Jump to content

Ateliere De Prelucrari Mecanice


jan
 Share

Postare recomandată

Mi-am bushit motorul!

M-am trezit ieri dimineata in mers dupa mai putin de 10 Km, ca s-a aprins din senin becul rosu in bord ala de la ulei. Am tras pe dreapta imediat. Imi aruncase afara tot uleiul din baie pe la joja. Afara erau -10 grade Celsius.

Intrebare: Este posibil ca arborele cotit sa trebuiasca rectificat, deci - facut motorul.

Intrebare> merita reparatia motorului sau sa-mi cumpar altul?

Daca ar fi sa rectific arborele cotit, unde m-ati indruma si cat cat m-ar costa "distractia" ?

Cam asta a fost "cadoul meu" de la Mos Neculai :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu ai fost chiar cumintel si mosul ti-a adus o bata anul asta. :( imi pare rau pt tine.

daca ai tras pe drepata imediat (imediat asta oricum e destul de vag) probabil ca nu e caul sa rectifici arborele. oricum trebuie sa gasesti buba din cauza careia ai ramas fara ulei. clar ceva nu e ok. orificiul jojei totusi nu e arteziana.

pt mai multe amanunte si lamuriri, avand in vedere masina care o ai la profil (caci cred ca despre ea e vb), poate ar fi bine sa te adresezi celor din aria golf4. noi aici discutam de bunicile glofului tau si motoare racite cu aer. de asta zic ca probabil mult mai multe sanse de afla raspuns la intrebarile tale vei gasi de la cei care scriu in topicurile destinate golf 4.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am bushit motorul!

M-am trezit ieri dimineata in mers dupa mai putin de 10 Km, ca s-a aprins din senin becul rosu in bord ala de la ulei. Am tras pe dreapta imediat. Imi aruncase afara tot uleiul din baie pe la joja. Afara erau -10 grade Celsius.

Intrebare: Este posibil ca arborele cotit sa trebuiasca rectificat, deci - facut motorul.

Intrebare> merita reparatia motorului sau sa-mi cumpar altul?

Daca ar fi sa rectific arborele cotit, unde m-ati indruma si cat cat m-ar costa "distractia" ?

Cam asta a fost "cadoul meu" de la Mos Neculai :(

Dupa cum s-a zis mai sus, poate ar trebui sa intrebi pe sectiunea de Golf-uri.

Asa ca idee (si FOARTE aproximativ), o rectificare de arbore este vr-o 3 milioane, mai trebuie sa cumperi si cuzineti ( cam 1,5 milioane) + manopera (defactutul motorului total, scos arborele, rectificat, pus totul la loc ) care cred ca e cea mai scumpa ... 5 milioane.

Repet, preturile astea sunt f. aproximative, dar pot sa-ti dea o idee.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu ai fost chiar cumintel si mosul ti-a adus o bata anul asta. :( imi pare rau pt tine.

daca ai tras pe drepata imediat (imediat asta oricum e destul de vag) probabil ca nu e caul sa rectifici arborele. oricum trebuie sa gasesti buba din cauza careia ai ramas fara ulei. clar ceva nu e ok. orificiul jojei totusi nu e arteziana.

pt mai multe amanunte si lamuriri, avand in vedere masina care o ai la profil (caci cred ca despre ea e vb), poate ar fi bine sa te adresezi celor din aria golf4. noi aici discutam de bunicile glofului tau si motoare racite cu aer. de asta zic ca probabil mult mai multe sanse de afla raspuns la intrebarile tale vei gasi de la cei care scriu in topicurile destinate golf 4.

bafta.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Pana la urma am scapat cu arborele cotit (vibrochenul) intreg si nu necesita rectificare.

Imi cer scuze daca n-am postat unde trebuie dar, deja ma gandeam la rectificari, manopera, etc. Sa auzim numai de bine si chiar daca e cam devreme, sa aveti sarbatori fericite, fara evenimente urate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!