Lucas :lol:

Am 100km cu ele si nu am probleme. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucas am si eu dar sunt foarte dure si la fel imi scartaie. Sunt placutele care ti le pun din standard. Mai ales cand sunt noi, sunt foarte dure...scartaitul e sigur din aceasta cauza asta, de incins nu stiu ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se incing pentru ca placutele sunt prea stranse pe disc (sau discul deformat) ... dar nu stiu ce sa le fac . pun placute mai uzate care sa nu mai agate?:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - verifici reglajul pedalei, verifici ca grosimea placutelor sa nu fie mai mare decat in specificatii (adica le masori cu sublerul si imi spui grosimile ca sa le verific) si... dupa aceea mai vezi.

Nu lua de bun faptul ca o piesa respecta specificatiile doar pentru ca ai luat-o de la magazin cu catalogul in fata - s-au mai vazut si exceptii, mai ales cu piese fabricate in Italia (patit personal de doua ori)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok...cand pleca sefa ma duc la masina si ma apuc de dat jos rotile...numa' ca acum ma freaca si nu am timp. nu mai pleaca odata in concediu?:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai cu noile placute?

Poate e discul uzat si dureaza pana se aseaza placutele pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Scartaitul nu are nici o legatura cu "duritatea" placutelor. Sunt si alti factori (parti componente ale sistemului de franare) care contribuie la acest "efect" de scartait, care este de fapt produs atunci cand se intra intr-o rezonanta asemanatoare cu atunci cand "dai" cu degetul pe marginea unui pahar. Da, sigur, si placutele se afla printre acesti factori, dar nu duritatea lor este factorul determinant. Ca sa exemplific, ATE sunt placute mult mai "dure" decat Target de la Ferodo, si cu toate astea ATE nu scartaie. Mult mai mult conteaza calitatea materialului din care sunt facute placutele. Vlad MHL spune ca are Lucas si scartaie. In cutiile de Lucas se gaseste Remsa...

Hai noroc,

Alecs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...]In cutiile de Lucas se gaseste Remsa...

Nu ca m-ar mai mira ceva cu piata asta de piese, dar ai putea te rog detalia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, nu m-am exprimat corect: in cutiile Lucas se gaseste si Remsa. De fapt ideea este urmatoarea: Toti producatorii mai apeleaza din cand in cand la serviciile altor producatori si impacheteaza unele repere facute de altcineva. Cei care se respecta, colaboreaza cu producatori de aceeasi talie, dar altii lucreaza "cu unii de te doare capu' ". Suna ciudat, insa asa se intampla. Nimeni nu poate produce asbsolut totul. Chiar daca sunt concurenti pe aceeasi piata, producatorii colaboreaza mai mult decat ne putem imagina, mai ales pe pietele dezvoltate din vest.

Alecs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!