Jump to content

Modificari interioare...


wabbit
 Share

Postare recomandată

merci mult!!!!

l-am facut astazi cu 4 LED-uri

cum le-am montat ...???

...suportul de plastic pe care sunt prinse becurile are 4 plane

unul pe care sunt lamelele si becurile, si inca 3...

eu am pus LED-urile pe cel din mijloc... si sunt directionate spre centrul ceasului. in loc de filtrul verde am pus hartie alba (ft. subtire) si in fata LED-urilor o margine de carcasa de CD (zimtata, pt a imprastia lumina)

am folosit rezistente de 330ohmi pe fiecare LED (in serie bineinteles <pt aviza amatorilor>) pe "+", "-"-ul fiind legat direct la LED-uri.

Aaaaaaaa LED-urile sunt pozitionate exact deasupra ceasurilor si au cam 2 cm distanta intre ele

arata beton!!!!

urmatoarea misiune .... dificila putin :scratch:

partea cu reglajele la caldura vreau sa le fac albastre! si... mai luminoase putin ca abia se vad :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fain! Vreau sa-l vad la vara :)

Reglajele de la caldura au ca sursa de lumina un bec alb, inconjurat de un filtru de lumina verde. Eu l-am schimbat cu unul rosu (filtrul), dar intr-adevar, spre margini lumina este mult diminuata. Poate un bec de putere mai mare? :scratch:

PS: Baga poza sa vedem si noi 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am desfacut si eu mai demult. nu prea mai tin minte prea bine cum arata, dar in mare mai stiu cate ceva

becul mai puternic nu cred ca ar fi o solutie pentru ca emite prea multa caldura...

cred ca ar trebui puse niste leduri unde se desparte panoul din fata cu cel care capteaza lumina de la bec (vorbesc de plasticul acela transparent prin care circula lumina)

m-am gandit sa pun peste cercurile alea transparente staniol! poate se vede mai bine.

oricum tre' dat jos panoul, luat un LED (legat la o sursa de curent) si incercat ca prostu pana iese ceva!

pozele nu prea arata realitatea!!! sti cum e.... :scratch:

mai ales culorile pe intuneric...

NUMA' bene !!! si spor la lucru!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa fie LED-uri, va trebui si acolo ceva de imprastiat lumina, alfel o sa ai numai niste spoturi... O sa incerc si eu ceva pe sambata urmatoare, daca nu intervine nimic neprevazut... Keep in touch :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Wabbit poate ca e un pik cam tarziu sa ma alatur acestui topic 8) ....da intrebarea mea ar fi: nu se duce(cojeste) vopseaua argintie de pe manerele usilor cu timpul ? Ca de aratat arata super.....dar daca are efecte secundare... :lol:

Numa' bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai unghii mari si pregatesti suprafata cat de cat... nu. Poti incerca si folie autocolanta argintie. Dar n-o sa-ti iasa perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai unghii mari si pregatesti suprafata cat de cat... nu. Poti incerca si folie autocolanta argintie. Dar n-o sa-ti iasa perfect.

pe ceasuri albe am niste leduri usor rosiatice, ce nu-mi place ca nu merge de loc cu culoarea LCD_ului de la compu de bord care e verzuie. Aia se poate schimba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Nu-i mare lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

aveti idee daca la golfII se poate face o astfel de modificare?ca vad ca da beton.la banii astia,e cam moca...pe bune.problema e alta: EU N-AM MAI DESFACUT NICIODATA BORDUL si nu stiu pe unde are suruburile de prindere.poate aveti voi vreo idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am gasit niste poze cu interior. Nu a iesit prea bine, de fapt cam tot ce s-a putut schimba a fost schimbat cu lumina albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihaiTD: Sigur se poate. Nu stiu unde-s suruburile la II, dar cred ca le gasesti si fara manual, cu un pic de rabdare. Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc si inca o data FELICITARI pt reusite.sunt super.tineti-o tot asa ca iese o treaba buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De plictiseala mi-am pus si niste inele...

Pozele-s facute cu telefonu' asa ca nu-s nu stiu ce calitate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De plictiseala mi-am pus si niste inele...

Si eu as cam vrea tacho rings. Kisslorand zi-mi si mie pls de unde le-ai luat si eventual cam la ce pretz. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am folosit un disc de aluminiu, multa rabdare si o pila mica. :shock:

Nu, cu o scula comandata de calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am rezolvat-o.am pus filtre rosii.e binisor dar se vor schimba in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am reusit ! In sfirsit mi-am vazut si eu interiorul luminat in doar doua culori: albastru (bord si display cas) si rosu - tot ce-i martor luminos. Deci, se poate si pe Golf 2, si arata foarte bine. daca ies pozele klumea pun vreo doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bueeyyy puiu, da de mine nu aminteshti nik ? ca doar si io am lucrat la unele treburi pe la bordu' tau...:salut: , da las ca-mi termin io mashina si-ti fac concurentza, hehe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AB-33-WOB

ai un warning de la mine si de la kisslorand pt ca nu ai citit regulamentul

(discutiile personale pe private...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Fain! Vreau sa-l vad la vara :(

Reglajele de la caldura au ca sursa de lumina un bec alb, inconjurat de un filtru de lumina verde. Eu l-am schimbat cu unul rosu (filtrul), dar intr-adevar, spre margini lumina este mult diminuata. Poate un bec de putere mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit un disc de aluminiu, multa rabdare si o pila mica.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!