Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

Te-ai gandit ca poate nici nu le-a avut ca le-a rupt in vreo bordura sau au cazut. La mine au cazut si am luat altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu m-am gandit - ci am citit ce a scris colegul nostru.

in urma schimbarii de distributie, am o bucata de plastic de langa scut care sta sa cada din moment in moment (mai exact partea dinspre centrul masinii cam atarna si vibreaza de zici ca am tractor nu passat).

as merge si la serviceul unde mi-au schimbat distributia , cred ca intra in garantie problema asta avand in vedere ca inainte nu aveam probleme dar tb sa imi iau iar liber de la servici si e greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am mers la schimb de distributie totul era ok. insa la montare ramasese bucata aia de plastic si a pus-o la urma , probabil trebuia altfel sau nu imi dau seama. cea din celalta parte nici nu cred ca a fost data jos de pe masina, din cate imi amintesc.

oricum am vb la service si voi trece sapt viitoare intr-o dimineata. au zis ca e vb de 10 min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa schimb si eu distributia si nu stiu daca am amortizor de vibratii

VW PASSAT B5.5 MOTOR AVF

Serie caroserie WVWZZZ3BZ3P445070

Multumesc anticipat pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Set curea distributie 038 198 119 A ,intinzator nu are.

post-64586-0-66366700-1330934253_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,3my este foarte ok filmuletul cu schimbarea distributiei.Am insa o mica nelamurire si anume undeva pe la min 5.00 din filmulet cand mecanicul scoate cureaua uzata de distributie de pe rola de sus ,aceea rola se misca putin intr-o parte si pe urma o roteste inapoi la loc cu mana,de ce aceea rola se poate misca putin stg si putin dreapta ? datorita acelui joc nu se poate pune cureaua noua cu un dinte gresit ?cam la min 5.46sec arata mecanicul acel joc stanga dreapta,se poate gresi chiar si cu doi dinti,multumesc.

Modificat de S.Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,Calin spune-mi si mie unde ai vazut filmuletul cu schimbarea curelei de distributie, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@S.Calin

Ai semne(vezi fisa tehnica atasata de mine sub filmulet)si nu ai cum sa montezi cureaua aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edy passat ,vezi la postul 391,este tare de tot demult am vrut sa vad asa ceva.Gabivvx am urmarit mai atent filmuletul si pana la urma am inteles ca de fapt se misca doar parte dinafara ca de fapt cea dedesupt era blocata cu acea ustensila cu bila neagra,mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabivvx--- vezi ca nici mie la ajm nu imi da intinzatorul hidraulic in kitul de distributie, il gasesti separat, pe partslink cel putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 scheme pt distributie;schema 1 cu setul complet de distributie(set reparatie curea distributie),schema 2 cu piesele scoase pe bucati in care apare si intinzatorul daca el se afla montat pe masina.Eu ce crezi folosesc? :lol:

Vezi postul meu 338 din topicul de fata.

Scuze..postul 388..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Buna. Rog o lamurire pentru o pompa apa Hepu la Passat-ul din semnatura. Unii zic ca imi trebuie P569 altii P550, care este putin mai scumpa. Una este de plastic alta de metal (probabil paletele sunt de metal, nu stiu). Care dintre ele mi se potriveste si care este mai indicata? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

WVWZZZ3BZ3E215237 si multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numar sasiu WVWZZZ3BZ3E215237

Denumire model Passat Variant

Data fabricatie 14.11.2002

An 2003

Cod motor AVB

Cod cutie viteze EEN

Codul original de pompa de apa este 038 121 011 J.Dupa codul asta pe Hepu iti scoate P551(220lei) si P569(210lei).Ambele sunt compatibile si diferenta la ele o gasesti in poza.Codul cu JX la sfarsit din programul de original e codul cu piesa veche la schimb.

post-64586-0-65975600-1331283373_thumb.j

post-64586-0-05022200-1331283386_thumb.j

post-64586-0-35382600-1331283399_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

Multumesc Gabi. Cu tot respectul, cred ca nu este P551 si P550. Important este ca sunt compatibile. Am mai vazut ca P550 (P551)are un numar de 8 aripi iar P569 are 7 aripi. Numai ca nu stiu care dintre ele este din metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti, si eu am schimbat kitul de distributie la masina mea, VW Passat `99 1.6 benzina. La ce citisem pe aici, ma cam speriasem, dar nu a fost chiar asa de tragic. Am cumparat eu piesele, din care cea mai scumpa piesa a fost rola de la cureaua de distributie, 150 ron, si la un service particular, super meserias mecanicul, in 3 ore a fost gata, cu tot cu schimbul de ulei, filtre, demontat bara si tot ce mai trebuie ca sa ajunga la distributie. Sigur dura si mai putin dar mi se retezase surubul de la ambreiajul A/c si a trebuit sa ii faca alt filet, ceea ce a luat ceva timp. Totul merge perfect si a costat 350 RON in care era inclus si "ciubucul". Antigelul, apa distilata si lichidul de servo directie a fost din partea firmei. Si repet, totul a durat doar 3 ore! Deci se poate, nu mai ascultati chestiile alea cu ore multe de lucru si preturi exorbitante. Principal este sa intrebi in mai multe locuri. Salutari din Pitesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca si eu am schimbat anul trecut in toamna distributia si mecanicul meu nu a dat jos bara si toata fata...putin sa zgariat pe maini dar a reusit in cele din urma..deci se poate! Apropo cureaua de distributie avea 93 de mi de km facuti doar in Ro si nu era uzata si crapata...imi permit sa spun ca mai mergea 25-30 de mi de km fara pb! O sa fac poze odata la cureaua "uzata'' si voi atasa pe forum...deci o curea noua de distributie merge 120 de mi de km fara pb!!!

Modificat de THE ROCK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny erasure

@THE ROCK: Pe ce producator era cureau de distributie si in cat timp ai facut cei 93 kkm? Multumesc.

Modificat de johnny erasure
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contitech...in patru ani au fost facuti ce 93k de km din care 70% doar in oras...maine fac poza la curea si pun pe forum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bune, asta e si ideea cu cureaua de distributie, sa o schimbi in functie de perioada sau nr de km. In timpul asta nu trebuie sa se uzeze prea tare sau sa se rupa. Voi ati exploatat masinile ca si cum ar fi ale voastre, dar ganditi-va ca sunt persoane care abuzeaza de ele sau care le folosesc in conditii foarte grele (viteze mari pe autostrada, ambuteiaje interminabile toata ziua, caldura exterioara exagerata in tarile unde iarna sunt 25 de grade, sau temperaturi foarte joase, praf mult, nisip etc.).

Parerea mea e ca trebuie schimbata la termen sau in functie de nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca trebuie trebuie schimbata la termen , eu nu am zis nicidecum ca nu trebuie schimbata la termen.

Ce am zis eu si mai ales ce am observat e ca o curea NOUA de distributie pt TDI PD merge lejer 120k de km! Nu e sfarsitul lumii daca la 90k de km fix nu se schimba cu alta noua!

Si eu am crezut ca la 93k de mi km cat am facut eu cu vechea curea o sa fie muuuuult mai uzata si cu fisuri pe ea DAR in schimb am fost f surprins sa vad ca e aproape ca cea noua si nu exagerez deloc!!!

Am facut in cele din urma poze cu vechea curea de 93k de km care a fost pe masina mea 4 ani...nu are nici o fisura cat de mica si inca e destul de dura!

post-11596-0-11543200-1331732518_thumb.j

post-11596-0-93388500-1331732530_thumb.j

post-11596-0-08778200-1331732624_thumb.j

post-11596-0-88449600-1331733072_thumb.j

post-11596-0-21561800-1331733151_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu tine, chiar arata impecabil cureaua. Pe a mea am schimbat-o la termen si arata tot foarte bine.

post-12520-0-32037900-1331749219_thumb.j

post-12520-0-67012000-1331749225_thumb.j

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a ta arata binisor dar e cam prafuita ^_^ Nu ai avut capacul acela ce acopera distributia sau?

Din ce am vazut pe net se poate si mai rau...

post-11596-0-12516700-1331807537_thumb.j

post-11596-0-87946600-1331807549_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!