Jump to content

Trepidatii in pedala de ambreiaj


misufha
 Share

Postare recomandată

Care este explicatia batailor din ambreiaj! Cand pun piciorul simt bataia motorului puternica! Se transmite in pedala oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am stresat. Cica sunt vibratiile motorului. La fel face la toate TDI-urile (am urmarit la o BORA, OCTAVIA, GOLF 5 PD )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine bate daca ti piciorul un pic apasat. Nu cred ca e ceva bai ca eu am schimbat in cutie discul si placa de presiune si tot asa face. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa ti se fi spar rulmentul din cutia de viteze si sa ti se fi spart si placa de presiune.Ai mare grija sa nu ti se sparga volant( e foarte scumpa).Cel mai bine dute la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca i se spargea rulmentul si placa cum zici :D facea urat si nu mai debraia :)

Nu-l mai speria degeaba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ambreiajul merge ff bine! Doar ca simt o bataie, adica bataia motorului in ea! La fel am simtit si la Passat cu motor AHU si la Bora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si la mine se simte, si merge ambreiajul bine si am motor pe benzina.

Daca nu iti vibra pedala pana acum, verifica suportii de motor sau cutie :)

Eu am probleme cu un suport de la cutie, trebuie schimbat. Daca ai probleme cu suportul de la cutie trebuie sa simti cand schimbi regimul sarcina/frana de motor (zmucituri in schimbatorul de viteze).

Daca acolo totul e ok mai poate fi din discul de ambreiaj sa aiba un arc rupt, dar nu cred (nu ar vibra pedala numai de la o apasare usoara, eventual ar smuci la cuplare in viteza).

Daca ar fi rulment defect din cutie ar face galagie si la mers, iar daca ar fi placa de presiune nu ai putea sa debreiezi :D

Verifica intai suportii de motor si cutie (asta e sfatul meu :D ) si daca nu e nimic acolo, eu zic sa stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zmucituri in schimbatorul de viteze cand schimb regimul sarcina/frana de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tdi_man, stai linistit. Si la mine e la fel si la toate TDI-urile, mai noi sau mai vechi, la care m-am uitat e la fel. Si eu m-am speriat la inceput dar se pare ca este ceva normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina de noua. Am simtit aceste batai in ambreiaj (cind e usor apasat) de la bun inceput. Cica sunt alte dieseluri din afara VAG la care aceasta bataie se transmite si in pedala de...frina. Asa ca sa fim multumiti cu a noastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am sesizat asta inca de la inceput...

Cred ca asa-s ele... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, la orice ambreiaj hidraulic o sa se simta niste "batai". La mine, cand apas usor pedala, adica ~1 cm pana incepe sa fie tare, se simt niste batai. Nu are de-a face cu motorul, sunt independente de turatie. Asa am luat-o si am facut ~25k km intr-un an si 2 luni. Problema nu s-a accentuat si nici nu face vreo figura ambreiajul.

Mai spunea un tip cu Vectra B ca are aceleasi vibratii in ambreiaj, si de la service i-au spus ca e normal la ambreiaj hidraulic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa mentionez ca la un Ford Mondeo 1.816v 2002 pe care il detin nu am aceste batai :lol: o sa incerc sa gasesc unul tdci sa vad daca se simte ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e la fel, stai linistit...Ma chinuiam sa imi amintesc despre o discutie cu un mecanic, ce spunea ca la TDI-uri cind apesi ambreajul, motorul nu cade la relanti, ca sa faca mult mai lina, trecerea de la o viteza la alta... In plus ar duce si la un consum mai scauzt de motorina. Imi cer scuze dar sint cam obosit si nu sint f coerent. Concluzia e ca nu ti-e defect ambreajul :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si la mine aceleasi simptome... in plus ambreiajul tine destul de jos si chiar cu pedala apasata la maxim se aude un zgomot destul de puternic, o bataie sincrona cu motorul :rolleyes:

se aude chiar si cand e scos din viteza. daca eliberez ambreiajul nu se mai aude, ramane doar zgomotul caracteristic al motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva mergea topicul asta la Discutii generale? Ca vad ca nu doar la TDI-uri ci si la benzinare face. Si la mine face dar nu ma deranjeaza sau ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut deja peste 4000 km intr-o luna de cand am adus-o din germania si nu cred ca s-a agravat. la sf saptamanii o sa am timp sa-i fac o revizie ( ulei + filtre + ce-o mai fi ) si o sa vb cu mecanicul sa se uite putin si la ambreiaj.

o sa revin dupa asta cu amanunte :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am un Golf IV 1.9TDI si nu inteleg de ce imi vibreaza pedala de amreaj.In momentul cand stai cu ea pe liber si cu piciorul pe pedala simti cum iti vibreaza in talpa.M-am urcat si in alte Golf-uri si pana acum nu am gasi nici unul la care sa se intampe acelasi lucru.Ma gandesc ca printre voi este si un mecanic sau cel putin cineva care a patit acelasi lucru si poate sa imi dea si mie o explicatie.Vreau sa stiu ce e defect ca sa inlocuiesc cat mai repede,poate din cauza asta se strica si altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc vibreaza cand dai drumul la ambreiaj si mai ales la plecarea din panta s-au dus(s-au inmuiat) arcurile de la discul de ambreiaj. Trebuie discul schimbat

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand esti in mers si cali ambreajul nu se prea simpe.Se simpe mai mult cand stai cu ea pe liber si atingi numai putin ambreajul.Multumesc ca mi-ai raspuns :)

istef edit: Te rog nu mai folosi quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As zice mai degraba volant decat ambreajul :) ... cand calci ambreajul la podea, simti ceva in pedala? Ambreajul prinde la capat de cursa sau pe la jumate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca nu e normala vibratie a motorului...adik si io cand stau la semafor si sprijin piciorul pe ambreiaj fara sa-l apas simt o vibratie....e vibratia motorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de vibratie. O vibratie usoare este normal sa se simta in special la TDI-uri.

Dar dupa cum spune BV66GIM, s-a urcat si in alte Golfuri si nu a sesizat vibratia. Deci e clar ca ceva nu este ok. Si eu ma gandesc ca tot volant este problema. Este un simptom tipic pt volant. Pt mai multe detalii citeste topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!