Jump to content

Airbag Cu Probleme


maxu
 Share

Postare recomandată

Ma duc acum aprox 2 luni in urma la spalatorie cu audila, fac un interior - exterior, si cand e gata si dau sa plec, ved beculetu de la airbag ca-mi face cu mana; zic ca o fi atins bajetii vreun cablu pe sub scaun, np, ma duc acas si o parchez; de asemenea, fiind in stadiul in care bag km la rav, nu am mai umblat cu el pana vineri, cand am zis sa ma duc si sa-mi sterg eroarea..... si..... bineinteles, surpriza, nu poate testeru comunica cu computeru de airbag :lol: . Nici Guttman, nici KTS, nici Vag Com.

Am scos si bagat mufele de sub scaun sofer/pasager, 5 sub fiecare, nimik; am scos mufa de la comp de airbag, dat cu spray, nimik. Am luat borna jos vreo 10 min, nimik.

Nu am gasit nicaieri o siguranta anume pt comp de airbag sa o verific.

Astept cu nerabdare pareri, intre timp imi caut o cobra, macar la aia nu exista comp care sa o ia aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste vag resetter tool Parca asa se numeste . :o

Later edit ; Mai precis se numeste VAG Airbag Reset tool si se foloseste pentru stergerea erorilor .

P.S.: Vag-cum-ul ce zice pe modulul airbag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu,am incercat cu contact-spray pe la mufele de sub ,apoi am mers sa-mi stearga eroarea la dealerul VW,si surpriza neplacuta-calculator airbag defect.Singura solutie inlocuirea calculatorului de airbag.Sper sa nu ai acelasi defect si tu ca e cam scumpa piesa.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ManiacuV6 - detaliaza te rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc acum aprox 2 luni in urma la spalatorie cu audila, fac un interior - exterior, si cand e gata si dau sa plec, ved beculetu de la airbag ca-mi face cu mana; zic ca o fi atins bajetii vreun cablu pe sub scaun, np, ma duc acas si o parchez; de asemenea, fiind in stadiul in care bag km la rav, nu am mai umblat cu el pana vineri, cand am zis sa ma duc si sa-mi sterg eroarea..... si..... bineinteles, surpriza, nu poate testeru comunica cu computeru de airbag ;) . Nici Guttman, nici KTS, nici Vag Com.

Am scos si bagat mufele de sub scaun sofer/pasager, 5 sub fiecare, nimik; am scos mufa de la comp de airbag, dat cu spray, nimik. Am luat borna jos vreo 10 min, nimik.

Nu am gasit nicaieri o siguranta anume pt comp de airbag sa o verific.

Astept cu nerabdare pareri, intre timp imi caut o cobra, macar la aia nu exista comp care sa o ia aiurea.

Calc de airbag nu are siguranta

Fa un test cu vag-com

Sper sa nu ai ghinionul sa gasesti defectul 65535"internaly memory module check summ error"

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici un tester nu a reusit sa stabileasca conexiune cu comp de airbag, so, nu a putut citi nici o eroare.

Nu-mi dau seama ce s-a putut intampla, aka nu gasesc rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa ce intra in modulul de airbag oare nu are vreun contact ceva oxidat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scos mufa, cat s-a putut fara a desface toata masina (este sub frana de mana), si dat cu spray... no efect. O sa mai incerc si zilele astea, poate isi face efectul sprayul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte idei, cineva ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte idei, cineva ceva ?

sa nu cumva sa ai firu intrerupt ...undeva cat mai spre mufa ....chiar daca izolatia este intreaga ,firu se poate sectiona sau desprinde din clema care vine in mufa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi acolo chiar nu imi dau seama cum sa se rupa, pt ca e sub frana de mana, unde nu umbla nici vantu, dar sunt deschis la idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu comop de airbag parca e sub h.u. la gama vag, iar sub frana de mana e unitatea pt car kit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca la G4 e sub head unit, iar la A4 meu in autodata mi-l da pe sub cotiere, frana de mana. E unu cu o mufa galbena, cu blocaj albastru.... iar dupa codul de bosch de pe el e airbag computer.

M-am uitat si in spate la head unit, sa vad daca e ceva pe acolo, dar nu am gasit nimik. M-am uitat deoarece mai mesterisem si ceva pe la cas, dar beculetul se aprinsese cu 2 luni in urma, dupa ce am spalat-o - mai exact cand m-am suit in masina sa ies si am dat cheie, dar atunci nu am dat importanta.

Am inteles ca la G4 ar fi 2 computere de airbag ?? Mai stiti vreo unu la modelul meu de A4 ?

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computerul de airbag la Golf IV si Bora se afla sub bord,in spatele consolei cu climatronicul.Eu l-am schimbat fara sa demontez prea mult,dar e o pozitie destul de dificila.Nu stiu unde se afla la Audi,scuze! Si inca o chestie,mie mi-a aparut la testare cu Vag-com acea eroare ,,65535",la tine daca nu apare mai ai sanse sa fie numai ceva intrerupt.Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Address 01 -------------------------------------------------------

Controller: 8E0 907 401 D

Component: 2.5L V6 TDI G000SG 0009

Coding: 02015

Shop #: WSC 63351

00005059 130 106LC150_1.V79410132286

1 Fault Found:

17931 - Crash Signal from Airbag Controller: Implausible Signal

P1523 - 35-10 - - - Intermittent

Readiness: N/A

asta e eroare din engine, in airbag nu s-a realizat legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oaspetele - mersi de hand.

Deci sa adaug si eu - pe engine imi da acest defect, iar cand se inearca stabilirea conexiunii cu comp de airbag nu merge, nu se realizeaza, nu vrea.

Unde as putea sa ma uit, ce sa verific, idei, etc va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti am ramas fara idei ?? o sa incerc azi sa ma duc sa sterg defectul , ca iara am lasat-o moarta.

de reusesc ma dau de cel putin 3 ori cu capu de pereti, si sper ca printre nori sa vad de ce mi-a dat acel defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat alaltaieri, tot nu am reusit sa "corespondez" cu compu de airbag; ma dau batut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:lol: :lol: am vandut masina si am fost de acord ca reparatia la airbag sa o scad din pret..... pana aici bun. Vine omu a doua zi dupa cauciucuri de vara, si ma intreaba - Da cu airbagu ce ai zis ca ai ?... I mai explic o data, si imi zice ca beculetzu cu pricina i s-a stins cam la o ora-doua dupa ce i-am dat masina. Si ma uit si eu sa ma conving, si intr-adevar, becu se stingea. :lol: :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca nu te mai vroia :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai un contact imperfect putea sa readuca la viata modulul de airbag,poate nu ai cautat indeajuns sa il depistezi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da unde dreq, ca am scos toate mufele de sub scaun, si chiar am desfcut si compu de airbag, si tot nu a vrut. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ar insemna ca nu peste multa vreme o sa auzi iar de masina ta de la cumparator ca i s-a aprins becul.zic ca alta explicatie nu exista numai de nu s-a bagat si el pe la modul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de se maqi aprinde o duc la exorcizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam tarziu daca ai vandut-o,zic sa il intrebi pe cumparator cu cine a incercat taria scaunelor :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!