Jump to content

Jante Pe 18"


lile
 Share

Postare recomandată

Cred ca intrebarea corecta e daca problema e de garantie sau de CASCO. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lile

    16

  • Shtrumf2k

    8

  • homeboy

    6

  • Gorillaz_Doktor

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gorillaz_Doktor

Nici o garantie. Nu-mi aduc aminte sa fi luat gropi mari. De altfel nu am nici o gamla pe anvelope. Crapaturile pe jantele din diagonala. 36k km. 2ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este locul aici dar daca masina este cumparata pe persoana fizica, legea spune cu totul altceva despre cum functioneaza garantiile. Iar ca persoana juridica ai garantia pentru vicii ... 2 ani legala sau cit scrie in contract cea conventionala.

Astfel incit nu sunt in mintea mea decit doua posibilitati: sau jantele se expertizeaza (relativ usor) si au defecte de metalografie, caz in care plateste fabrica, sau in urma expertizei se constata ca au fost accidentate si plateste asiguratorul daca ele intra in obiectul asigurarii. A treia posibilitate nu exista si de stat nu se strica :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

Schimb anvelopele bianual. In martie cand am pus anvelopele de vara nu erau crapate. Circul in marea majoritate a timpului in Bucuresti. Repet, nu-mi aduc aminte de vreo groapa/damb luat la viteza mare. N-am nici timp si nici chef sa ma cert cu generali/avia. La 36 mii km, oricand se poate aduce ca argument folosirea necorespunzatoare. Faptul ca sunt 2 si opuse ma duce cu gandul la lot/design cu probleme. Prin comparatie, S2-ul vechi l-am dat la 120k km cu jante in regula (nici macar roluite/indreptate). Erau pe 16, dar am luat niste gropi.....3 galme am facut cu ele. Oricum, se aduna in lunga lista a micilor probleme care ma determina sa schimb producatorul la urmatoarea. Vb aia, cand nu merge stabilimentul, nu dai cu vopsea. Schimbi.....doamnele. Si ca sa raman cat de cat on topic, 360 lei sudura in argon. Montate pe spate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu as mai avea incredere sa merg cu alea doua nici sudate. Și îmi sună tare dubios ce ai patit. Nu am auzit nici la marci si modele low cost de întâmplări din astea....bizare. Ceva nu e ok în povestea roților tale. Ori la ultimul schimb de anvelope te-au tepuit si ți-au pus pe diagonala două jante uzate/crăpate si sudate deja o data, ori...esti un mare...ghinionist. Repet, nu am auzit de jante originale crăpate pana acum. (Nu vorbesc de accidente în care a fost făcută zob jumatate de masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Gorillaz_Doktor: Man, e ciudat rau ce ai patit. Niciodata la nicio masina nu am fisurat jante. Cu S2 chiar am luat niste gropi de am crezut ca s-a rupt masina in 2 si nimic.

In primul rand: daca iei groapa primul element care cedea e anvelopa - galma. Apoi buza jantei se stramba. Sau se sparge acolo. Dar, pe partea mediana a jantei acolo nu are prea mult stres materialul. Doar daca a fost material cu porozitati cum zicea si @vdragos.

Referitor la reparatie: de banii de sudura platesti fransiza la CASCO si primesti jante noi. Da, se poate face prin sudura, dar...esti sigur ? 

In Bucuresti le poti face la TopWheels in Sect1 sau la SRZPowdercoating customs - Pe Giurgiului. Asta daca vrei neaparat sa le faci.

In ceea ce priveste problemele cu Skoda, fara suparare, este o problema a RONAL-ului, sau a cui a fost fabricant de jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum dubioasă tare problema ta. Sa cedeze in acelasi timp două jante, dupa 35.000 km. Adică dacă ea defect de fabricatie trebuia sa se manifeste la început. Merita investigat ce s-a întâmplat la ultimul schimb de anvelope! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!