Jump to content

probleme cu apa in habitaclu


misu1lica
 Share

Postare recomandată

Salut,

cu ploile astea a aparut si o problema :? :

doar cand ploua mai tare imi curge apa in habitaclu. Am gasit ude sigurantele (deci cred ca apa intra prin zona stanga a soferului) si apa pe presul de la sofer. M-am uitat peste tot (in zona soferului), am dat blocul de sigurante jos, am pus furtunul cu apa pe parbriz, dar nu am observat pe unde intra. A mai avut cineva o asa problema?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ceva similar la Mk2-ul meu, dar pe partea dreapta... banuiesc chederul parbrizului ca fiind vinovat.

La Mk3, din cate cunosc, parbrizul este lipit - eu am vazut la un Focus aceasta problema, cauza fiind un parbriz lipit neglijent...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai montat cumva aer conditionat la masina? Intreb pentru ca un prieten a patit ceva asemanator, condensul ajungand in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am aer conditionat pe masina, iar apa intra doar cand ploua mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci verifica ce a spus Dl. elikratos :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema asta. la mine nu a ajuns apa la sigurante, dar a ajuns jos si mocheta era uda tot timpul. apa imi intra pe linga presetupa din compartimentul de sus (unde e motorul pt stergatoare). am dat bine cu silicon si pb a disparut.

trebuie sa desfaci masca de plastic care acopera motorul pt stergatoare ca sa poti pune siliconul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a fost o problema cu plasticul care acopera filtrul de polen, care a fost rupt la schimbarea neglijenta a acestuia (ca pozitie este intre motor si parbriz, imediat sub stergatoare o bucata compacta de plastic cum e cel pt farfuriile de unica folosinta). Apa care se scurgea de pe parbriz intra la filtrul de polen, de acolo in aerisire si de acolo peste tot prin habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se infundasera scurgerile din fata cu frunze.

sunt cele din stanga si dreapta langa aripa.

daca e asa si masina sta inclinata pe dreapta iti intra apa prin dreapta daca sta pe stanga prin stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine se infundasera scurgerile din fata cu frunze.

Acelasi lucru am patit si eu. La accelerare imi curgea apa pe picioare... :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru am patit si eu. La accelerare imi curgea apa pe picioare...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa sunt si la Mk 3 ~ 3-4 cm diametru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da le-am vazut si sunt curate. Ramane sa desfac masca de plastic care acopera motorul pt stergatoare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la suruburile din plastic cu care e prinsa masca de plastis. trebuie sa le desfiletezi si sa tragi de ele in acelasi timp. altfel nu prea ies..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC

atentie la suruburile din plastic cu care e prinsa masca de plastis. trebuie sa le desfiletezi si sa tragi de ele in acelasi timp. altfel nu prea ies..

Cel mai stupid lucru la GIII. Ma dispera de fiecare data cand trebuie sa umblu la masca... :-(

/OFFTOPIC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cite ori ploua,mk3 e un rahat...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-ai schimbat de curand parbrizul???

Daca da, du-te inapoi si spune-le ca-ti ploua in masina - sa demonteze/remonteze parbrizul. Cel mai des se intampla sa ploua pe la colturile superioare, unde a ajuns prea putin silicon, sau a ramas aer. De acolo se prelinge de te miri pe unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai clima,tot e plin de abur,daca nu ai oglinzi incalzite nu mai vezi nimic...........la o expunere mai indelungata sigur se uda ceva la sistemul electric.Nici nu se compara cu mk2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am clima, nici oglinzi incalzite dar nici problemele pe care le expui tu acum. Singura problema cu apa a fost, asa cum am mai spus, cu frunzele care mi-au obturat calea de scurgere a apei. S-a rezolvat imediat cu un betisor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am dat masca jos si m-am uitat in fata la stergatoare, la cele 2 gauri laterale (langa aripi) si nimic nu pare gaurit sau ... Dar m-am uitat la trapa si am vazut 2 gauri care duc in fata. Nu stiu unde ajung aceste gauri. Cred ca si pe acolo poate intra apa.

Sau cum spune SHARAN de la parbriz. Nu stiu daca parbrizul a fost schimbat, masina am luat-o in iarna si pana acum nu am avut probleme in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg, gaurile de langa aripi sunt OK sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gaurile de la trapa duc prin 2 furtune la usi. daca deschizi usa o sa vezi terminatia furtunelor- niste cauciucuri in forma de stea.

incearca sa dai cu silicon pe linga fire inainte sa intre sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, gaurile de linga aripi nu sunt blocate cu frunze, cel putin la intrare. Poate trebuie sa bag o sarma si sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu un cablu vechi de acceleratie prins in bormasina(turatie mica). mai intii toarna apa pe sus si vezi daca curge, dar oricum nu intra apa pe acolo pina la sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, revin cu subiectul acesta pt. ca:

- apa in habitaclu imi intra pe la gaura de scurgere din partea stanga de la trapa (pe partea soferului);

- trapa are 4 gauri de scurgere: 2 pe fata (ajung in usile din fata) si 2 pe spate (ajung in spatele rotilor din spate).

Gaurile nu sunt blocate, dar cred ca furtunul care pleaca de la trapa la gaura de la usa soferului este crapat.

Stie cineva cum pot verifica acest furtun?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!