Jump to content

Modificari interioare...


wabbit
 Share

Postare recomandată

... la asta am muncit sambata:

buton1.jpgbuton2.jpg

buton3.jpgbord.jpg

Poza cu tabloul de bord n-a prea iesit... De fapt arata mult mai bine. Si uniform :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saru'mana boieru' :)

Da sunt LED-uri rosii, de 3mm, 2V, de care gasesi peste tot cu max. 3000 lei. Singura chestie e ca trebuie sa le pui in serie cu o rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tu aveai numai verde pe acolo,nu ?

ai facut foarte frumos zic si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam verde. Dar mi-am luat un Blaupunkt, ce are iluminarea albastru cu rosu, si dadea aiurea cu verdele din masina. Si cum la muzica n-am avut curaj sa schimb lumina, am schimbat-o in restul masinii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai facut sa schimbi lumina bordului?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu cam asa cum scrie aici:

http://pages.zoom.co.uk/visionmaster/

Totusi, eu am folosit LED-uri albastre in loc de filtru de culoare la tabloul de bord.

PS: Sunt unele locuri in care ei iti recomanda LED de 2V simplu - nu merge, trebuie puse rezistente.

In rest, nu-i mare scofala, daca ai rabdare :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte fain,

Cu ce ti-ai vopsit ornamentele in gri (argintiu)? Te rog, baga si o poza de ansamblu cu interiorul daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza3.jpg

Nu stiu daca nu cumva am exagerat cu argintiul... Oricum mai am un set de plasticuri negre, daca ma hotarasc ca nu-mi place :bounce:

Am folosit vopsea metalizata + lac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu cred ca arata bine si nu ai exagerat.

Exagerat ar fi fost sa ai tot bordul argintiu. Idea cu schimbatul ledurilor ma face sa ma gandesc ca poate schimb si eu unele. Sa fac din rosu in albastru la unele :) . La becul de la dezaburire unde este portocaliu ma gandesc sa pun albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum e la Golf IV, dar la III verde (rosu la mine) vine de la un led, iar portocaliu de la un bec alb + un filtru de lumina. Nu poti sti pana nu "diseci" intrerupatorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

si la mine rosu e din leduri iar galben nu am desfacut inca intrerupatorul. Sper sa fie totusi led ca se schimba mai rapid decat sa schimb un filtru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata foarte misto. Cadranele cum le-ai facut albe?

Muzica e beton ... :ok: cred ca se aude de mori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

est dibaci dom'le ce mai? Kiar imi place mult cum ti-a iesit treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Razvan: Cadranele le-a facut altcineva acum 1,5 ani. Am vazut cum se face: in principiu lipesti cam ce vrei tu peste cadrane. Cadranele sunt de tabla la Golf 3 :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare... tu ai vreun manual ceva nu? Nu cred ca te-ai apucat tu sa-ti demontezi bordul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am. Dar prima demontare am facut-o fara :scratch:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha :scratch: eu era sa-mi rup degetele prima data cand am vrut sa-mi desfac interiorul usii din fata. Pana m-am prins cum sta treaba fara manual a trecut o vreme ...

Total off topic, tu ce lucrezi, ca vad ca si tu esti tot timpul calare pe internet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu cumva te chinuiai cu maneta de la macaraua geamului? Nici eu nu stiam cum...

Offtopic: Sunt student la Medicina, in anul 5. Stau calare pe net pentru ca am in camera. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, cu maneta macaralei. Pana m-am prins cum se desface (era extrem de simplu :study: da' eu, ca romanu' tot cautam un surub ceva) am epuizat toata colectia mea de injuraturi... :D

Parca am vazut ca tu ai geamuri electrice...

Medicina... :scratch: bafta multa... cred ca ai tone de invatat. Eu am terminat anu' trecut Electronica si Calculatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am geamuri electrice la asta. Maneta era o problema la alta masina:

poza5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos wabbit!!! keep up the good work!

am si eu vopsit interiorul, da' putin mai mult :scratch:

eu la ceasuri am incercat cu neon "BLACKLIGHT" , dar mi se prajeste traful de inalte din montaj (se strapunge) ... aveti vreo idee???

intrebare: cate LED-uri ai pus sa lumineze k-lumea ceasurile?

viewthread.php?action=attachment&tid=1693&pid=40574

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 LED-uri albastre de 5 mm. Totusi, o sa mai pun 2 in acest week-end. (Inca cass-ul e mai luminat decat tabloul de bord).

PS: Ce mai seamana bordul tau cu asta: :scratch:

poza6.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai pus ledurile?

1 - pe chestia ai alba de plastic sunt doua becuri de 2W. le-ai scos si ai pus LED-urile

2 - Filtrul acela mat, pentru a uniformiza lumina, e cam verde! tre' schimbat?

3 - LED-urile sunt "clear" sau sunt mate?

merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos becurile. LED-urile le-am pus pe o "placa de baza" care sta in locul filtrului verde. LED-urile sunt albastre si cand sunt "stinse". Par mate. :scratch: Dar in mod cert 2 nu ajung. Minim 4. Singura chestie e sa orientezi LED-urile. O sa vezi tu daca incerci... Eu le-am pus in asa fel incat spotul sa cada la cca 30 mm in fata cadranelor. Asa am obtinut o iluminare difuza. LED-urile dau o lumina asemanatoare cu a neoanelor din discoteca (din pacate in poza nu se vede), adica ceva intre albastru si indigo. S-ar putea ca la tine sa nu mearga, pentru ca la tine partea aia de plastic (dintre tabloul de bord si coloana de directie) e vopsita in argintiu, si s-ar putea sa fie deranjant (sa-ti apara un spot in fata tabloului de bord,pe plasticul "ala")... nu sunt sigur.

Inainte de a pune LED-uri, am incercat si cu un filtru albastru. Era OK, dar mergea cu 6 becuri de 2W (am mai pus eu 4,), si se cam incalzea... a trebuit sa fac niste gauri pentru ventilatie. Daca as fi in locul tau, as incerca intai cu un filtru albastru (scapi de spoturi, si lumina e mult mai uniforma). Daca vrei LED-uri, vino in Cluj, si il facem impreuna, dupa care sarbatorim :bere:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!