Jump to content

Intrebare


pufi68
 Share

Postare recomandată

are cineva idee, daca jantele cu 5 gauri, se pot prinde pe tambur, intoarse?

adica sa fie cu interiorul spre exterior.....

multumesc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. se pot prinde si intoarse... da' nu mi-e clar daca iti incap sub aripa din spate... las ca astept sa vad la tine... sa ma lamuresc..... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intoarcerea jantelor se face la service-ul dacia de la intersectia Nicolae Grigorescu cu Basarabiei.

service-ul e chiar in spatele petromului iar atelierele de vulcanizare sunt in dreapta-spate, cum te uiti la cladire din fata.

asta pentru a pastra fata care se lipeste de tambur cu toate profilele ei...

nush daca am fost foarte clar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica nu se face intorcind pur si simplu roata, ci prin taieturi si suduri asupra jentii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. se pot prinde si intoarse... da' nu mi-e clar daca iti incap sub aripa din spate...

Nu incap decat daca ai suspensia foarte sus, ele practic ies cam o treime de sub aripa montate asa

intoarcerea jantelor se face la service-ul dacia de la intersectia Nicolae Grigorescu cu Basarabiei.

service-ul e chiar in spatele petromului iar atelierele de vulcanizare sunt in dreapta-spate, cum te uiti la cladire din fata.

asta pentru a pastra fata care se lipeste de tambur cu toate profilele ei...

nush daca am fost foarte clar...

:Driver: intoarcerea jantelor se poate face in parcare prin urmatoarea tehnologie: se suie masina pe cric, se desurubeaza cele 5 suruburi, se scoate roata, se suceste, se pune pe tambur , se pun suruburile. Se strang bine. Apoi se da masina jos de pe cric. Conditia esentiala ca sa o poti monta pe dos e sa nu mai ai clemele ptr. capace, altminteri nu merge

Ai dreptate la faza cu suprafata de asezare pe tambur, niciodata nu mi-a inspirat intredere metoda cu roata "pur si simplu intoarsa" - am mers o vreme cu rotile asa dar am renuntat repede .... din cauza ca trebuie sa scoti roata ca sa poti verifica presiunea din ea :D - altminteri arata bine si parca si masina "calca" altfel pe asfalt

Adica nu se face intorcind pur si simplu roata, ci prin taieturi si suduri asupra jentii.

Ba chiar asa, pur si simplu, DAR ! din cate stiu figura merge numai la rotile model vechi, cu 5 gauri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee, daca jantele cu 5 gauri, se pot prinde pe tambur, intoarse?

adica sa fie cu interiorul spre exterior.....

multumesc.....

da, se pot, cel putin pe pe fata, da' la viraje ating aripile si la viteze mari sunt vibratii..in plus se duc mai repede pivotii, da' macar faci muschi ca Arnold la maini daca vrei sa circuli pe sosea si nu prin santuri... :D

daca chiar esti curios, ridica masina pe cris si incearca cu rotile de pe fata..nu dureaza mai mult de 5 minute ;) dup niste teste de 5-10km incearca si cu cele de pe spate... ia o pauza si monteaza-le cum au fost la inceput.. vei constata ca, desi arata mai bine intoarse, daca masina nu face mai mult de 10km pe saptamana sau sta in fata bloculu, le poti tine intoarse..jantele ... asa ca mai bine :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intoarece-le! Dai apoi cu o vopsea frumoasa + capace cromate, o sa arate intr-un fel! Contrastul intre crom si vopsea trebuie ales a.i. sa iasa in evidenta!

Singura problema de care sa ai grija (fi egoist! Nu iti plimba prietenii!), sa nu pui greutate in masina -> o sa iti atinga rotile in aripile spate (asta daca nu ai aripi mai late ori suspensia putin ridicata).

post-5838-1174936323_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea - si radui poa' sa confirme - jantele aftermarket de 5.5 sunt o investitie mult mai sigura si mai lipsita de riscuri decat jantele "bricolate" - si n-ar trebui sa te coste mai mult decat un set de aliaje s/h

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

infirm eu - fir-ar ai dreaq, au scumpit jantele din 2005 incoace, acum am vazut ca s-a facut 90 eur o janta, de la 60 :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca la KG merg fara sa atinga de aripi mai ceva decat la broaste..deci mare atentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc tuturor pt sfaturi si informatii.

pe fata s ar putea sa mearga, este destul loc, pe spate in schimb, nu cred...

roata este f aproape de aripa, in partea de sus ....si parca nu as decupa aripa...

si un set de jante noi...... :argue:

....tre sa mai astepte...

deocamdata e la tinichigerit si vopsit, zilele astea o sa fie vopsita = costuri

dupa ar cam trebui sa schimb mecanica fata, = alte costuri

asa ca o a raman cu ele asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!