Jump to content

RCD 200


CLAUDIUF
 Share

Postare recomandată

https://www.dropbox.com/s/25ann7j342ooj27/post-104549-0-44027800-1333622425.jpg . Imaginea de sus este buna pt toata lumea cu golf 4 si can care vor sa.monteze rcd 200 pe golf.eu mi lam montat exact ca in ppza merg toate functiile inclusiv opritul la contact gala etc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, se poate monta RCD 200 pe Vw Bora, 1.6, 16V din 2001 cu climatronic?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA?

Si firele de can unde le legi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca incercasem si eu la firele de can de la clima si nu a mers, masin fiind din 2001, la alta din 2002 le-am legat la ceasuri, fiind immo 3 si a mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate masina la care ai incercat tu sa faci era fabricata inainte de luna a10a...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MY2001 insemna masina fabricata din iulie 2000 incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, se poate monta RCD 200 pe Vw Bora, 1.6, 16V din 2001 cu climatronic?

 

da, dar inainte de a-l monta, trebuie sa inlocuiesti ceasurile.... ca sa fim siguri de asta, posteaza codul ceasurilor care le ai pe masina.... fa o scanare sau da ceasurile jos - ai doar doua suruburi.

 

daca nu ai cifra 6 la sfarsitul codului.... atunci trebuie alte ceasuri. Daca ai, atunci trebuie trase doar firele de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 17: Instruments        Labels: 1J0-920-xx5-17.lbl
   Part No: 1J5 920 825 AX
   Component: A4-KOMBIINSTR. VDO V09   
   Coding: 05113
   Shop #: WSC 96252  
   VCID: 830F7EA8910E876

   Subsystem 1 - Part No: IMMO
   Component: IDENTNR: VWZ7Z0F4128654         
   IMMO-IDENTNR: VWZ7Z0F4128654       

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl
   Part No: 6N0 909 901
   Component: Gateway K<->CAN    0001  
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 78191  
   VCID: F0E52164B0B88CE

No fault code found.

 

 

 

Salut, am cumparat deja un rcd 200, functioneaza dar nu mi se aprinde nici un bec.

 

Incerc sa il fac sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, cum am spus mai sus, nu merge decat daca schimbi ceasurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza tare e ca dupa primul raspuns cum ca ar merge pe masina mea, am si cumparat un rcd 200 mp3. Inainte aveam un beta+cd-player pe care le-am vandut intre timp. Acum as vrea sa il montez asa, adica fara Gala si modificare iluminare, dar nu reusesc sa il fac sa lumineze(din ce am citit la altii se poate lega sa lumineze continuu si la maxim). Ma mai gandesc sa il schimb cu un delta 6 sau Mcd dar nu stiu daca si astea au nevoie de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delta 6 nu are nevoie de can.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut, se poate monta RCD 200 pe Vw Bora, 1.6, 16V din 2001 cu climatronic?

 

da, dar inainte de a-l monta, trebuie sa inlocuiesti ceasurile.... ca sa fim siguri de asta, posteaza codul ceasurilor care le ai pe masina.... 

 

 

 

Address 17: Instruments        Labels: 1J0-920-xx5-17.lbl

   Part No: 1J5 920 825 AX

   

 

Salut, am cumparat deja un rcd 200, functioneaza dar nu mi se aprinde nici un bec.

 

Incerc sa il fac sa mearga.

 

se pare ca am avut dreptate..... nu are sens deocamdata sa-i faci legaturile.... ca nu va merge cu ceasurile astea. Asa cum ti-am scris prima oara, cauta ceasuri care sa aibe cifra 6 sau 7 la sfarsitul codului (ceasuri immo3).....acum tu ai 5 ...1J5 920 825.

 

Nici MCD-ul nu are nevoie de conexiune la can gateway.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut pe schema de montaj la delta 6 e aceeasi cu rcd 200, adica are pinii can- si can+.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, vad ca si Delta 6 e pe can, doar MFD 1 nu e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar RCD 200 si Delta 6 sunt pe can, restul (Beta, Gamma, MCD, MFD etc) sunt fara can.

 

Diferenta dintre RCD si Delta e ca RCD nu poate sa dea informatii Maxidotului, pe cand Delta poate.

 

Alin, trage doua fire de la climatronic, exista o mica sansa sa mearga. Daca nu merge, pui ceasuri Immo3 si aia e.

 

 

PS: daca nu te descurci, suna-ma si o rezolvam :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa existe sanse sa mearga cu immo 2 ?? nu exista nicio sansa sa mearga cu ceasurile astea...... numai cu ceasuri immo3.

 

MCD-ul nu are nevoie de conexiune la can gateway.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se spunea intr-o postare ca s-a introdus can gateway din luna 10.2000, e eronata informatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu este eronata.... incepand cu anul 2000 - pe G4 s-a introdus can gateway - dar ceea ce nu s-a scris, este ca sunt mai multe tipuri. Pe anul 2000, ai can hibrid - doar intre ceasuri, motor si abs - parca.... si varianta aceasta nu stie de confort - iluminare si contact - numai pe masinile dupa 2001, cele cu ceasuri immo3 - s-a implementat versiunea mai noua de can.

 

de aceea nu o sa mearga niciodata cu ceasurile immo2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat? 

Am un golf 4 2005 care din fabrica a venit cu cass-ul vw alpha, dar neamtul care a avut masina inaintea mea l-a schimbat cu o navigatie becker dtm. Ceea ce nu imi place este ca nu da foarte bine ca design in bord, asa ca m-am hotarat sa iau altceva cu 2-DIN. Am ramas intre rcd 200 mp3 pe care l-am gasit la 350 lei si la vw mcd pe care l-am gasit la 250 lei. 

Acum la rcd nu imi place ca are display-ul prea mic(aproape inexistent) si in plus am auzit ca trebuie facute anumite modificari,nu doar plug&play ca la mcd , iar mcd-ul are dezavantajul ca nu are mp3, in schimb parca da mai bine in bord.

Nu stiu la calitatea sunetului care este mai bun, aceasta fiind un aspect important pentru mine.

 

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mcd se aude mai bine.....rcd ul are mp3...acum, alege tu in functie de necesitati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Initial eram intrigat de dimensiuni, mcd-ul fiind mult mai mic ca si volum si banuiam ca este mai slab ca sunet, avand si navigatie. Este posibil sa se potriveasca antena de la navigatia de acum, sau trebuie cea de pe masina?

Cu alte cuvinte tind sa inclin mai mult spre mcd : are pret mai bun si arata mai bine, plus ca poate prind un cluster cu maxidot si atunci imi afiseaza si pe el. Exista cumva mai multe versiuni de mcd ? La ce ar trebui sa fiu atent cand iau unul (sau la rcd) ? 

 

Merci mult de sfat.

Modificat de vwfan2014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa fie afisajul bun si sa ai codul pin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!