Jump to content

Golf 2, Cutie Hidramata: Senzori Stricati, Sau?...


hazuki
 Share

Postare recomandată

Cred ca asta ar fi cel mai bun XANu! Daca imi trimit un filmulet imi dau seama cum ar trebui sa schimbe de fapt, si atunci m-as linisti... sau m-as agita mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazuki

    18

  • XANu

    8

  • xxnelu

    6

  • OVIDEOS Alba

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

at_010_45.pdf

aici ai un tabel cu vitezele la care schimba (inmultesti cu 1.5 ca sunt mile pe ora acolo)

si de turatie stai linistit... normal ca la 3 trepte daca vrei viteza se tureaza, dar asa e el facut... sa se tureze.

viteza lui de croaziera (economica) e intre 100-130 (depinde de model)...

incearca odata sa-i dai talpa undeva si vezi la cat se duce (si stai linistit ca nu explodeaza nimic) :P) o sa mearga cat poate si mai mult nu.

daca cu ea talpa nu sari prea mult de 100 ai probleme....

verifica intai lichidul in cutie cum zicea xanu... sa fie ok... daca nu ai cat trebuie nu iti transmite toata forta la roti si automat turezi motorul degeaba ca nu o sa bati recordul de viteza... si o sa strici si cutia... daca cutia e la nivel cu lichid... atunci e problema... pot fi mai multe la mijloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am dat talpa cand am luat-o si am ajuns pe la 115/h dar nu am vrut mai mult ca ma speriase turatia motorului.

Uleiul din cutie chiar nu stiu unde sa ma uit ca sa-l verific, si nu mi-e rusine sa recunosc asta avand in vedere ca am fost cu ea la mecanici si au inceput sa dea din umeri cand au vazut masina cu cutie hidramata. In afara de jorja de la uleiul de motor, nu mai vad nici una...

Chestia cea mai tare e ca, chiar azi m-am intalnit cu primul proprietar al masinii si a spus ca, ATENTIE!!!: nu exista cutii automate cu 3 viteze, ca asta ar avea 4, ca ar fi a treia cutie de viteze pe care a schimbat-o si ca cel de la care am luat-o eu a distrus-o si de asta nu intra intr-a 4-a, si ca el a mers lejer cu 160/h cu ea.

Concluzie generala: sunt in ceata mai rau ca inainte.

P.S.: Mersi mastabac, sugestii f bune, dar nu prea stiu sa le pun in practica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super-priceput proprietarul despre care vorbesti :lol: . Daca s-a nascut mai recent, intr-adevar, nu are de unde sa stie ca exista cutii automatice cu 3 trepte (inainte). Chiar si fosta lui masina (in prezent a ta) tot cutie cu 3 trepte are (daca nu a fost schimbata cu altceva :rolleyes: ); ti s-a mai spus chestia asta ;) . Important ar fi de stiut, ce fel de "comanda" are cutia in discutie : electrica (electrovalve) sau vacumatica. Tu ne tot spui de viteze,turatii si alte alea; mai bine ne spui daca simti ca ar schimba vitezele. Daca schimba, o face usor, fara smucituri?

Daca spui ca este a treia cutie schimbata, ce este acum pe masina, este acelasi tip de cutie, cu ce a avut masina in "original"? Ce tip de cutie?

Fara astfel de detalii, nu poti primi raspunsuri "concrete".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-am dat talpa cand am luat-o si am ajuns pe la 115/h dar nu am vrut mai mult ca ma speriase turatia motorului.

Uleiul din cutie chiar nu stiu unde sa ma uit ca sa-l verific, si nu mi-e rusine sa recunosc asta avand in vedere ca am fost cu ea la mecanici si au inceput sa dea din umeri cand au vazut masina cu cutie hidramata. In afara de jorja de la uleiul de motor, nu mai vad nici una...

Chestia cea mai tare e ca, chiar azi m-am intalnit cu primul proprietar al masinii si a spus ca, ATENTIE!!!: nu exista cutii automate cu 3 viteze, ca asta ar avea 4, ca ar fi a treia cutie de viteze pe care a schimbat-o si ca cel de la care am luat-o eu a distrus-o si de asta nu intra intr-a 4-a, si ca el a mers lejer cu 160/h cu ea.

Concluzie generala: sunt in ceata mai rau ca inainte.

P.S.: Mersi mastabac, sugestii f bune, dar nu prea stiu sa le pun in practica :rolleyes:

Dar tu la 100km/h ce turatie ai?

Cutia schimba vitezele in functie de drum daca ii drept, daca ii rampa si in functie de cum o calci. Nu te lasa sa mergi cu ea subturata dar nici s-o turezi f tare daca nu folosesti kick-down-ul, vb de cazul cand masina ii pe DRIVE. Nici la 4500 de ture motoru nu face galagie, adica te poti intelege in masina fara sa strigi.

Tare sunt curios la 80 in tr3 cate ture ai, la 100 si asa mai departe. Ca daca nu ti-e turat motoru fff tare nu cred ca ii de la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc ca are turometru daca spune ca la 115 kmh motorul ''suna'' turat.

n-ar fi rau sa citesti codul scris pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa stii mai multe despre cutia ta de viteze hazuki, intra pe "howstuffworks.com" la cutii automate.. cand a fost facut situl tipul asta de cutie era in voga. cutia ta are comanda hidraulica, pe lichid si este mama cutiilor automate de astazi.

joja de la cutie trebuie sa fie o tija curbata care iese exact deasupra cutiei... e mai scurta decat joja de la motor... s-ar putea sa nu o vezi cum trebuie din cauza mizeriei, sau s-ar putea sa nu o mai ai :)..... poate fostul proprietar habar nu avea la ce foloseste si s-a gandit ca un fier in plus strica.... poti sa pui o poza cu motorul si cutia pe site ? sa ne luminam si noi...

si daca vrei un ajutor mai specific ai putea sa dai si tu mai multe detalii despre masina ta... model, an de fabricatie, serial number, etc...

ma indoiesc ca a existat vreun individ care sa fi montat pe golf 1 sau 2 cutii mai noi ca astea, sunt electronice si au o gramada de alte fire si senzori atasati... probabil ca ar costa o avere sa faci o modificare din asta si cum am vazut eu in moldova (ca acum sunt in Iasi) aici oamenii nu baga bani in masini aproape deloc... prefera sa scape de ele si sa ia alte rable mai bune... si nu baga bani ca nu au...cei care au isi iau masini de masini nu antichitati din astea ca ale noastre.

ce e frumos la cutia asta in 3 trepte automata e ca este un sistem de sine statator... ceea ce face ca tot intregul sa fie foarte maleabil la schimbari... de genul sa ii pui alt tip de carburator de exemplu (daca pica al tau)...

toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ne tot spui de viteze,turatii si alte alea; mai bine ne spui daca simti ca ar schimba vitezele. Daca schimba, o face usor, fara smucituri?

Smuciturile din momentul schimbarii treptelor apar numai cand tin calcata "bine" acceleratia (in situatia asta le schimba mai tarziu, si evident la o turatie mai mare a motorului). Smuciturile dispar total cand iau piciorul de pe acceleratie in momentul schimbarii treptelor.

Daca spui ca este a treia cutie schimbata, ce este acum pe masina, este acelasi tip de cutie, cu ce a avut masina in "original"?

Din cate mi-a spus persoana respectiva, ar fi acelasi gen de cutie, iar el a adaugat ca ar merge schimbata cu cutie chiar si de la alta marca, dar sa fie, citez: "din epoca aia" (in care a fost facuta masina), ceea ce ma face sa cred ca e f posibil sa fie de la alta marca dar cum a spus omul, "din epoca aia".

Tare sunt curios la 80 in tr3 cate ture ai, la 100 si asa mai departe. Ca daca nu ti-e turat motoru fff tare nu cred ca ii de la cutie.

Dupa cum am mai spus, nu am turometru, dar dupa cum se aude, la 80/h in tr3 cred ca am intre 3000 si 3500rot. Pe la 115/h cred ca are in jur de 6000 daca nu chiar mai mult.

n-ar fi rau sa citesti codul scris pe cutie.

Intruma-ma unde sa ma uit, il citesc, si il postez aici. Am mai mentionat, nu ma prea pricep in general, si la masina asta in special. Dar la masina asta am observat ca nu se pricepe nici un mecanic acreditat ca sa zic asa, din orasul meu.

joja de la cutie trebuie sa fie o tija curbata care iese exact deasupra cutiei... e mai scurta decat joja de la motor

Pentru asta chiar cred ca o sa trebuiasca sa "explorez" bine, ca sa o descopar.

in moldova (ca acum sunt in Iasi) aici oamenii nu baga bani in masini aproape deloc... prefera sa scape de ele si sa ia alte rable mai bune... si nu baga bani ca nu au...cei care au isi iau masini de masini nu antichitati din astea ca ale noastre.

Si eu sunt din moldova (Vaslui) dar sunt dispus sa bag bani in ea. Dar ptr faptul ca nimeni de pe aici nu a vazut masini hidramate nici la televizor probabil, stau si ma uit neputincios cu un ochi la bani si cu unul la masina.

Mastabac, am inteles ca iti petreci destul de mult timp pe la Iasi. Daca ai timp te invit sa vii pana in VS sa te uiti un pic la masina. Vei pleca multumit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul cutiei il gasesti daca te bagi sub masina, undeva in vecinatatea blocului motor. este gravat pe cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca nu ai o cutie potrivita ! am avut o cutie manuala dar cam acelasi lucru cu ce spui tu(pe vechiul g1)de la 60km /h o cerea pe a 5-a dar mergea pana la 140 'pe ac'!

mai bine schimba cutia ....... la 4 mil iti iei cutie buna in 5 trepte!

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine schimba cutia ....... la 4 mil iti iei cutie buna in 5 trepte!

De unde as putea sa iau cutie cu 5 trepte la 4 mil? Banuiesc ca vorbesti de una automata. In orasul asta oamenii au vazut f rar cutii automate si nu numai ca nu se baga sa o mestereasca, dar nici nu am unde sa gasesc pe aici. Daca stii vreun magazin de piese de oriunde din tara care aduce cutii automate noi sau reconditionate, te rog sa-mi spui. Cutie in 5 trepte nu cred ca merge la a mea, ptr cam inteles ca nu e compatibila decat tot cu cutii hidramate din aceeasi perioada a constructiei masinii si pe atunci nu cred ca erau cutii in 5 trepte. Am un Golf 2 din '86, motor de 1,6 GL.

codul cutiei il gasesti daca te bagi sub masina, undeva in vecinatatea blocului motor. este gravat pe cutie

Am sa ma duc la un service sa o urc pe o rampa si sa ma uit la cod. Mersi mult ptr informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hazuki mai am eu o cutie de viteze, dar in 4 trepte, e super buna, doar ulei sa-i pui si sa o montezi pe masina.

e de pe un golf nerulat in tara, si cred ca e de diesel ;)

uite o poza :

post-3007-1175368208_thumb.jpg

pretz de pomana 1mil ;)

Modificat de iZOTOPE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu,era vb de o cutie in 5 trepte manuala!daca poti sau nu pune pe masina ta chiar nu stiu!dar inclin sa cred ca tb sa mearga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa iti pun maine o poza cu o cutie de 2 (automata) cu locul unde are codul si cu joja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hazuki mai am eu o cutie de viteze, dar in 4 trepte, e super buna, doar ulei sa-i pui si sa o montezi pe masina.

e de pe un golf nerulat in tara, si cred ca e de diesel

Nu stiu sigur daca merge de diesel. Golful de pe care a fost scoasa din ce an e?... cu aproximatie.

O sa iti pun maine o poza cu o cutie de 2 (automata) cu locul unde are codul si cu joja.

Mersi mult. Apreciez deranjul pentru a ma ajuta. Mai rar asa persoane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hazuki mai am eu o cutie de viteze, dar in 4 trepte, e super buna, doar ulei sa-i pui si sa o montezi pe masina.

e de pe un golf nerulat in tara, si cred ca e de diesel :)

uite o poza :

post-3007-1175368208_thumb.jpg

pretz de pomana 1mil :)

salut,as fi interesat de cutia in 4 tr. ce cod are? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai01- Golf 1 motor 1,6l 85 cp merge peste 180 km/h lejer.Este bezinar, deci nu o compara cu dieselul.

@hazuki- o sa iti trimit un filmulet cum schimba a mea.Altfel nu am cum sa te lamuresc.

Scuze :rolleyes:

M-am grabit si am uitat ca exista si benzinare care alearga mai repede :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-3007-1175428296_thumb.jpg

uite codul :rolleyes:

sper sa se inteleaga ceva, poza e facuta cu celularul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa scot cutia ca sa ajung la joja aceea? sau e de ajuns sa urc masina pe o rampa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

joja este chiar deasupra. Trebuie doar sa ridici capota si sa te uiti atent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu am gasit decat joja de la ulei. Sunt asemanatoare? Se pot confunda? Unde se gasesc una fata de cealalta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa te ajute pozele astea. In patratul rosu este capatul jojei

post-10446-1175625023_thumb.jpg

post-10446-1175625040_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Mihai de lamurire!Mai clar de atat nu se poate explica!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, gasisem joja. As fi vrut sa vad o poza de la o masina cu cutia pusa sa vad pe unde s-ar gasi. In fine. S-a rezolvat. Totusi nu am gasit nimic pe unde sa dau drumul la uleiul din cutie. Am pus masina pe un canal si m-am uitat pe acolo cu un mecanic dar nimic. In schimb am completat cu 1l de ulei, si schimba mai frumos, dar ca viteza maxima sau sa schimbe vitezele ca in graficele postate de voi, nici gand. Nivelul maxim de ulei e acolo unde e rasucita joja? sau intre cele 2 puncte gravate pe ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!