Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

La 1.2 TSI am patit asta de vre 4-5 ori in 16k km. Nici eu nu stiam de la ce s-a auzit. Odata asa tare s-a auzit incat m-am dat jos din masina sa vad daca nu a cazut ceva de pe masina in spate. Dar era totul in regula. Nu am elucidat nici azi misterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am ceva pietricele sub cele doua scuturi de platic care sunt sub masina si se intind de la motor pana aproape de rotile din fata

am facut si 2 poze si vreau sa va intreb daca cineva a mai intalnit acesta problema

post-87676-0-09675200-1318524090_thumb.j

post-87676-0-93533900-1318524091_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Citind topicul acesta am observat ca mai multa lume se plange de un zornait de plastice in partea din spate. Din pacate a aparut si la mine pe la vreo 6000km. Acum am 11k km cu masina si zgomotul persista pe drumuri proaste, dar se pare ca am gasit locatia: plasticul de pe hayon din jurul lunetei. Stie cineva cum se poate remedia problema? Sau macar cum se poate demonta plasticul respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe chestii interesante sunt pe site-ul asta. Multumim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seba_Tour: vorbeste cu colegul razraz, a avut aceeasi problema si a rezolvat-o din cate imi aduc aminte :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe chestii interesante sunt pe site-ul asta. Multumim

Cu placere, meritul adevarat este a acelui inimos, devotat fan Skoda care si-a bagat manutele cu pricepere si a mai avut timp sa faca foto, site , etc si care activeaza pe skoda-amical-club cat si pe forumskoda din Franta dupa cum v-ati putut da bine seama. :icon_thumleft:

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Am apucat sa citesc acest topic pana pe la pagina 17 - 18, dar nu am intalnit problema asemanatoare cu a mea.

 

Deci de mai multa vreme am observat si eu un zgomot suspect la rulare. Cand merg cu masina la viteze in jur de 50 - 60 km/h se aude de la trenul de rulare un fel de zgomot ca un huruit/vajait, ca si cum ar trece un curent de aer pe undeva prin partea din fata a masinii, dar nu am reusit sa-mi dau seama de unde provine. Se aude cel mai bine cand merg pe asfalt fin, proaspat turnat. Nu este foarte puternic, dar e sesizant. Daca cresc viteza peste 60 km/h deja zgomotul nu mai este asa sesizabil. Nu este foarte deranjant, dar de fiecare data il aud si ma gandesc ca este ceva problema la masina.

Anul trecut in vara am fost la reprezentanta Skoda din Cluj cu problema asta, si mi-au verificat rulmentii, au facut geometria, era putin dereglata pe spate, au reglat-o dar zgomotul tot a ramas. Ei au zis ca masina e in regula si e zgomot de la anvelope. Cand am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna zgomotul a ramas acelasi. Anvelopele de iarna le-am folosit 2 ierni si pe fosta masina inainte de Octavia si nu aveau nici un zgomot la rulaj, deci eu cred ca sigur nu e de la anvelope zgomotul respectiv. Am uitat sa precizez ca am verificat si amortizoarele pe stand si mi s-a spus ca au iesit foarte bine, aproape ca unele noi.
 

Am citit si despre problema geamului mic de la usile spate, dar nu se aude de acolo, sotia sta frecvent in spate cu copiii si a zis ca nu se aude nimic acolo. Zgomotul vine de undeva de la partea din fata a masinii.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

 

L.E. Pt moderatori, scuze ca am mai postat problema si pe alt topic, dar poate aici mai sunt utilizatori de Octavia 2 care au mai intalnit problema asta.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Dar anvelopele au ramas aceleasi si poate sunt tocite neuniform  gen dinti de fierastrau (un zimt aproape ras, urmatorul nu are nimic etc) si normal ca zgomotul ramane !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am fost destul de clar cu privire la anvelope in postul anterior.

 

Cand am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna zgomotul a ramas acelasi. Anvelopele de iarna le-am folosit 2 ierni si pe fosta masina inainte de Octavia si nu aveau nici un zgomot la rulaj, deci eu cred ca sigur nu e de la anvelope zgomotul respectiv.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit ceva similar cu setul de roti de vara. Imediat ce le-am pus pe cele de iarna, problema a disparut.

In cazul meu, sunt sigur ca trebuie sa indrept jantele de vara si sa reechilibrez rotile.

 

Oare e posibil sa ai ambele seturi de roti dezechilibrate?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am doua seturi de roti, am montat avelopele de iarna pe aceleasi jante si la montaj s-au echilibrat rotile. Ar fi prea mare coincidenta sa le fi echilibrat gresit si la montajul anvelopelor de iarna. In plus cunosc zgomotul produs de roti care nu sunt bine echilibrate, caci am patit la cealalta masina cu alte anvelope. Acela e un zgomot ritmic, ca o bataie ritmica si apare la viteze mai mari, 80 - 90 km/h. La mine zgomotul e continuu, e ca un vajait cumva.

 

Am citit aici ca oglinzile de la Octavia 2 produc un zgomot aerodinamic. Am masina din aprilie anul trecut. Poate asa o fi facut de la inceput si cum nu eram eu obisnuit cu masina nu am sesizat. In vara am montat si aparatori de noroi OEM la dealerul Skoda din Cluj. Se poate ca si alea sa produca ceva zgomot aerodinamic? Le-am verificat pe fiecare si sunt fixate bine.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, zgomotul descris de mine e ritmic. Nu intelesesem bine ce ziceai...

Daca zici ca e ca un vajait continuu, poate ar ajuta sa verifici plasticaraiele de la bara fara, spoiler, scut, carenaje roti (jumatatea frontala in special).

 

Daca ai impresia ca zgomotul ar fi aparut dupa  montarea aparatorilor de noroi, ai putea sa le dai jos o vreme, ca sa faci proba.

 

Pe scurt, nu am mai auzit pana acum pe cineva plangandu-se de un asemenea zgomot. Daca era ceva comun, s-ar fi aratat mai multa lume nemultumita pe aici, mai ales ca suntem pe un forum, iar oamenii de obicei intra pe forum ca sa isi exprime nemultumirea legata de un produs. Cu alte cuvinte, as zice ca problema ta e remediabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca am gasit sursa vajaitului de care ma plangeam mai sus. La sugestia colegului adyp2003 am verificat plasticele de sub bara fata si am observat ca la o roata bucata aia de plastic care e ca o aparatoare in fata rotii e desprinsa din loc in loc pe toata lungimea ei:

 

post-7178-0-94353100-1362343871_thumb.jp

 

Cred ca vajaitul acela continuu este de la curentul de aer care trece pe acolo. Presupun ca bucata aia de plastic face parte din carenajul rotii caci  din cate am vazut eu este corp comun cu intreg plasticul acela de deasupra rotii. Stiti cumva mai exact cum se numeste piesa respectiva? Oare ar merge sa lipesc plasticul acela cu ceva acolo unde este rupt?

 

Merci.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat pana acum 3 !!! Zici ca sunt consumabile....Se rup mai ales de la zapada. Iarna trecuta il rupsesem in nametii din febuarie si atingea plasticul de roata...facea un zgomot...

Foarte prost sistemul si plasticul e destul de subtire. De schimbat il schimbi usor, dar trebuie sa dai roata jos. Nu cred ca daca il lipesti rezista.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

@KimDiesel, poti sa-mi zici cum se numeste piesa respectiva sa ma interesez si eu de ea? Tu de unde ai cumparat-o si cat te-a costat? Ai luat piesa OEM?

 

Merci.

 

 

Am impresia ca si scutul este putin deplasat in partea aia. Ce parere aveti?


post-7178-0-52207000-1362383439_thumb.jp

 

Poate ca vajaitul acela apare si din cauza curentului de aer care intra pe acolo pe la scut.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM - la orice reprezentanta skoda-vw. Stiu cei de acolo despre ce e vorba. Diseara poti sa iti spun codul ca am pastrat-o pe cea din dreapta in balcon, ma gandeam si eu sa o lipesc, dar cred ca pana la urma o arunc.

E in jur de 70 lei una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, merci, astept sa imi dai codul. Despre scutul meu ce parere ai? Ai si tu spatiul ala care apare la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scut de plastic sau otel, ca nu imi dau seama. Scutul vine peste piesa despre care vorbim, nu ar trebui sa fie asa spatiu. Poate nu sunt stranse bine suruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scut de plastic, cred ca OEM, pt ca asa am cumparat masina din Germania cu el. O sa mai verific inca odata cu mai multa atentie si scutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update asupra problemei mele. Am schimbat carenajul rotii cu unul OEM, la Compexit Cluj, dar din pacate vajaitul a ramas. Au verificat si scutul si au zis ca e in regula, alte probleme nu au gasit. Mecanicul cu care am fost in proba de drum dupa schimbarea carenajului a zis ca zgomotul acesta ca un vajait e normal :) si ca e zgomot de la cauciucuri. I-am zis ca aceleasi cauciucuri (luate de noi in noiembrie 2010) le-am folosit iarna trecuta si pe un Opel Astra H si acolo nu se auzea nici un vajait. Cred ca o las balta deocamdata...probabil o fi un zgomot aerodinamic caracteristic Octaviei...As fi curios sa merg si cu alta Octavie sa vad daca au sau nu acest vajait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te ajuta o octavia 2 combi hai miercurea viitoare la o intalnire vwforum si mergem in proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BogdanOnet, merci f mult de amabilitate. Nu cred ca pot ajunge la o intalnire vwforum in perioada asta, din cauza unor probleme personale. Poate luna viitoare, dupa ce se schimba ora :). Te mai contactez eu pe privat eventual.

 

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cea mai mare placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

 

Am un zgomot (greiere) ca un chitait in bord undeva intre stalpul fata stanga si grila de aerisire. Se manifesta cand masina sta pe loc sau la turatii joase sau la drumuri proaste. Daca tin apasat pe bord langa stalp sau mai in fata spre parbriz zgomotul dispare. Dispare uneori chiar si cand imping de grila de aerisire. De la ce poate fi? Am incercat sa ma obisnuiesc cu el, dar e foarte stresant.


Am atasat o poza ca sa va dati seama mai bine. Zgomotul mi se pare ca vine din acel "cerc", iar sagetile indica locul unde atunci cand apas zgomotul dispare.


Astept parerile voastre.

 

Multumesc,

post-119804-0-48553100-1372149100_thumb.

Modificat de pedro_ro85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!