Jump to content

B5.5 Consum/turatii Putere Vs Consum


alexovy
 Share

Postare recomandată

Consumul mediu pe trip 2 e cel mai apropiat de consumul real. Cel de pe trip 1 se reseteaza singur. :frigbaitata:

E perfect adevarat, dar eu spuneam ca decat sa vezi consumul instantaneu, care acum e 20, acum e 0, e mai relevant sa-l tii pe trip 1, ca sa-ti faci o idee despre cum papa. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    5

  • rio

    4

  • dsf

    4

  • KMZ

    3

Top Posters In This Topic

consumu meu de pe autostrada :) In toate pozele este pus pe consumul instant iar in a 2-a accelaram :) Consumul mediu in 1200 km (din care 1000 pe autostrada) a fost undeva la 7,8-8 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am venit din concediu, am fost in coroatia. Total am parcurs 3200km. Am mers cu masina din semnatura, la dus am facut consum de 5,4L/100km si la intors am facut 5,6L/100km. Si total pe 3200km am facut 5,7L/100km (m-am plimbat in fiecare zi cu masina acolo la plaja, orase etc.). Pot sa va mai zic ca am facut un plin pana sus in Tg-Mures si am ajuns pana la destinatie in p*a (Croatia) fara sa mai alimentez. Adica aproximativ 1200 km. Vitezele au fost intre 140-160 km/h (autostrada), 120 - 140 (in afara localitatilor), 50-100 (in localitati). Am mers 4 persoane in masina cu portbagajul plin. Climatronicul a stat tot timpul pe 22 Grade AUTO.

* Imi place de colegul nostru 50rio el la 180 km/h e cu ochii la cadran si cu o mana pe telefon sa fotografieze.

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eto_ro tare carcotas esti..

Pozele au fost facute pe autostrada in Ungaria, si nu au fost facute de mine ci de persoana cu care am fost :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ce ti se pare anormal la 180 ? consumu ala ? de obicei cam la 130 e consumu de 5.4 deci eu am observat ca daca sari de 150 160 consumu sare la 10...dupa 180 ramane la 11.4 cel putin in cazu meu. pana la 223 si mai se ducea da dupa 150 deja mi se pare ceva nu exagerat extrem de exagerat si foarte riscat la 223 deja simteam ca sunt in avion spre Grecia si m-ai aveam cate un gol de aer cand treceam podurile de pe autostrada soarelui care te k... in ea ca poate invata si astia de la drumuri si poduri ca deja dupa 100 km/ora orice denivelare (nu zici diferenta aia de nivel de la poduri pe autostrada soarelui) de 2 cm se simte in masina ca si cum te-ai loa zboru...dar asta e o alta poveste. Ideea e ca dupa 180km/ora la mine a ramas acelasi consumu pana la 220...si a avut o urcare mai greoaie....a vitezei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca vorbesti de viteze de peste 200 km/h :) la mine mai mult de 205 km/h nu vrea. Acolo sta in 4000 rpm :| Acolo ii limitata. Cat despre consum, la 130 cam asa il am. Greseala mare ce o fac eu, este ca compar motorul asta cu fostul motor ce-l aveam. Adica AVB-ul de 1.9 101 CP :rolleyes: care la aceiasi viteza imi consuma 6,6-7 maxim :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 13 years later...

Bună ziua

De 1 sapt am achiziționat un Passat b5 2.0tdi, 136cp 6trepte

Inca de când am achiziționat mașina avea apris în bord martorul de la filtru de particule și bujiile. 

Am dus mașina la un service iar după ce au pus diagnoza mi-au demontat filtru de particule și Lam trimis la firma specializata curatandul chimic. Au montat DPF pe mașină, resetat erori și înlocuit 1 furtun ce face legătura între turbo și intercoler și acum mașina merge, Dar am identificat o alta problema. 

Consumul extern la 100km/h în a 5 este de 7,6-8 iar în oraș sare de 11 aceste cifre înregistrându-se la un condus liniștit. 

De asemenea în relantiu mai întrerupe din când în când iar alteori turația rămâne la 1000rpm.

Precizez ca am înlocuit toate filtrele+ulei Castro profesional 5w-30.

Pe diagnoza nu da nici o eroare în momentul de fata. Ce ma sfătuiți sa fac pentru a reduce consumul de carburant și a numai întrerupe la relanti? 

Multumesc anticipat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!