Jump to content

Pleaca Skoda din Cehia?


mariusake
 Share

Postare recomandată

Offtopic: cred c-a

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform unei informatii preluate si de Mediafax, producatorul ceh doreste sa se "mute".

http://www.automarket.ro/stiri/skoda-ar-pu...cehia-2458.html

Sa vina in Romania ! ;)

Voi ce parere aveti?

Sa le spunem ca fabrica Daewoo de la Craiova e de vanzare ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...poate vor sa obtina si ei ceva subventii de la statul ceh si de aceea "ameninta" ca se muta! nu prea cred! imaginati-va o situatie asemanatoare: dacia sa plece d'acia! se poate?

Modificat de garfield
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: cred c-a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam stupida chestia asta cu Skoda pleaca din Cehia: ceva de genul se cearta copii isi iau jucariile si pleaca.

Sa fim seriosi: si Ericsson-ul a spus de ex. ca pleaca din Suedia daca Suedia nu intra in zona monedei Euro. Si au plecat ? Nu.

Exista si o chestie care se cheama raport intre cerere si oferta. Intre timp coroana suedeza nu a mai crescut spectaculos -poate si din cauza ca nu s-a mai inghesuit lumea asa in Suedia - in schimb Euro a crescut puternic. Si acum Ericsson sunt probabil bucurosi ca au ramas in Suedia. Cand te doare mai tare cursul de schimb mai faci o fabrica in China, mai gasesti un producator de piese/subansambluri care produce in Romania etc. Nu te grabesti sa pleci din tara.

Adica unul din motivele ca am luat Skoda Fabia a sotiei a fost si faptul ca se face in Cehia. Mai exact a fost facuta la Mlada Boleslav. Cum spunea un studiu intern din grupul Vag care a aparut si pe aici: calitatea fabricatiei la Mlada Boleslav este pe locul 2 din tot grupul VAG. Adica nu o sa faci Audi din Skoda pentru ca majoritatea materialelor si componentelor nu sunt la fel. Dar modul cum este asamblata masina adica suruburi, nituri, suduri, imbinari, plastice, bord si alte asemenea se fac peste nivelul de la Wolfsburg de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Conform unei informatii preluate si de Mediafax, producatorul ceh doreste sa se "mute".

http://www.automarket.ro/stiri/skoda-ar-pu...cehia-2458.html

Sa vina in Romania ! :rolleyes:

Voi ce parere aveti?

Cred ca ar fi pacat si o mare pierdere pentru Skoda ca aceasta sa se fabrice in Romania ori cat am fi noi de nationalisti, vezi mentalitatea de pe la dealeri si mai ales service-uri Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou au intrat in greva pe termen nelimitat. Au spus totusi ca productia pentru export nu va fi intrerupta.

Stiri aseara la TV (nus ce post :( ).

Catalinx, uite ca la ideea asta nu m-am gindit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu singuranta lucrurile se vor rezolva iar Skoda nu va parasi Cehia...va dati seama ce costuri ar insemna asta? directe("mutarea" tuturor facilitatilor de productie si distributie) si indirecte( probleme de imagine si restul...).

Cand in toata lumea toate companiile incep sa fie fff atente la costuri, reducandu-le la maxim, aceasta mutare cred c-ar fi o greseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ar fi o ciudatenie sa se mute din cehia. fara indoiala ca skoda este un simbol national acolo, asa ca sansele mi se par extrem de mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Skoda va produce in Rusia, India...daca nu o si face deja, in curand... Nu m-ar mira sa ajunga si in China...cu productia. Orice producator auto viseaza sa produca in China...

Ideea e ca Skoda nu va mai fi singurul producator national in Cehia...din ce am citit Hyundai deschide prima uzina europeana in Cehia unde va produce echivalentul C'eed de la Kia (care se produce deja in Slovacia).

Din punctul meu de vedere...Skoda nu va pleca din Cehia...ci doar isi va extinde ariile de productie pe alte meridiane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!