Jump to content
Sign in to follow this  
Florin_A4

Cutie Tiptronic

Recommended Posts

Florin_A4

Stiti pe cineva care se pricepe sa desfaca si sa repare eventual o cutie automata? Dar...nu la pretul de cutie noua...

E vb de un masina din semnatura.

Multumesc.

Edited by Florin_A4

wts

trebuie din bucuresti neaparat? eu stiu din Tm, unul din cei mai tari, unde mi-am reparat-o si eu pe a mea.

R Z F

@a6TDi,spune te rog cat te-a ajuns reparatia.

theo
Stiti pe cineva care se pricepe sa desfaca si sa repare eventual o cutie automata? Dar...nu la pretul de cutie noua...

E vb de un masina din semnatura.

Multumesc.

Da, stiu eu. O fac super bine, cu garantie si tot ce trebuie.

Daca ai nevoie, da-mi pm.

wts

pe la vreo 200 de oiro..da a fost ceva mai "usor" 2 supape ;)

Florin_A4
Da, stiu eu. O fac super bine, cu garantie si tot ce trebuie.

Daca ai nevoie, da-mi pm.

@theo - ai PM.

@a6TDi- Da, mi-ar trebui din Buc, nu am cum sa o duc pana in Timisoara.

Multumesc pentru raspunsuri.

Negoita

stiu rampa ieftina

Florin_A4
stiu rampa ieftina

Rampa..pt ce? Pt desfacut cutia? Sau service care are rampa si poate repara cutia?

xxnelu

Nu ne-ai spus ce probleme are cutia; ar fi fost interesant. Eventual, codul cutiei.

Florin_A4
Nu ne-ai spus ce probleme are cutia; ar fi fost interesant. Eventual, codul cutiei.

Patineaza in treapta a II-a. Trece peste, dar patineaza. Codul nu il stiu, am sa incec sa il gasesc pe net.

Barbarul

Spune-mi si mie, cum patineaza in a-2-a, avind in vedere ca dupa cite stiu eu, daca patineaza intr-o treapta nu mai poate schimba tr. superioara. Te rog descrie mai exact simptomele. :)

Florin_A4
Spune-mi si mie, cum patineaza in a-2-a, avind in vedere ca dupa cite stiu eu, daca patineaza intr-o treapta nu mai poate schimba tr. superioara. Te rog descrie mai exact simptomele. :)

Trece in treapta superioara, dar ff greu, adica..la a II-a urca ff mult in ture pana schimba si nu are legatura cu greutatea piciorului. Apasarea pe pedala este normala.

Practic se tureaza mult, prea mult fata de normal, apoi trece in treapta superioara.

xxnelu

Din descriere, la prima stigare ar fi problema de "mizerie". Asta presupunand ca ai facut deja schimbul de ulei si filtru.

Inca una ar fi, daca nu cumva este in "blocata" in S (sport). Mai testeaz-o si vino cu amanunte.

Florin_A4
Din descriere, la prima stigare ar fi problema de "mizerie". Asta presupunand ca ai facut deja schimbul de ulei si filtru.

Inca una ar fi, daca nu cumva este in "blocata" in S (sport). Mai testeaz-o si vino cu amanunte.

De mizerie, nu stiu, e posibil sa fie, uleiul era f murdar cand l-am schimbat. Cu noul ulei pus s-au mers max 2000 km. S-a schimbat si filtrul cu ocazia asta. Problemele au aparut ulterior schimbului de ulei.

In 'sport' nu e blocata, de fapt, nu are optiune de sport, masina adopta stilul sportiv doar la apasarea mai brusca a pedalei. Atunci urca in ture si schimba mai tarziu vitezele.

xxnelu

Faptul ca nu are S, am inteles...depinde de cutie ( de aceea te intrebam de codul ei) dar, nu este tocmai corect spus ca "masina adopta stilul sportiv...". Pentru orice cutie automatica, exista mai multe "regimuri" de functionare functie de modul in care este actionata pedala de acceleratie. La ultimele generatii, acest lucru este controlat de mapele scrise in unitatea de comanda a cutiei. In concluzie, nu are nimic in comun cu modul "S".

MrAmStaff

salutare baieti!

am o problema cu masina din semnatura, cutie tiptronic !

in treptele 4 si 5 parca ar patina, nu are putere absolut deloc, parca ar patina ceva ... la cutiile manuale as zice ca patineaza ambreiajul dar cu automatele nu stiu ...

am tot citit topic-uri, se pare ca au mai fost probleme de genul asta, ideea e ca la VAG nu poate sa mi se conecteze pe cutie, iar concluzia a fost simpla, calculatorul de cutie defect ...

Ce credeti de asta ?

PS am inteles ca este cineva in TM care se ocupa de o viata de cutiile automate, sper sa gasesc omul potrivit pentru asta !

Symphony4

Lipsa de putere in treptele superioare pot indica uzura in convertizorul de cuplu din cutie. Ia legatura cu Samer, la tine in Timisoara, am fost la el de curand si avea convertere pentru Tiptronic pe stoc, noi.

Dar poti sa ai lipsa de putere in treptele superioare si din alte motive, intai fa o testare.

bogdannovaceanu
Lipsa de putere in treptele superioare pot indica uzura in convertizorul de cuplu din cutie. Ia legatura cu Samer, la tine in Timisoara, am fost la el de curand si avea convertere pentru Tiptronic pe stoc, noi.

Dar poti sa ai lipsa de putere in treptele superioare si din alte motive, intai fa o testare.

apropo, la cit duce un convertor de cuplu pentru o masina ca ale noastre? la samer? si cum putem lua legatura cu el? multumesc.

Symphony4

Numarul lui Samer e pe mai multe topic-uri legate de cutii automate: 0722620339.

Nu stiu pretul pentru un convertor de cuplu, eu am schimbat alte componente prin cutie.

calutu

va rog sa ma ajutati cu o lamurire imi ramine blocata in viteza a4 la o cutie tiptronic ce sar putea face sau ce poate sa fie isi revine doar daca scot cheia din contact si o iau de la inceput dar nu se intanpla in tot deaunamai rar dar se intanpla

Edited by calutu

R Z F

ai facut o scanare sa vezi daca-s ceva erori?cand ramane blocata intr-a 4-a,doar 4 e aprins sau toate?