Jump to content

Zgomot la viraj


vw bora
 Share

Postare recomandată

Cam asa....dacia avea furtun.Cred ca si cateva straturi de vopsea pe zona cojita sunt de folos.Eu am curatat rugina si vopseaua cojita,am dat cu zinc si apoi cu vaselina-aici cred ca am gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • theoane

    10

  • lupo_bv

    8

  • alexanderdj

    8

  • marian008

    8

Dar e totusi cam greu sa se comprime arcul atat de mult. Mai ales ca ai toata articulatia noua, n-ar trebui sa se stranga asa. Poti sa incerci sa te apesi pe aripa de mai multe ori si sa-i balans ca lumea ca sa vezi daca se aude ceva si eventual sa se uite cineva daca atunci cand se aude zgomotul se ating spirele intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apasat,nu se aude nimic...in weekend nici nu am avut timp ,a si plouat...zgomotul( daca il produce arcul ) apare unde sta pe talerul amortizorului,in zona unde fusese ruginit.Pe viraj,in speta la dreapta apare o oarecare destindere a arcului care corelata cu rotire sa apara zgomot in zona....stiu,cam multi de" daca" dar cautam explicatii.Cand ajung le strang la dinamometrica,spal zona unde am dat cu vaselina si mai vedem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apasat,nu se aude nimic...in weekend nici nu am avut timp ,a si plouat...zgomotul( daca il produce arcul ) apare unde sta pe talerul amortizorului,in zona unde fusese ruginit.Pe viraj,in speta la dreapta apare o oarecare destindere a arcului care corelata cu rotire sa apara zgomot in zona....stiu,cam multi de" daca" dar cautam explicatii.Cand ajung le strang la dinamometrica,spal zona unde am dat cu vaselina si mai vedem.

citeste aici....http://www.vwgolf.net.au/showthread.php?9099-Front-Suspension-Clunk

in general cei care au suspensie sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la G5 se slabeste puntea,se stie,exista si ceva seibi speciale....mai vedem.La mine e toata masina stock,nu am nici cea mai mica modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vb de saibele alea de la punte...spirele arcului se ating intre ele la viraj, in momentul in care virezi masina se si inclina si atunci trosc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am avut timp sa ma ocup de masina-am strans tot la cuplul prescris,totul e in regula la arcuri adica nu se misca,nu se freaca etc..Insa pocnitura nu a disparut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel si la mine...dimineata intorc masina si poc :sly:. Eu unul m-am resemnat nu ma mai agit, am umblat pe la prea multi mecanici si au spus ca nu am nimic, la itp l-am pus i-am precizat ca am un pocnet si sa verifice cu simt de raspundere si nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

la fel si la mine...dimineata intorc masina si poc :sly:. Eu unul m-am resemnat nu ma mai agit, am umblat pe la prea multi mecanici si au spus ca nu am nimic, la itp l-am pus i-am precizat ca am un pocnet si sa verifice cu simt de raspundere si nimic.

am rezolvat.o : http://vwforum.ro/topic/92892-pocnitura-metalica-la-virare/page__st__20 postul #33

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.Am si eu o problema.Atunci cand virez maxim stanga se aude un huruit la roata din dreapta.Ce ar putea fi?Masina e un Golf 4 din 2002.Multumesc!

Modificat de stevee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stevee nu vreau sa te duc in eroare dar ceva de genul imi face si mie si se pare ca la mine problema e de la rulment. Cel mai bine aflii intr-un service.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am un toledo 1m si la viraj stanga in treapta 1 se aude un vuiet din fata. Daca o scot din viteza nu se mai aude. La viraj dreapta nu face, nici in mers la viteza mai mare nu il sesizez. Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Azi am constatat ca atunci când virez maxim stânga se aude huruitul la roata din dreapta, dar doar când merg înainte... Cu volanul maxim stânga, dând înapoi, nu se aude nimic. Ce poate sa fie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am rezolvat cu zgomotul..Era doar scutul de plastic iesit si atingea in cauciuc cand viram!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

De putin timp aud un zgomot(ca si un fluierat) care vine de la roata din sparte(atat dreapta cat si stanga) in timpul virarii,de regula la curbe de 90 grade sau mai mari.Initial am crezut ca problema este de la cauciucurile de vara,ulterior le-am montat pe cele de iarna,iar zgomotul persista.Mentionez ca se aude doar in viraje.Intentionez sa merg in service,dar vreau sa stiu la ce ma pot astepta.

Orice ideea/sugestie e binevenita.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. De ceva timp am un joc la roata stanga spate si nu stiu care ar fi problema. Din primele impresii fara sa o desfac as spune ca e rulmentul sau butucul.

Pe drum drept nu se aude nici un zgomot doar la viraj stanga  se aude un huruit si mai intra ESP in functiune.  Mai jos un un video cu respectivul joc  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o prima vedere jocul pare din rulment insa oricum nu are importanta pentru ca din cate stiu eu rulmenii spate vin cu tot cu butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma gandisem si eu dar am auzit pe cineva ca s-ar putea sa fie dusa si fuzeta pe care vine rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ce producator imi recomandati sa iau rulmentul pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dintre un rulment Febi si nul Swag care e mai bun? stiu ca sunt produse de acelasi firma dar cu denumiri diferite.

Modificat de marian008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce liniste e pe aici. Nu are nimeni nici o idee ca sa nu cumpar rulmentul si pe urma sa vad ca trebuie schimbata si fuzeta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti din Bucuresti ia legatura cu Alin ( Dudu1307) de pe forum. Se pricepe tipul si te poate ajuta. Cu siguranta nu o sa te puna sa schimbi ceva ce nu are legatura cu situatia ta.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus Optimal acum 5 ani, aprox 170kkm am facut cu ei si mi-a cedat spate dreapta acum 4 zile, am pus tot Optimal 140 ron/bucata

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa iau unul de la swag tot pe la 140 de lei. Se poate schimba si acasa sau trebuie sa te duci in service cu el? Stiu ca trebuie sa il scoti cu o presa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!