Jump to content

Iluminare consola centrala (bec buton AC)


neutrin
 Share

Postare recomandată

Corect. De toată iluminarea acelui panou este responsabil acel beculeț.

Să ai grijă când îl scoți butonul de acolo, iese destul de greu. Baftă!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit, ajutorul a venit de la un pai de la o cutie mica de suc...l-am scos si introdus cu acel pai, toata treaba maxim 2 min..bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am gasit clipul asta in paginile de pana acum, asa ca il pun, poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mir ca a mai intrat inapoi buronul si mai si sta.. avand in vedere ca a tras ca nebunul cu el pe pozitia 0

cand clar dupa ghidaje iese din pozitia 2 a ventilatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

am si eu acceasi problema. am inlocuit becul cu pricina si tot nu se aprinde. care ar putea fi problema?

 

Gata s-a rezolvat. Am impins becul mai bine in lacasul lui.

Modificat de Ionut2790
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.

Punand pe pozitia 2 chiar am reusit sa scot butonul cu degetele fara patent sau alte tool-uri.

 

Problema mea e ca nu reusesc acum sa bag in locas becul cel nou...Am incercat cu pai-ul cu care am scos becul vechi da nu reusesc nici cum...

O sa mai incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva cum ajung cel mai usor la butoanele de AC si recirculare aer? Din nu stiu care motiv, sunt lipicioase ca si cum a fost varsat suc pe ele si lasat sa se usuce. Vreau sa le curat pentru ca se apasa greu, insa nu stiu cum sa ajung la ele sau sa le scot si apoi sa le montez la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista cel mai usor..... daca lichidul nu a patruns in interiorul mecanismului ci este superficial, doar pe butoane, atunci tragi rama care vine peste ele si le poti curata.

 

altfel, trebuie data jos consola de comanda a AC-ului, iar pentru asta desfaci toata consola centrala a bordului.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit tot topicul deoarece am si eu problema cu becul de la clima. Inca nu mi clar daca se extrage doar becul sau becul cu tot cu soclul alb. Din imagini se vede ca becul a iesit cu tot cu soclu. Am incercat si eu sa-l scot cu o penseta dar luneca pe el. Hm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iese numai becul... eu cu o penseta am reusit, totusi sa ai grija sa nu-l spargi, ca te chinui sa scoti sticla de pe acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un furtunel avand gaura usor mai mica decat becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la Kaufland un set de 2 beculete 12V , 1,2 W, model T5. Au costat vreo 2,5 lei. Cu un patent cu clestii inveliti cu o carpa, am tras butonul central de la clima, aflat pe pozitia 2 afara. Cu un alt cleste lung si subtire care intra acolo, am apucat de bec fara sa strang prea tare de el si am tras incet drept. In aceeasi pozitie, l-am introdus pe cel nou. Merge perfect. ;)

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beculet 12v1.2w=1 leu

Demontat, inlocuit bec, verificat, montat= aprox 2 minute (aveam pregatit clestele cu banda adeziva pe el, sa nu zgarie!)

http://vwforum.ro/ = de nepretuit!!!

Modificat de johnsmith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

cateodata mi se stingea consola de la AC dar cand o loveam se aprindea

azi am observat ca nu se mai aprinde deloc

o sa incerc maine sa ajung la bec, sper sa nu fie altcava

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat becul, totul este okay.

Datorita voua totul a fost foarte simplu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut baieti ma poate ajuta si pe mine cineva cu un DIY cum pot da jos consola centrala de la aer(nu am AC) pentru ca am probleme cu butonul de la circulatia aerului(imi circua aerul doar in interior si tot timpu cand am masina plina d oameni mi se aburesc geamurile).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti.care ma poate ajuta cu un sfat. mi s-a blocat butonul de la ventilator pe pozitia 1. nu pot sa-l rasucesc deloc. ce sa-i fac, ma tem sa nu-l rup daca il fortez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-l forta. Mai bine da jos comanda de AC si verifici ce s-a intamplat acolo. E posibil sa gasesti contacte topite, plasticul topit, etc... in functie de ce gasesti pe acolo, gasim solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia corecta este schimbarea intregului ansamblu daca se constata ce e mai sus, deoarece acolo sunt curenti mari si se degaja multa caldura daca nu e contact ferm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, din pacate doar daca gasesti vreun angrenaj rupt si sa faci rost de alta de la care sa-l iei, daca nu e intreaga.

 

altfel, aici se ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema la mine este urmatoarea unde gasesc acel bec sal cumpar toti au spus cum se scoate dar niciunu nu a spus de unde la cumparat eu am cautat tot bucurestu si nu lam gasit cred ca nu se gaseste in romania o sa ma duc in germania la fabrica poate il gasesc acolo a scris cineva ca la cumparat din kaufland eu am cautat toate kauflandurile din bucuresti ausan bricostore dedeman obi alpadrino si multe alte magazine si nu lam gasit daca mati ajuta sa-mi spuneti unde sal gasesc as cumpara 20 sa am de rezerva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu becul tau ars, cred ca am eu sa iti dau unul de schimb. 

economisesti si drumul pana in germania

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce sa se duca germania cand toate becurile sunt facute in china ? e drept ca e mai departe dar cred ca o sa le gaseasca mult mai ieftin 

pana la urma ce bec e ala de nu se gaseste nicaieri ?

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!