Jump to content

turometru


baiatbelea
 Share

Postare recomandată

are cineva idee unde se leaga cele doua iesiri ale turometrului

eu am o chestie care nush de la ce masina provine dar e pe 24 v

si dupa priceperea mea mediocra ma gandesc k montat pe broasca(12v)o sa-mi indice la jumate din valoare ceea ce nu e o catastrofa,dar nu stiu unde sa-l conectez pt proba(parca era ceva cu bobina de inductie sau cam asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul se leaga la + de la bobina si unul la masa,dar tre sa afli care-i ala si care-i celalalt...

Dar cred ca nu merge,cred ca va arata eronat.Lasa-ma sa vb.cu un "meserias" si in citeva zile cred ca pot sa-ti dau un raspuns mai complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turometrul de 24V e f. probabil sa primeasca semnal de la un fel de generator micutz antrenat de motor, deci nu merge la mashina mica... Asha itzi aduc si eu un vagon de turometre de autobuz, da' ce faci cu ele?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general turometrele si ceasurile pe 24V sunt de la camioane sau autobuze, ceea ce inseamna motoare diesel, deci nu merg la benzine.

in plus turometrul pentru benzina are trei iesiri un + (se leaga la un +), un - (la o masa) si un cablu care preia semnalul (se leaga la borna - a bobinei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Cristi_B_99_VWI

pune unul de oltcit sau de dacie sau de lada....ala de lada e cel mai bun pt ca are o carcasa cat de cat si e mai usor sa il montezi fata de celelalte care sunt doar un cadran cu firele si magnetul pe spate. Turometrul de Lada are 3 fire, + si - si semnalul care se leaga la bobina unde scrie 1 (la mine asa e), functioneaza perfect pe orice motor in 4 timpi cu aprindere (nu cu injectie), am incercat si pe trabant dar in turatie nu sunt convins ca indica corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la www.adelaida.ro gasesti un turometru/voltmetru cu microcontroler, costa cam 600k (trimit prin posta)

un turometru (analog sau digital) se conecteaza la plus, masa si la borna - a bobinei de inductie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turometrul de Lada are pe spate o mufa cu cateva conductoare. In plus, daca folosesti turometrul cu tot cu carcasa, in ea vei mai gasi niste becuri martor pe care ii poti folosi in alte scopuri. Din amintire, sunt 3 astfel de martori:

- rosu - frana de mana trasa/ defectiune in sistemul de franare;

- rosu - defectiune in functionarea alternatorului;

- portocaliu - clapeta de soc inchisa.

Daca va trebuie mai multe informatii, dati-mi de stire.

Costin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!