Jump to content

Probleme Scrumiera A4


bugYtheMan
 Share

Postare recomandată

As vrea in primul rand sa stiu daca scrumiera din fata trebuie sa iasa singura cand apesi pe ea sau trebuie s-o tragi cu mana ?

Nu stiu cum e la voi dar la mine nu iese singura...trebuie sa trag de ea..... asa e normal ?

In caz ca nu... as vrea sa stiu ce anume e stricat la ea si daca se poate repara fara sa ma duc la service.

Apreciez orice ajutor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

nu stiu prea clar la ce te referi. Daca e vorba de scrumiera din fata schimbatorului, aceea se deschide singura dupa ce apesi pe capac. Mai exista un seraras in bord pentru carduri, care de asemenea se deschide singur dupa apasare. Vorbesc despre A4/2002-2003. Sper sa te ajute.

Modificat de Alex D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bughytheman, scrumiera din fata trebuie sa iasa la o impingere usoara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune-o pe vag-com si vezi ce eroare da :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la modul in care SCOTI scrumiera din locas (pentru a o curata de ex.) da, trebuie "tras" de ea, nu iese singura. Sunt doua adancituri in stanga/dreapta ei in care introduci degetele si tragi in sus. Daca te referi la cum se deschide capacul scrumierei pentru a o folosi, atunci trebuie apasat pe capac si acesta se va deschide singur (se deschide lent nu brusc, ca si cum ar avea un amortizor...sunt niste rotite dintate care au functia asta)

:251: Clao, ar trebui sa te abtii de la comentarii rautacioase. Nu toti sunt priceputi, chiar daca scosul unei scrumiere nu reprezinta o mare "inginerie"...stiu...nu te-ai putut abtine :(

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la modul in care SCOTI scrumiera din locas (pentru a o curata de ex.) da, trebuie "tras" de ea, nu iese singura. Sunt doua adancituri in stanga/dreapta ei in care introduci degetele si tragi in sus. Daca te referi la cum se deschide capacul scrumierei pentru a o folosi, atunci trebuie apasat pe capac si acesta se va deschide singur (se deschide lent nu brusc, ca si cum ar avea un amortizor...sunt niste rotite dintate care au functia asta)

:251: Clao, ar trebui sa te abtii de la comentarii rautacioase. Nu toti sunt priceputi, chiar daca scosul unei scrumiere nu reprezinta o mare "inginerie"...stiu...nu te-ai putut abtine :(

Sorry, nu e vorba de priceput.. nici n-am vrut sa fiu rautacios.. mi s-a parut o gluma buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la modul in care SCOTI scrumiera din locas (pentru a o curata de ex.) da, trebuie "tras" de ea, nu iese singura. Sunt doua adancituri in stanga/dreapta ei in care introduci degetele si tragi in sus. Daca te referi la cum se deschide capacul scrumierei pentru a o folosi, atunci trebuie apasat pe capac si acesta se va deschide singur (se deschide lent nu brusc, ca si cum ar avea un amortizor...sunt niste rotite dintate care au functia asta)

:huh: Clao, ar trebui sa te abtii de la comentarii rautacioase. Nu toti sunt priceputi, chiar daca scosul unei scrumiere nu reprezinta o mare "inginerie"...stiu...nu te-ai putut abtine :(

Salut

Nu iese cand apas pe ea s-o folosesc ( nu s-o curat :) )

Stiu ca scrumiera nu e foarte importanta pe langa alte probleme discutate aici dar eu de fiecare data ma chinui 2-3 secunde s-o deschid si va dati seama ce incomod e la viteza mare.

Rotitele alea dintate nu-si fac treaba si ma dispera in ultimu hal...... :Driver:

Trebuie sa schimb scrumiera cu totu sau se poate repara ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda... pai nu scrumiera cu totul ar trebui schimbata. Ca acel capac nu face parte chiar din scrumiera, ci din consola centrala (bine, acu nu o sa trebuiasca sa o schimbi pe toata). Poti incerca sa il desfaci indepartand acoperitoarea de cauciuc "antiderapant" care este pe fundul compartimentului de manusi (spatiul liber din spatele scrumierei) si scotand aparatoarea/capacul de la schimbator. Desfacand acolo vei avea acces la "balamaua" capacului si eventual poti da jos scrumiera sa vezi ce-i cu ea. Sistemul este similar cu inchiderile alea cu "click" cand apesi o data si se inchide, dupa care mai apesi o data si se deschide...

Tin minte ca am citit un topic aici pe forum cu cineva care a comandat si vroia sa schimbe partea superioara a acelui capac (cea cu ornamentele) pt ca se zgariase...si parca era dat acolo cum se desface. O sa caut topicul si iti pun aici un link, sa vad ce gasesc...

LE: Uite ca am gasit repede cu search: http://vwforum.ro/index.php?showto...capac+scrumiera

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Am si eu o problema cu scrumiera la acelasi model de Audi ( A4 B5 ). Cred ca a intrat vreun obiect sub scrumiera pentru ca se deschide foarte greu. Cred ca ar trebui sa o scot afara. Exista vreo modalitate sa o scot fara sa demontez si panoul de la clima? Am incercat sa o scot dar nu gasesc nici un surub si nici daca o trag nu merge.

Va multumesc anticipat.

Modificat de Emil-Vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e din 1996, dar e tot B5 deci ar trebui sa fie la fel. Nu trebuie sa demontezi panoul de la clima, trebuie sa tragi mai tare de toata partea care contine scrumiera si bricheta si ar trebui sa iasa.

Eu am bagat degetul in golul de la bricheta ca sa pot prinde mai bine si am tras pina a iesit partea de la bricheta indeajuns incit sa pot baga o surubelnita dreapta sub plastic si sa scot tot ansamblul afara.

Sau poti sa scoti numai scrumiera afara, dupa ce se deschide complet tragi de ea putin mai tare si ar trebui sa iasa, are niste blocaje in capatul care este inauntru si la care nu poti sa ajungi decit daca scoti tot ansamblul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelul din 96 e altfel scrumiera. Am avut si eu si stiu ca se putea scoate usor. Am pus o poza cu scrumiera ca sa iti arat despre ce este vorba.

post-30509-1231414323_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
mihai_urotiorc

si eu cu scrumiera tot asa nu iasa decat trasa afara ... cu mana .... ce sa-i fac..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aceeasi problema cu scrumiera o am si eu la un a4 din '96. Prefer sa nu mai fumez im masina decat sa ma chinui de fiecare data sa o deschid. O varianta ar fi sa o las intredeschisa dar se vede scrumul si ma steseaza imaginea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Aceeasi problema cu scrumiera o am si eu la un a4 din '96. Prefer sa nu mai fumez im masina decat sa ma chinui de fiecare data sa o deschid. O varianta ar fi sa o las intredeschisa dar se vede scrumul si ma steseaza imaginea.

nu am reusit s-o repar....am schimbat-o cu una de la dezmembrari........pacat ca la ultimu accident a zburat prin masina si e la fel :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_urotiorc

eu am scos-o afara si am fortat rotitele alea dintzate inspre spate a nu mai impinge scrumiera afara si acum sta inchisa calumea dar faza e ca....nu se mai deschide decat daca bag ceva si o trag afara....oricum e bine si asa ,ca nu sunt fumator....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!