Jump to content

RCD 200


CLAUDIUF
 Share

Postare recomandată

marius.stanescu

Masina e din octombrie 2001.can banuiesc ca are mai ales ca are clima geamuri electrice bc..ideea e ca nu am legat firele de can.am vb cu cel care l.a montat si a spus ca nu a tras firele de can din mp3 in mufa adaptoare.e posibil sa fie deja trase firele de can ale masinii in mufa masinii?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. Nu are importanta ce dotari ai pe masina

2. Stii cumva seria ceasurilor tale ? am impresia ca masina este immo 2 si ai o varianta mai veche de CAN  - posibil sa ai greutati din aceasta cauza.

3. verificati existenta conexiunilor cass-ului, la can-low si can-hi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Immo 2 sunt ceasurile.am tot rasfoit si am inteles ca ar merge cu cele 2 fire ale cass.ului (can H si can L) la firele de la climatronic.baiatul mi.a spus ca a fost nevoie de mufa adaptoare ca sa se potriveasca si practic el nu a tras cele 2 fire in mufa respectiva.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica firele de CAN daca exista sau nu..... mai departe, vedem daca versiunea ta de CAN suporta comenzile - nu am pus pe modelul cu ceasuri immo2.... cu ceasuri immo3, merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

O sa verific sa vedem.eu ma gandesc ar trebui sa fie.vechea navigatie o vedeam pe vcds.in cazul cel mai rau ca nu merge as putea sa fac ceva sa se aprinda mai tare ledurile din mp3?acum se aprind anemic.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu, nu ai cum sa le aprinzi - doar cu comanda pe CAN.

 

vechea navi se putea vedea pe K line

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Am inteles.firele respective unde le gasesc?sau ce trebuie sa demontez ca sa ajung la ele?din cate am citit ar trebui sa fie portocaliu/verde (can H) si portocaliu/maro (can L).daca le gasesc ma pot conecta la ele si vedem apoi daca merge?multumesc de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cel mai usor, accesezi firele de can care vin in unitatea de control a climei sau in ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Salut.Am desfacut unitatea de control a climei si nu am gasit firele (portocaliu/verde si portocaliu/maro) au alta culoare sau in ce pin sunt conectate?

Banuiesc ca trebuie sa existe cele 2 fire la clima dar sa fie altfel colorate?Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate sio clima ta e tot pe K line. Asa ca singura solutie (daca o sa mearga) ramane sa te legi pe canul de la confort, dar nu cred ca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Pai si unde gasesc gasesc firele respective sau unde trebuie sa caut sa le leg?Daca aveti o schema sa ma ajutati si pe mine?Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Ori daca nu reusesc cu firele pt can..pe mine nu ma intereseaza decat sa nu mai fie asa anemic iluminat..funtia gala si iluminare controlata nu prea ma intereseaza.exista vreo metoda prin care doar sa il fac sa fie de exemplu la iluminare maxima?ce ma enerveaza e ca am vazut alti colegi pe forum care au rezolvat usor iar masina tot din 2001.daca are cineva o schema cu firele de la climatronic si care anume sunt pt can?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu intelegi ca la masina ta climatronicul nu e pe CAN ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica firele de CAN daca exista sau nu..... mai departe, vedem daca versiunea ta de CAN suporta comenzile - nu am pus pe modelul cu ceasuri immo2.... cu ceasuri immo3, merge.

 

 

nu, nu ai cum sa le aprinzi - doar cu comanda pe CAN.

 

vechea navi se putea vedea pe K line

 

 

Am inteles.firele respective unde le gasesc?sau ce trebuie sa demontez ca sa ajung la ele?din cate am citit ar trebui sa fie portocaliu/verde (can H) si portocaliu/maro (can L).daca le gasesc ma pot conecta la ele si vedem apoi daca merge?multumesc de info

 

 

cel mai usor, accesezi firele de can care vin in unitatea de control a climei sau in ceasuri.

 

 

Salut.Am desfacut unitatea de control a climei si nu am gasit firele (portocaliu/verde si portocaliu/maro) au alta culoare sau in ce pin sunt conectate?

Banuiesc ca trebuie sa existe cele 2 fire la clima dar sa fie altfel colorate?Multumesc

 

da, e posibil ca la anul tau - si fiind Golf4 - ca la Passat b5.5 sigur sunt - sa nu ai firele de CAN la clima (nu am schema la dispozitie la ora asta).

 

Atunci, cel mai usor iti este sa culegi informatia din cluster - ceasuri.

 

totusi, asa cum ti-am scris in primul post - la anul tau, clusterul si CAN-ul tau.... ma idoiesc ca va merge... oricum, poti incerca.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Oricum am sa incerc sa vad..trebyie sa demontez ceasurile de bord sa ajung la fire sau pe unde sunt pozitionate?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da - ca sa scoti ceasurile e foarte simplu la tine - sub ornamentul care vine intre ele si carcasa superioara volan - cel din plastic - care e prins in doua urechi de plastic, ai doua suruburi - le scoti si ies ceasurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Exista posibilitatea sa nu gasesc cele 2 fire de can in bord?sau daca le conectez corect pot sa ard ceva in bord sau cass.ul?culorile trebuie sa fie portocaliu/maro si portocaliu/verde parca..nu cu nuanta de galben/maro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

CAN-ul este la ceasuri - ca acolo este HW-ul, in ceasuri. Daca legi CAN la CAN - nu ai ce sa arzi.... doar sa nu le legi aiurea la cass..... te uiti pe diagrama de pe el, unde trebuie sa te legi.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
marius.stanescu

Salut.am desfacut bordul si am dat de o mare surpriza..m.am tot uitat la mufa verde si am gasit 2 manunchiuri de fire impleticite..toate portocalii.un manunchi rasucit cu portocaliu/maro impletit cu portocaliu/negru.portocaliu/verde nu exista.exista un singur fir dar galben/verde.sunt total dezamagit..daca aveti idei sau unde pot sa mai caut..multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Multumesc pt toate informatiile scrise de colegi. Am luat rcd 200si am putut monta pe golf 4 1.6 16v 2004. Exact cum au spus si ceilalti am legayo pe canbus hi si low la firele de pe modulul de comfort cu orange-maro si orange-verde. Merge fara probleme!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Salut.poti sa imi dai si mie detalii cum ai facut?ce anume trebuie desfacut si unde?modulul confort unde il gasesc?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

modulul confort - sub bord, in partea stanga a volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Merci.desfac azi sa vad ce neamuri de fire mai gasesc.cele 2 fire can sunt rasucite pe masina sau e fiecare independent?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

Inca o intrebare..plansa aceea de sub bord (din plastic) care duce pana la cutia de sigurante este prinsa jos in 3 suruburi.sus e prinsa in cleme ceva ca mi.e frica sa nu o rup.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plansa laterala? acea o scoti cu cheia de la masina are un locas unde poti so bagi, iar dupa aceea de sub se poate trage cu mana nu este prinsa in suruburi. Cu 2 torxuri de 20 este prinsa prima plansa de sub volan al doilea de langa consola centrala iar a treia ce o gasesti dupa ce scoti cele doua planse este prinsa cu 4 torxuri de 20. Bafta:)! P.S. sa nu intrerupi firele ca sunt foarte scurte daca le gasesti , dezizoleazo numai.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!