Jump to content

Cand Schimbi Distributia Trebuie Sa Schimbi Si Pompa De Apa?


boxy
 Share

Postare recomandată

vreau sa imi schimb distributia si mi s-a spus ca la anumite modele (printre care si golf 4) in momentul in care schimbi distributia trebuie obligatoriu sa schimbi si pompa de apa deoarece sunt in nu stiu ce legatura.

poate sa ma lamureasca cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • boxy

    4

  • tonic

    3

  • georgem

    3

  • Gorillaz_Doktor

    3

daca pompa de apa e antrenata de cureaua de distributie,e bine s-o schimbi...nu e obligatoriu...dar daca pompa se blocheaza si iti rupe cureaua,o sa-ti dai seama ca totusi e bine s-o schimbi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tii la masina, da.

insa la fostele masini din semnatura nu am schimbat niciodata altceva decat cureaua de distributie, si nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este bine sa schimbi si pompa de apa,mie nu au vrut sa imi schimbe distributia decat daca schimb si pompa de apa....prin urmare am cumparat o pompa de apa noua,aproximativ 1,4mil,da stau linistit acuma si cu garantie pe piese si manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca nu are nimic pompa cand schimbi cureaua, la o adica pentru pompa iar trebuie data jos distibutia= doua drumuri la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e bine sa schimbi si pompa de apa. Poate ea e inca in stare buna si nu pare sa trebuiasca schimbata, dar pana la urmatoarea schimbare de distributie probabil va ceda, si manopera pentru schimbarea ei este foarte mare. Asa ca vei plati mai mult.

Pompele de apa din ziua de azi au palele din plastic (majoritatea) si rezista un numar de km. Acest numar de km probabil ca e mai mic decat numarul de km cand se schimba cureaua de distributie a doua oara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e ca dau jos pompa de apa originala, care probabil mai tine 100kkm, si pun una nou-nouta, dar cine stie ce "chinezaraie contrafacuta", care isi da duhul dupa 20kkm. In ziua de azi nu mai stii ce calitate cumperi, nici macar de la reprezentante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot desfaci pe acolote pacat sa n-o schimbi. Dormi mai linistit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand sa schimbi pompa de apa, cumva apartine de schimbarea distributiei. Aceeasi lucru este recomandat si de Volkswagen, vezi cartea service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-e ca dau jos pompa de apa originala, care probabil mai tine 100kkm, si pun una nou-nouta, dar cine stie ce "chinezaraie contrafacuta", care isi da duhul dupa 20kkm. In ziua de azi nu mai stii ce calitate cumperi, nici macar de la reprezentante.

ai pus punctul pe I.

de fapt aici este problema! ca de schimbat nu costa o avere...

ei zic ca-ti dau garantie in conditiile in care iti schimba pompa, dar la noi treaba cu garantia nu te scuteste mereu de dureri de cap...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a crapat pompa de apa originala pe BMW made in Germany acum 2 saptamani, la 153k km. Avea palele de plastic si elicea a crapat si se invartea pe ax. La fel se intampla cu toate pompele de apa cu pale de plastic la un moment dat. Am pus una Hepu (tot made in Germany) de la Volksman cu palele metalice.

Pe Audi (masina din semnatura, nu ma refer la toate masinile Audi) nu cred ca o sa crape, are palele metalice.

Eu zic sa o schimbi odata cu distributia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai bine sa schimbi si pompa. Daca e orig. poate sa tina pana la celalalt schimb, eu asa am facut.

Dar o faci pe barba ta. Gandeste asa, nu e nicio afacere daca nu o schimbi acum ( mai stai si stresat), plus ca daca o schimbi dupa, mai dai iar bani la service pt. treaba asta si iesi mult mai scump. Schimba acum tot si stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Scuze ca deviez un pic discutia dar am vazut ca se discuta de distributie si pompa de apa pe aici si vroiam sa va adresez si eu urmatoarea intrebare: Am gasit la un magazin din Ploiesti (Motormania ptr cei care cunosc) intreg kit-ul de distributie + pompa de apa la pretul de 4,6 milioane.Cum vi se pare? E mult sau putin?

merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu vad rostul discutiei. Daca vw recomanda s-o schimbi schimb-o. Nu mi se pare un capat de tara 100 de ron. Mai ales ca nu primesti garantie daca nu schimbi pompa, curea si role.

Daca ai fi cautat ai fi gasit multe topic-uri pritre care unul deschis si de mine cu informatii mai mult decat interesante.

@Makavely bunisor pretul. Depinde ce producatori iti baga pe gat. Eu am folosit piese originale. Am aceeasi recomandare si pentru tine. Search !. Vei vedea ca nu recomanda nimeni degeaba search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact! "Search" inainte de toate. Si cu ocazia cautarii mai inveti si cate una-alta. Eu as recomanda ca odata cu schimbarea curelei de distributie, pe langa pompa de apa, sa se schimbe toate consumabilele(inclusiv fluide) de la motor/cutie de viteze.

Modificat de darkblack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca am schimbat distributia la 50mii km, si acum am 92mii km... ce se recomanda? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi tuturor.acum m-am convins, o sa schimb si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca am schimbat distributia la 50mii km, si acum am 92mii km... ce se recomanda? :)

Cu toate ca nu intrebi in mod serios asta, totusi iti raspund: sunt convins ca la urmatoarea schimbare a distributiei vei schimba si pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu vad rostul discutiei. Daca vw recomanda s-o schimbi schimb-o.

pai aici este dilema, ca nu recomanda expres.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@georgem: Intreb FOARTE serios... am schimbat distributia la 50mii km sa previn crapatul celebrei role superioare si nu am schimbat si pompa de apa (mi s-a parut prea devreme). Acum am 92mii km si ma gandesc ca era momentul pentru verificarea curelei (daca masina ar fi mers "ca in carte"). Nu gasesc nici o indicatie pe nicaieri la motoarele 1.4 16V cand se schimba pompa de apa...

Urmatoarea distributie cred ca va urma la 50+90 = 140mii km...

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor

Referitor la schimb curea-pompa apa, va spun ce am aflat eu de la mecanicul care mi-a facut distributia, cand am cumparat masina SH.

La motoarele diesel e mai important respectarea perioadelor de service, deoarece la o deteriorare a curelei de distributie (ruprere sau mancare dinti), motorul poate suferi daune mult mai grave decat la benzinar.

La schimbarea curelei de distributie se schimba automat si rolele, deoarece daca nu se schimba si eventual se gripeaza, se duce cureaua... La fel, in cazul cand "pompa e pe distributie" este de recomandat schimbarea pompei la fiecare al doilea schimb de curea, deoarece si pompa are in interior un rulment (care se poate gripa)... Alt motiv pentru schimbarea pompei de apa ar fi faptul ca la o eventuala defectiune al pompei de apa (ma refer la cazurile cand este angrenata de cureaua de distributie) pt schimbarea ei trebuie data jos cureaua de distributie (evident), iar la carte scrie ca: cureaua de distributie se poate "intinde" doar o singura data, deci daca am dat-o jos trebuie sa o si schimbam. Nu toti respecta aceste reguli, dar pentru un somn linistit, e bine sa nu facem economii la aceste piese. Un service, care se respecta, nu da garantii la cureaua de distributie fara schimbarea rolelor, respectiv al pompei de apa, daca este cazul.

Si de manopere nici nu am pomenit, ca si alt motiv de a schimba pompa odata cu distribitia (macar la fiecare al doilea schimb de curea, cand pompa e pe distributie).

Sa auzim de bine. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am comandat pompa de apa. :D m-a costat 120 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi schimb distributia la masina ,un vw golf 4 variant cu motor tip axr de 74 kw pd ce piese trebuiecsi cam cit costa"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi schimb distributia la masina ,un vw golf 4 variant cu motor tip axr de 74 kw pd ce piese trebuiecsi cam cit costa"?

Eu am schimbat : curea distributie cu 2 role+curea transmisie cu rola intanzatoare+ pompa de apa +mana de lucru 300RON in total 1380 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!