Jump to content

Cand Schimbi Distributia Trebuie Sa Schimbi Si Pompa De Apa?


boxy
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Sunt proaspat posesor de Mk3 am cumparat masina acum vreo 3 saptamani dupa care am bagat-o in service sa sa fiu sigur. Masina mergea impecabil motorul nici nu se auzea. A schimbat curea distributie +rola, curea alternator, curea servo iar pompa de apa mi-a zis mecanicul ca arata bine si ca nu ar trbuie schimbata. Dupa ce am luat masina de la service motorul nu mai merge asa de bine se aude un zgomot din zona curelei de distribuite ca si cum ar trage foarte greu cureaua + un zgomot ca de rulment. Este posibil sa fie de la pompa de apa? Imi puteti spune daca pompa de apa se afla pe cureaua de distributie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • boxy

    4

  • tonic

    3

  • georgem

    3

  • Gorillaz_Doktor

    3

vreau sa imi schimb distributia si mi s-a spus ca la anumite modele (printre care si golf 4) in momentul in care schimbi distributia trebuie obligatoriu sa schimbi si pompa de apa deoarece sunt in nu stiu ce legatura.

poate sa ma lamureasca cineva?

pompa de apa face parte din kit-ul de distributie.Nu stiu cine iti ofera garantie la distributie fara schimbul acesteia.Pt orice service e o masura de siguranta in plus si sincer ar fi pacat sa nu o schimbi,asa pt linistea ta sufleteasca.E pana in 150 ron si pt atat n-are rost. :Driver:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tensionarea curelei de distributie cat si a celei de accesorii la motoarele VAG mai noi se face de intinzatoare automate, deci nu poate fi vorba de intindere excesiva.

Pompa de apa (cand e actionata de cureaua de distributie), in momentul in care cedeaza, incepe sa piarda antigel. Sincer sa fiu nu am intalnit cazuri in care sa faca zgomot (doar la vechiile Dacii 1300).

Ma indoiesc ca zgomotul care il face acum motorul tau sa fie din cauza ei. Ori nu e pusa bine la punct, ori au stricat baietii ceva pe-acolo.Nu ai fi primul caz...

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspunsuri, am fost la service si zgomotul se aude din zona curelei de distributie, sambata merg din nou pentru o verificare mai ampla. Pompa de apa la mine e pe cureaua de servo la modelul din semnatura. Mi-au zis ca trebuie sa verifice manual fiecare rola, intinzator si ce o mai fi pe acolo ca sa vada de unde provine zgomotul. o sa va tin la curent cu rezolvarea, Zgomotul daca am precizat mai devreme este ca un huruit (ca un rulment cu bile sparte inauntru). Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Asa se aude si la mine, un fel de vajait, ca si cum dintii curelei(noi fiind) calca pe caneluri. Se aude cum creste odata cu turatia,am schimbat-o personal cu kit contitech(role INA), intinzatorul strans ca la carte, la semn. Cica asa face, dar eu am mai mult de 2000 de km cu ea si parca s-a mai atenuat, dar nu f mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
racingparts.ro

daca nu schimbi si pompa de apa, cel putin la motoarele AUY s'ar putea sa patesti ce am patit eu la 2 noaptea in austria cu zapada de 1m si -20 grade afara

mi'a urcat apa la 130 grade instant

m'am tarat pana in San Marino ..800km avand grija sa nu urce apa peste 90

era clar ca s'a rupt pompa care nu are viata atat de lunga sa tina cat 2 distributii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca nu e piesa OEM. :blah_:

La mine a tinut mai mult de 2 distributii. Dar daca nu esti pe buget de austeritate, merita schimbata la fiecare schimb de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Si a mea a tinut 2 distributii, adica 170mii mai exact ,dar abia. Deja avea joc simtitor la mana in ax si simeringul nu mai tinea 100% si era tot motorul manjit cu ceva roz adica antigel uscat, ciudat pt ca eu nu am adaugat antigel si nici apa in 4 ani si nu era sub minim.

Precizez ca era cea originala cu data de 08/99 pe ea lafel si rolele care in schimb erau ca noi. Acum de aici se poate deduce cat de cat daca sunt km originali sau nu :blah_:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Mi-am luat de curand un Golf3 motor 1,6AEA, masina are 173.000km si ar trebui schimbata distributia, din ce am inteles trebuie schimbata si pompa de apa, acum fiind prins in multe cheltuieli cu RAR-ul si taxa de inmatriculare m-am gandit sa iau ceva pe producator. Ce parere aveti de kitul produs de GATES si pompa de apa DOLZ?

M-am uitat pe certificatul de garantie la pompa de apa DOLZ si scrie garantie un an sau 25.000km adica dupa 25.000km e pe riscul meu? :)

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

 

Referitor la schimb curea-pompa apa, va spun ce am aflat eu de la mecanicul care mi-a facut distributia, cand am cumparat masina SH.

La motoarele diesel e mai important respectarea perioadelor de service, deoarece la o deteriorare a curelei de distributie (ruperere sau mancare dinti), motorul poate suferi daune mult mai grave decat la benzinar.

La schimbarea curelei de distributie se schimba automat si rolele, deoarece daca nu se schimba si eventual se gripeaza, se duce cureaua... La fel, in cazul cand "pompa e pe distributie" este de recomandat schimbarea pompei la fiecare al doilea schimb de curea, deoarece si pompa are in interior un rulment (care se poate gripa)... Alt motiv pentru schimbarea pompei de apa ar fi faptul ca la o eventuala defectiune al pompei de apa (ma refer la cazurile cand este angrenata de cureaua de distributie) pt schimbarea ei trebuie data jos cureaua de distributie (evident), iar la carte scrie ca: cureaua de distributie se poate "intinde" doar o singura data, deci daca am dat-o jos trebuie sa o si schimbam. Nu toti respecta aceste reguli, dar pentru un somn linistit, e bine sa nu facem economii la aceste piese. Un service, care se respecta, nu da garantii la cureaua de distributie fara schimbarea rolelor, respectiv al pompei de apa, daca este cazul.

Mi-am permis sa-l citez pe Steve pentru ca acelasi lucru am aflat si eu de la mecanic la schimbul de curea (in urma cu 25.000km) ca nu este necesara schimbarea pompei la motor tip ALH pentru ca nu se afla pe distributie. Pun aici si o poza extrasa dintr-un manual de service de la un Golf IV ALH unde nu se specifica nimic despre pompa de apa:

untitledlm9.th.jpg

Vreau sa ma lamuriti trebuie sau nu ?! biggrin.gif Dar nu cu vorbe ! smile.gif Vreau un manual VW unde scrie asa ceva sau macar o schema daca aveti careva cu motor ALH sa vad unde e situata pompa de apa. Daca ma lamuriti o sa mai platesc odata manopera si o sa o schimb.

PS: La un motor ALH daca sare distributia (mi-a zis un patit) costa aprox 6000 RON reparatiile.

 

salut... nu sunt posesor de vw ci de audi... dar mi-am facut cont aici numai sa iti raspund la intrebare... pt ca eu am patit-o si ar fi pacat sa o pateasca si altii la fel ca mine...

am un audi a4 din 95... am schimbat distributia, dar fara pompa de apa... ca daca nu era pe distributie de ce sa mai dau un ban in plus... in sfarsit, si dupa un an eram prin oras cand vad ca apa era aproape de 120 grade... coincidenta a facut ca eram in fata unui service... am oprit motorul pe loc... ce se intamplase? mi s-a rupt elicea de la pompa de apa... si nu a mai invartit apa... si de aici au urmat... clar mi-a fiert motorul... a trebuit sa schimb garnitura de chiulasa... sa rectific chiulasa si nu in ultimul rand sa schimb segmentii... urata treaba...

asa ca... din punctul meu de vedere (in calitate de stan patitul) iti recomand cu tarie cand schimbi dstributia sa schimbi si pompa de apa... 

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!