Jump to content

RCD 200


CLAUDIUF
 Share

Postare recomandată

Apelez si eu la experienta si cunostintele celor care sunt familiari cu problemele ce apar la montarea rcd 200 pe golf 4. Dupa ce am citit intreg topicul am inteles urmatoarele:

1. Deoarece am avut pe masina beta / gamma, am mufe ISO pe cand RCD 200 are FAKRA deci e nevoie de un adaptor. Poate sa-mi spuna cineva despre care este vorba, acesta sau acesta?

2. Vizavi de antena problema este aceeasi: este necesar adaptor de la antena ISO la antena FAKRA. Aceeasi dilema; cel corect este acesta sau acesta?

3. Cea mai grea problema: legarea la CAN BUS. Cum pot verifica (eventual cu VAG-COM) faptul ca am asa ceva pe masina mea (fabricata in Octombrie 2002) ?

Vreau sa cumpar RCD-ul de la cineva ce il are montat pe un Golf 4. Daca masina a venit echipata din fabrica cu RCD, instalatia electrica este facuta direct cu mufe FAKRA sau exista adaptoare ISO - FAKRA? (Stiu ca suna anormal dar poate, poate)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista adaptoare, dar costa vreo 70-80 lei. Daca vrei numai mufa si iti pui tu firele pe ea, te rezolv, inclusiv mufa de antena care e diferita pt rcd200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut...stie cineva daca se poate monta rcd200 pe bora oct 2005..am inteles ca e ok daca am clima;geamuri electrice...scuze dar nu ma pricep ..multumesc!

Modificat de mita_lw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca modelul cu mp3 are 4 iesiri sau 2 ? Eu il am montat pe masina din semnatura si n-am decat boxe pe fata. As vrea sa-i pun si pe spate dar nu in serie cu cele de pe fata ca scade impedanta. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici schema conectorilor de la RCD200. Se poate verifica.

post-10976-1279780143_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru schema. Mi-e de mare folos. De fapt intrebarea era daca sunt RCD200 cu 2 si 4 iesiri sau doar cu 4 iesiri si s-au montat doar 2 boxe ca optiune. Ca daca sunt toate cu 4 iesiri nu-i nici o problema ii montez boxe si-n spate si gata. Si alta intrebare ar fi daca el detecteaza prezenta a 2 sau 4 difuzoare, pentru ca am buton de B/F si merge doar balansul stanga dreapta, faderul nu. Multumesc

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am auzit, optiunea de reglare a faderului apare dupa ce conectezi si difuzoarele din spate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este ! Cand pui pinii pentru difuzoarele spate se activeaza si in player faderul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ati avut dreptate. Astazi am montat boxe si in usile din spate si intr-adevar s-a activat si faderul. Multumesc pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ! M-am hotarat si eu sa imi pun pe Octavia mea un RCD 200, pe care mi-l vor lua niste rude din Germania.Am studiat planul de montare (multumesc colegilor),dar ideea e ca imi trebuie acel adaptor ptr mufa mea iso de pe masina.Am studiat poze cu acest rcd 200 si pozele mufelor postate de un coleg la postul 98. Dupa parerea mea acele mufe sunt bune ptr cei ce au mufa "fakra" pe masina si vor sa treaca pe iso, deci nu sunt bune ptr a pune un rcd 200 pe o maisina cu mufa iso. Ideea e ca ii rog pe cei ce si-au montat deja pe masina acest "rcd" sa imi confirme daca pozele puse de mine sunt cu mufele corecte. Multumesc anticipat!

post-39958-0-88497100-1292112629_thumb.j

post-39958-0-13902000-1292112697_thumb.j

Modificat de ionuteljul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merci frumos ptr confirmare Hertz. Astazi am desfacut panoul comanda clima si nu am gasit nici urma de fire portocalii. Am desfacut si ceasurile de bord si acolo am gasit 4 fire portocalii cu dungi negre si maro(doua cu dungi maro si doua cu negre)fiecare montat separat in soclu. Cum Vag com nu am ma intreb daca am can bus!? Daca ma poate ajuta cineva cu informatii in plus, le multumesc anticipat si va doresc tuturor un An Nou mai bun!

Modificat de ionuteljul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adaptorul se poate gasi pe internet la un pret de 62 de lei.

Cablaj adaptor VW-ISO M465700

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou. Am studiat acest topic din nou si conf. spuselor unor colegi am desfacut ceasurile de bord in cautarea firelor de "CAN". In mufa verde, cea din spatele vitezometrului am gasit la pinul 8 un fir mov cu dunga alba si la pinul 9 un fir mov(simplu). In continuare sunt tot in dilema, daca am sau nu can. Curand imi va sosi si rcd-ul si o sa il montez chiar si cu acele inconveniente, legate de lisa can l si can h. Poate totusi ma poate ajuta cineva cu o parere legata de prezenta "can" pe masina mea. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi cer scuze daca sntu out of topic . imi poate spune cineva care este pretul mediu al unui rcd200 ? am gasit pe okazii cu 800 le isi mi se pare foarte exagerat avand in vedere ca playerele pentru golf 5 se gasesc la un pret mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe ebay.de sunt intre 150-200 euro

chestia e ca RCD 200 si mai ales care citesc si mp3 se gasesc f greu

cele de pe golf 5 se gasesc mai multe dar nu se pot pune in g4 decat cu modificari estetice (inestetice)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care si-au montat RCD 200 mp3 si l-au legat la magistrala canbus : afiseaza pe display-ul de tip FIS(maxidot) informatiile de la unitatea radio adica statia radio, cd track-ul etc in partea de sus a display-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Sunt si eu fericitul posesor al unui RCD200 care functioneaza perfect. Singura chestie pe care nu am reusit inca:D sa o rezolv este magazia de CD-uri. Eu am avut pana acum un casetofon Blaupunkt Louisiana DJ32 cu magazie de 10 CD-uri montata in spate.Am atasat tipul de mufa care vine de la magazia mea de cd-uri(cred ca este mini ISO). Intrebarea mea este ... cum pot sa folosesc magazia de cd-uri in continuare si la RCD-200. Multumesc.

post-56310-0-59839400-1298281932_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Ca sa nu deschid alt topic, pun si eu o intrebare aici.

Am un gamma si o unitate de CD si doresc sa fac un upgrade. Ca si variante ar fi sa pastrez radio gamma si sa cumpar o unitate VDO CHM 105, care citeste Mp3 de pe CD si card, sau cea de a doua sa iau un RCD200 mp3. Ce ma sfatuti? Ce avantaje/dezavantaje sunt pentru fiecare varianta?

Multumesc,

Remus

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales pana la urma radio gamma si DMC in torpedo

DMC vede 6 foldere a cate 99 mp3-uri pe fiecare folder indiferent de marimea mp3-ului.

dezavantajele sunt cele cunoscute. Nu afiseaza numele melodiei. Dar avand in vedere ca pe un CD pui max 174 mp3-uri eu zic ca merita DMC.

asa am pastrat si spatiu gol de deasupra gamma care e f util

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat , dar nu cred ca intra in discutie aceasta varianta.Am testat mai demult un DMC (imprumutat) si facea numai figuri (sarea din 2 in 2 melodii, cand citea, cand nu). Varianta de la VDO citeste si card-uri, asa ca face ce face si DMC. Acesta e un avantaj pentru VDO, probabil voi folosi cel mai mult card-ul, ca nu stau toata ziua sa fac CD. In schimb se pare ca RCD200 sta ceva mai bine la calitatea sunetului. Astept parerile voastre.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ai gasit sa cumperi VDO CHM 105? Daca da, de unde si cu cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna am si eu o problema..la un delta 6

ideia e ca nu merge sa ascult radio la el.. cred ca sa stricat mufa rds din el sau ceva de genu ?

si dincate vad nici mufa ce se leaga la el parca e diferita cel putin .. mufa maro are 8pini dar cea neagra are 2 pini. si mai am si o siguranta ROSIE de 10A in casetofon ... uitativa in poza.

sepoate sa o fi facut fostu proprietar singur ?

la el momentan am aceleasi probleme

- e legat pe direct ca sa nu mai tot ceara codu

- nu merge sa reglezi lumina

- il sting si il aprind din buton; cand scot cheia din contact inca merge

- se stinge dupa 1h de funtionare

ce imi sugerati..

si acea mufa RDS deunde cumpar una am inteles ca e in jur de 30ron;care ii denumirea exacta sa stiu deunde sa o iau.

73710179681203181913.jpg20715850467198239770.jpg92630283818108794868.jpg68918704801471274746.jpg31849191182577261444.jpg11790859876409132844.jpg55769092093853153900.jpg

Modificat de sirbuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste pe la inceputul topicului, trebuie sa-l legi la canul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dar ma refer la fire si pini parca sunt diferiti de cei prezentati mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!