Jump to content

Trepidatii in pedala de ambreiaj


misufha
 Share

Postare recomandată

Da simt aceasta vibrate si cand stau la semafos si sprijin putin piciorul pe ambreiaj.M-am gandit ca sunt vibratiile motorului dar nu mi se parea normal sa le simt.M-am gandit ca este ceva slabit(nu prea ma pricep la mecanica :) ) si deacea simt trepidatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci istef pentru topic dar din cate am citit nimic nu se semana cu ce se intampla la masina mea.Sper sa nu fie ceva grav si sa imi dau seama cat mai repede de cauza.

mulumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se simte acelasi lucru, dar nu-mi fac probleme. Asa se simte de 20.000km si inca nu s-a stricat nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca mai degraba este banala vibratie a diselului, este normala, cand stai pe liber si doar atingi usor pedala, nu apesi, doar sprijini piciorul, simti vibratiile motorului, este si normal tinand cont ca masina nu mai este nou. Am mers si pe un Focus si erau si mai evidente aceste vibratii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu Pasatul tatalui meu si la el nu se simte de loc vibratia Este diferenta de 5 ani inte masinile noastre si poate si asta este un motiv.Sper sa nu fie nimic grav ,oricum m-am mai linistit putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golful meu se simte vibratia asta atunci cand las ambreiajul liber; iar cand ating usor cu piciorul pedala simt vibratiile.

Si eu sunt impacientat putin de chestia asta, sper sa nu fie nimic grav - am de f putin timp masina.

Modificat de ovidiu_h
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la toate golf-urile TDI in care m-am suit facea la fel, nu cred ca e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca este doar vibratie, atunci nu este problema si nu are rost sa te ingrijorezi. Daca exista bataie (insotita de sunet - sa auzi ca bate ceva metalic acolo) atunci 100% e volant - insa mai merge muuuult si asa, fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu care crdeam ca nu s-a discutat probelma asta si nu stiam cum sa pun problema

in fine...

azi am simtit si eu o bataie constanta ca intensitate si ca interval de timp

o simt daca ating putin pedala, se manifesta si cand sunt in mers si cand stau pe loc si cu clima si fara, cu motorul cald, cu motorul rece(nu e influentata de nimic), in schimb nu am auzit nici un zgomot metalic(poate nu stiu unde sa ascult, la motor? la pedale?sub masina? nu ma pricep.) apoi am ridicat capota si am observat ca vibratiile motorului sunt de aceeasi intensitate si regularitate cu bataile din pedala

repet la mine nu e vibratie sun batai "usoare"

in rest totul e ok pedala merge ok ambrieajul tine la fel ca inainte

ce credeti?

masina e cea din semnatura cu 87.000 km pe bord(in realitate nu stiu, poate tot atat sau poate nu...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit, la km-ii astia nu sunt probleme cu volant ... De la 150.000 km incep semne de oboseala. Acuma la volantele dual mass atenuarea socului este facuta prin pungi de vaselina, si nu mai este prin arcuri. Saracii, si uite asa, alta piesa pe care nu te mai poti baza, ca ar fi foarte fiabila in timp si ca s-ar uza foarte greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BV66GIM Ai trecut de la benzina pe diesel?Pt. ca si eu am fost mirat de trepidatia respectiva cand am trecut de la benzina la diesel.Mentionez ca am condus G5 nou, Cady si alte G4 si la toate modelele am simtit in pedala de ambreiaj aceeasi vibratie.Eu zic ca este vibratia de la motor si sa nu iti faci probleme. :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate adevarul e ca pana sa am masina pe care o am acum am avut doar masini pe benzina.Dar totusi la alte masini parca se simte mai putin.Se poate sa fie doar in inchipuirea mea :hainoroc: .Am sa incerc sa fac abstractie de ea.Dupa ce am citit toate parerile voastre cred ca nu are nimic si este normal.A mai imbatranit saracuta si poate de aceea :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost ingrijorat cand am cumparat golful meu,iar mecanicul a spus ca e ceva specific.proprietarul a spus ca asa a facut mereu,in plus e uneori e chiar placut asa o relaxare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci

ma bucur ca nu e ninic de reparat ca in momentul asta, asta imi mai lipsea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine face la fel si am inteles ca asa face la cele de 90 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Asa sunt ele.

E un fel de a spune ia piciorul de pe ambreiaj. Eu simt bataia daca o caut: adica lungesc cursa, tin piciorul in mod voit pe ambreiaj sau nu il folosesc cum trebuie. Daca apas si ridic piciorul repede (cum de altfel si schimb) pe/de pe ambreiaj nu se simte nici o bataie. Asa ca consider ca e din ciclul asa fac toate VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceasta bataie la ambreiaj de cand am luat masina. Nu s-a agravat, dar si eu am fost nitel speriat. Acum m-am linistit de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu acum si zic ca aceleasi batai le am in pedala. Cineva mi-a zis ca in cel mai rau caz e un pitic care bate cu un ciocan in pedala cand o apas :somnmare: Oricum am intrebat si pe cineva cu octavia 2 tdi (masina noua) si acelasi lucru simte si el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma speriasem ,,, ca am avut un vw pe benzina si nu aveam aceste mici batai in pedala de ambreiaj/

deci acum stau linistit :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) eu am o bora 1,9 tdi 90 CP 2001 ... si eu m-am impacientat cand am simtit prima oara bataia in ambreiaj si am fst la service cu ea...raspuns e diesel si are cuplul mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!!! Eu am un golf 4 1.9 tdi 90 cp.Mie pe langa vibratul pedalei de ambreiaj(cand apas pedala 2 cm) se aude si un sunet ciudat care face cam tare. Asta se intampla si cand apas repede pedala. Ce poate fi? Poate sa-mi rsp cineva??? Multumesc!!!

Aaaa si am si pedala foarte grea...chiar foarte grea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La mine face si un zgomot urat. De la ce o fi ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibile cauze: rulmentul de presiune (pt. zgomot) + placa de presiune (daca inainte nu era asa "grea" pedala de ambreiaj)

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am simtit si la Golf 4 (2001) si la Passat (2002), iar acum am Peugeot 307 HDi (2003) si are aceeasi bataie regulata in momentul in care atingi usor pedala (fara sa o apesi). Am mai incercat (la pedala de ambreiaj ma refer) un Seat Toledo (2001), un Seat Leon (2004), o Dacia Logan (2006) si un VW Caravelle (2003) si au aceeasi bataie la atingerea pedalei de ambreiaj. Mentionez ca toate aveau motoare diesel. Eu nu am luat prea mult in seama aceasta bataie considerand-o ca normala date fiind vibratiile mult mai accentuate la motoarele diesel fata de benzina. Intre timp am aflat ca la fel se manifesta la orice alta masina cu motor diesel si ca e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea nu face nici cum, merge pedala ca unsa, nu bate, nu vibreaza nici la cald nici la rece nici la ralanti nici in turatie, deci nu cred ca este universala problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!