Jump to content

Zgomote ciudate in O2...


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Fratilor chiar sunt frecventi greierii astia......eu am avut timp de 5 ani un Renault Megane si in 120.000 Km nu am avut nici un greiere. Am avut alte probleme(cam neplacute si scumpe) dar zgomote neplacute chiar nu am avut. Ma gandesc acum sa cumpar O2, dar daca sunt greierii astia atat de desi......macar se scapa de ei?(dar nu dand muzica mai tare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu are atatia greieri pe cat spune lumea. La acelasi greier un sofer poate sa il auda si sa fie deranjat si altul nici sa nu isi dea seama ca scartzaie ceva in masina. Iti spun ca eu cand conduc parca aud tot felul ce chestii. Cand merge sormea si eu stau in dreapta, pe bune ca stau si ma concentrez si cu toate astea nu aud nimic. E subiectiva treaba. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu, cred ca ni se nazare...a mea are 14300 si o data auzeam, acum nu...poate nu mai aud bine :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda.....in fine....este oarecum relativa treaba. Eu am mers cu un prieten cu O1 la care se auzea cat de cat dar nu foarte tare. Nu-mi place insa zgomotul respectiv, parca ma zgaraie pe creier. Totusi la banii la care e reprezinta cea mai buna optiune si voi ramane la decizia de a lua O2, mai ales ca optiunile sunt Opel Astra(urat), Golf(aceiasi masina mai mica) si cele frantuzesti care dupa ce am avut Reanult m-am decis sa nu mai am nici o treaba cu francezi..... :angry: Pur si simplu nu pun accentul pe calitate oamenii aia......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la greierasi am dupa un an un zgomot in usa din dreapta la bass puternic dar cred ca e de cand am desfacut-o eu :) , in rest nimik

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

dupa un drum mai lung si pe un drum prost unde fara sa vreau am luat vreo 2-3 gropi mai puternice...mi-a aparut un fel de chitzait undeva in sau sub masina...

Problema enervanta e ca acuma nu apare decat la 1 din 5 gropi, adica nu la orice groapa luata...si pun pariu ca daca ma duc cu ea la service nu o sa apara de loc.

Zgomotul e parca metalic, ca un chitzait scurt de soarece :scratch: ...si apare doar cand masina "zboara", peste sau intr-o groapa, adica senzatia aia ca masina e putin in aer dupa un damb si apoi aterizeaza. Are cineva o idee de unde ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil, dupa modul de descriere, ar fi o bucsa la bara stabilizatoare. Merita investigata problema, du-te la service si cere o constatare, o ridica pe elevator si o sa traga ei de diverse articulatii si poate dau de cauza zgomotului buclucas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa scartaie bucsele de la bara de torsiune , daca o speli nu mai face sau merg gresate dupa cate stiu si la mine se aude cateodata cand plec dimineatza cu ea si este un pic rece

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Diesel si gabriel.

Mi-a trecut prin gand ca ar fi de la bucse dar totusi mi s-ar parea aproape imposibil sa se duca asa de repede, pentru ca masina a stat mai mult in curte s-a mers foarte putin cu ea intr-un an de zile..

O sa fac un test zilele astea inainte sa o duc la service sa fiu sigur ca nu-i de la scaune , centuri, roata de rezerva si asa mai departe...ca mai vad ca iarasi se sperie masina cand o duc la service si dispar toate zgomotele acolo :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am interpretat pe baza zgomotului descris si a faptului ca ziceai ca ai luat ceva gropi...

Stii cum e, cand iei o groapa mare...nu te intreaba nimeni cat de noua e masina :blush: .

Succes la investigatii. Daca e ceva defect va iesi in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am schimbat o bucsa la bascula fata dreapta care nu parea sa aiba nimic, cei de la porshe spuneau ca este in stare perfecta si s-a demontrat ca pe interiorul acesteia parea incepuse sa se desprinda cauciucul.

Mentionez ca masina are 29.000 km .

Cat de curand vreau sa o schimb si pe cea de pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As intreba pe ceilalti posesori de O2 daca recunosc zgomotul ce vine de undeva din zona schimbatorului de viteze, cumva din interiorul bordului (zona scrumierei), zgomot ce apare numai la demarajul de pe loc si la franarea pana la oprire. Este zgomot de plastic pe plastic, parca se freaca ceva plastic dur pe acelasi tip de material.

Am scos din buzunarele masinii toate obiectele si tot mai apare, nu mereu dar in mare parte din timp.

Este foarte enervant si nu apare mereu, nu stiu cand (mi se pare ca numai cand viteza de ventilatie a climatronicului este pe treapta 1 si 2...)

Astept ceva comentarii de la cei care ,,sufera" la fel cu mine :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

cred ca e scrumiera care mai iese putin din locasul ei si at vibreaza la plecare de pe loc

cel putin asa mai patesc eu.

rezolvarea: o scot si o introduc din nou mai ferm in locashul ei.

grig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez si eu cativa greierasi din octi2 a mea: pe piatra cubica sau alte drumuri nasoale cotiera fata vibreaza groaznic si zornaie de mama focului, mai am unul care vine de la cadranul ceasurilor de bord, trebuie sa il tot imping in interior putin pt a nu face zgomote, in rest toate bune, imi place masina - chiar daca e mare e sprintena :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are 1970 de KM la bord si am urmatoarii greierasi:

1. Pe drumuri cu denivelari, chiar si foarte mici, undeva in bord, in zona ceasurilor, undeva mai catre stanga se aude un zgomot de plastic slab, ca si cum s-ar lovi usor niste fire de plastic de ceva. Zgomotul nu apare intotdeauna, insa e acoperit total de mp3 player. Zgomotul a aparut cam la 1000 de KM.

2. Un alt greieras care mi-a aparut doar de 2-3 zile (ieri nu l-am mai auzit insa) undeva in zona torpedoului, cu aproximatie la usita lui.

3. Un zgomot undeva in zona stalpului dreapta spate, zgomot de plastic la cele mai mici denivelari, zgomot care se pare insa ca a disparut. Zgomotul a fost din prima zi.

Zgomotul de la suportul de numar din spate l-am rezolvat cu acea pasla care se lipeste sub suport (si care candva venea din fabrica... acum nu.., dar am reusit sa gasesc la un amic bun). Era foarte enervant mai ales la plecarea de pe loc sau pe piatra cubica.

Pe de alta parte, un amic de meserie mi-a zis ca sa mai am si putina rabdare pentru ca e posibil sa dispara toate zgomotele, pentru ca masina este noua iar unele plastice e posibil sa fie ceva mai tensionate... Probabil ca e ceva samanta de adevar...

Poate stie cineva despre sursa lor si cum se pot rezolva. Multumesc frumos.

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un greieras...cand ploua, la usile din spate se aude ca si cum ar ploua pe o tabla in masina. si se aude tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am descoperit sursa zgomotului pe care initial il credeam in zona usitei torpedoului.

Zgomotul provine in realitate de la capitonajul usii dreapta, de fapt de la plasticele din zona buzunarului usii, exact unde este locasul pentru sticla. In partea superioara, pe interiorul acelui locas pentru sticla, exista o imbinare de plastice. Daca se tine presat acolo nu se mai aude absolut nimic. Aveti idee cum poate introduce in acea imbinare ceva cauciucat pentru a elimina zgomotul? Banuiesc ca trebuie data fata usii jos... Oricum, o sa ma duc in service pentru asta, dar cum nu am deloc incredere as vrea sa stiu cat de cat cam ce trebuie facut, daca aveti cumva idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am fost la service si am rezolvat cu greierasii. Pana sa ajung la service, disparusera toti cei precizati anterior si aparuse unul la bancheta din spate, undeva in partea staga (asa parea de la volan). In realitate era cotiera din spate care nu am inteles bine ce nu avea in regula la sistemul de prindere. Oricum, nu a trebuit sa fie schimbat sau desfacut nimic.

Acum e mai mare placerea sa mergi si sa nu auzi nici un greieras...

Modificat de ovisod
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut am un zgmotot in consola centrala, eu banuiesc ca ar fi de la capacul saptiului de depozitare de pe bord, de remarcat este ca sunetul (slab intradevar) apare numai pe drumuri denivelate, intrebarea mea este cum pot sa il fac sa dispara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa-l, nu te va mai deranja cand vor aprea greierii aia adevarati :offtopic: Nu glumesc si nu iau pe nimeni la misto, ai doar rabdare, ai sa constati ca orice masina de pe lumea asta are greierasi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am un zgmotot in consola centrala, eu banuiesc ca ar fi de la capacul saptiului de depozitare de pe bord, de remarcat este ca sunetul (slab intradevar) apare numai pe drumuri denivelate, intrebarea mea este cum pot sa il fac sa dispara?

Nu cred c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex se rezolva usor centura...o reglezi la maxim in sus si gata. bine...acum depinde si la ce balans te referi tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum off topic:

Si io am o gramada de "greierasi". Faptul care ma intristeaza cel mai tare e ca masina are doar 7000 km.

Am avut alta masina inainte (un logan luat tot de nou) la care au aparut greierasi dupa 10-12 000 km si mult mai discret. (NU laud fosta masina dar din cauza greierasilor am vandut-o ;) )

Mi se pare inadmisibil ca la o masina de 20k Euro sa apara asa de repede ;) .

Sper sa se gaseasca rezolvare pt greierasi ca tare stresanti sunt. In rest ... I love my car.

Chestii observate:

1. daca imi las telefonul in suportul de pahare sau in scrumiera la cea mai mica denivelare zdrangane,

2. la fel se intampla si daca las un pachet de guma in suportul de pahare sau in scrumiera,

3. poate e doar o inchipuire, dar daca ridic cotiera pana la primul click parca unii greierasi dispar (sau doar unul).

deci mare grija sa nu aveti monede, pixuri prin usi s.a.m.d. care sa faca zgomote la rularea masinii pe drum mai putin neted (adica peste tot ;))

Io aud un zdranganit si cand inchid usa de la sofer :P.

Modificat de bogd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestii observate:

1. daca imi las telefonul in suportul de pahare sau in scrumiera la cea mai mica denivelare zdrangane,

2. la fel se intampla si daca las un pachet de guma in suportul de pahare sau in scrumiera,

Intr-adevar, observatii interesante, si eu am observat ca daca am o lada de bere in portbagaj zdrangane sticlele in ea la denivelari, chestie inadmisibila la o masina de 20k! O sa incerc sa rezolv problema pe garantie.

P.S. Cu telefonul am reusit sa-mi rezolv problema, mi-am montat un suport anume pe bord, cu lada mai caut...

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!