Jump to content

Iluminare consola centrala (bec buton AC)


neutrin
 Share

Postare recomandată

Becurile de la gurile de aer cum se schimba? am incercat dupa niste instructiuni de pe un site din G sa trag gurile alea si mi-a fost frica sa nu le rup. Ce becuri sunt acolo? ca sa stiu sa le cumpar inainte sa le desfac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai tu becuri la gurile de aer? Preferabil sa postezi o poza sa intelgem ce vrei sa zici mai exact...si da si u search "manual utilizare"...e un manual si de reparatii cred acolo postat de istef

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut ceva leduri la unele Golfuri si Bora americane. in EU nu am vazut. cred ca la astea se refera. dar ai sigur leduri acolo?

jetta03id2.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora are gurile de ventilatie luminate, Golf nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca am incercat aseara puin si mi-am rupt degetele..( osa incerc cu patent)...dar mai am o intrebare ca sa fiu sigur....trebuie sa trag de butonul din mijloc (ala cu gradatiile 1,2,3,4 de ventilatie) dar in ce pozitie trebuie sa fie acesta cand trag de el sau nu conteaza?...multumesc anticipat....nu de alta dar nu vreau sa rup ceva :)

Butonul de mijloc de la ventilatie trebuie sa fie in pozitia 2 pentru a fi tras mai usor.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postez imaginile astea! e vorba despre beculetele din lateralele gurilor de aerisire unde sunt desenele alea mici. sper ca m-am facut inteles

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bora are gurile de ventilatie luminate, Golf nu.

Da, exact cum am zis mai devreme :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!!

care stie cum se scoate gura de ventilatie de pe partea dreapta a bordului; mi-a sarit o lamela si nu mai pot sa directionez jetul de aer...

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Aceiasi problema o am si eu, dar in plus nu mai imi merge nici butonul de la recirculare aer.Acolo cam ce ar putea avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gura de ventilatie se scoate extrem de simplu, se indreapta maxim in jos sau in sus si apoi impingi in lateral. Piesa trebuie sa scape din cele doua locasuri destul de usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

stie cineva cum se schimba beculetzele de la AC. Nu am lumina deloc, e groaznic mai ales noaptea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai scris de citeva ori asa ca poti folosi search-ul cu succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

super postul tau..ms mult

aceeasi problema o am si eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai pt ce, nu eu sunt autorul acestor fotografii, le salvasem de mai mult timp, tot de pe un forum (nu mai retin exact care), cand am avut aceasta problema.

M-am gandit ca, e mai usor, o poza face cat o mie de cuvinte ...

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza face cat o mie de cuvinte ...

;)

:) Deci tu ai spus 5000 de cuvinte? :)

Foarte folositoare pozele, daca le-as fi avut si eu cand m-am chinuit sa schimb becul...

Se mai poate folosi pentru scoaterea becului si un pai.La fel si cand il pui :D

Becul e W5/1,2W 12V

Modificat de is-stf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

WNS, sa-ti dea Dumnezeu sanatate! Acum m-am lamurit si eu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@ lexuss : de la pasul 1 pana la pasul 6 , (schimbarea acelui bec buclucas din consola centrala ) a durat 15 minute .

Multam de sfat , as putea adauga ca daca beculetul buclucas refuza sa iasa cand tragi cu penseta de el poti lipi doua fasii mici de banda dubluadeziva pe penseta si iti usurezi de 10 ori munca.Eu eram foarte aproape sa il sparg pt. ca refuza sa iasa,insa dupa improvizatia cu banda a iesit instant.

Multam inca o data de sfat. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no am si o problema mai mare ... becul meu nu mergea si cand am deschis era spart; cred ca va dati seama ca dulia de sticla e tot inauntru soclului.... :D cum pot demonta consola ? trebuie sa dau fetele de plastic de la picioare jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontarea consolei nu te va ajuta la nimic. :)

Incearca sa scoti bucata ramasa acolo, cu un ac mai tare sau ceva ascutit, sau chiar un ac cu gamalie care sa-l poti indoi sa-i faci un cioc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

e destul de greu de gasit beculetul pt ac , caut de 2-3 zile si nimic, nimic.

imi puteti spune unde a-ti gasit??

Modificat de hbogdan
Ti-am mutat aici postul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie imi face figuri...si cand am deschis nu era becul..nu face contact ceva la fire...asta cum as putea'o rezolva ? :) si @lord_byron cauta la magazinele VITACOM,sigur au acolo.bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal aceeasi problema am avut-o si eu.....problema beculetului de clima....toata treaba a durat aprox. 15 min.....beculetul iese foarte usor daca pe ele este introdus un pai iar apoi este prins cu o penseta.beculetul costa 1 ron si poate fi gasit la orice magazin de piese auto.multumec celor care au postat pe aceasta problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!