Jump to content

Iluminare consola centrala (bec buton AC)


neutrin
 Share

Postare recomandată

Salutare! Dupa indicatiile voastre am reusit sa schimb becul acela. E foarte simplu. Cred ca nu functiona de mai bine de un an. :beerchug: :vwrullz: :beerchug: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi, schimbat becul din butonul central AC ( nu am climatronic :vaidecapulmeu: )

- cleste, carpa, buton, manson ac seringa, bec: EXTRACTIE Ura!!! Inlocuire bec+ activitati in sens invers: maaax 5 min!

P.S. Desi am auzit si alte variante, becul are o singura pozitie in care poate fi montat: la mine soclul avea pozitia "Vertical"!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut la toti....la mine nu mai am deloc lumina la panoul de clima....se aprind numai butoanele de AC si recirculare, cand sunt apasate. Toate trei rotite se scot prin tragere?. Va mutumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai rotita centrala se scoate, acolo se afla becul :D nu te apuca sa tragi de unde nu trebuie

aduci in pozitia 2 (treapta ventilator) si tragi de buton pana iese, scoti becul si pui altul

5 minute munca :D

Step1.jpg

Step2.jpg

Step4.jpg

Step5.jpg

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am inteles .....nu stiu cum sa schimb celelate becuri....de la aer cald/rece si directionarea aerului...picioare geamuri..

Modificat de slasher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

abea acu vad ca ai ibiza...

la golf UN SINGUR bec exista, cel din pozele de mai sus, nu exista becuri pentru fiecare rotita, banuiesc ca asa e si la ibiza, nu cred ca s-au apucat de inventat un alt sistem cei de la seat...

un singur bec exista central, iar lumina ajunge unde trebuie prin niste dispensoare, bucati de plastic transparent :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaaaa.....ok ms mult....si am modificat profilul dar inca nu s-a actualizat...am un golf 4 1,6 16v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci ai un singur bec

fa ca in tutorialul de mai sus si sigur garantat o sa ai lumina la cele 3 butoane(rotite)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema similara, becul care lumineaza butoanele nu se aprinde tot timpul, doar din cand in cand. Nu stiu ce contacte as putea curata, sau ce as putea verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Ai putea incerca prin a scoate becul si al pune inapoi asezandu-l mai bine. De la drumurile noastre mai sar si becurile din soclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi, schimbat becul din butonul central AC ( nu am climatronic :vaidecapulmeu: )- cleste, carpa, buton, manson ac seringa, bec: EXTRACTIE Ura!!! Inlocuire bec+ activitati in sens invers: maaax 5 min! P.S. Desi am auzit si alte variante, becul are o singura pozitie in care poate fi montat: la mine soclul avea pozitia "Vertical"!!!

:P eu am pus un strop de superglue pe varful unui pix, l-am tinut 2 min pe bec pana a facut priza si gata...l-am scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

:) @bah, ma faci sa rad. Mama lui de bec... asa am luat si eu masina, fara bec pe AC si pe bricheta. Atat de impecabil am bordul si consolele ca mi-e frica sa nu le zgarii ca la fostul Golf :)

Incerc azi sa scot macar becul de la AC, iar pe cel de la bricheta la primavara cand o fi mai cald.

Multumesc pentru sfaturi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E super usor..... :lol: asa am luat si eu masina acum vreo 4 ani.....in prezent am scapat de "problema" asta....ca din vara, mi-am montat climatronic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai .... se poate monta climatronic in locul AC-ului ? :tuktuk: Presupun ca masina va suporta ceva modificari si la calculator.... :blink:

Gasisem sa cumpar o masina cu incalzire in scaune si climatronic, dar era pocnita pe toate partile :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar sunt multe de schimbat si mult de munca. Putem discuta despre asta , dar nu aici ca sa nu poluam topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E belea cu becu ala... Am desfacut si eu acel buton, si din cate am vazut becul seamana cu cel de la scrumiera.

In fine, am incercat sa apas putin pe el, mi-a mai intrat cam 1 mm si ceva si tot nu se aprinde.

Am avut o colega de birou care a avut o penseta de sprancene si am reusit sa-l scot pe cel de la scrumiera.

Bec ca asta nu am mai vazut. Sper sa gasesc unul....

LATER EDIT: Am gasit si pasta care intra mai greu pe becul de la scrumiera si tot cu acea apsta l-am scos si pe cel de la AC. Becul de la AC e ars... , iar cel de la scrumiera nu pare...

Ma duc sa-l pun pe cel de la scrumiera la AC sa vedem daca se potrivesc :), ori amandoua sunt arse :)

LATER EDIT:

Uraaaa ... se aprince AC cu becul de la scrumiera :)

Acum ma duc prin oras sa caut bec din asta si imi iau vreo 4 sa am. In plus pasta asta de pix in masina va ramane :)

Super tare. Mersi pentru sfaturi ;)

Am atasat doua poze ...

post-46865-0-54441000-1324459146_thumb.j

post-46865-0-26319700-1324459154_thumb.j

Modificat de Ionut Maruta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am citit tot ceea ce s-a scris in topic despre becul buclucas. Nu am reusit cu penseta, nu am reusit cu o carpa pusa pe penseta, am incercat cu mina de pix cu gel. Dupa ce am consumat 2 pixuri, pt ca incalzeam mina si nu se ducea pana in soclul becului si se aduna toata in capul becului. Nu a vrut si pace.

M-am hotarat sa sparg becul dar inainte de toate am zis sa mai incerc odata cu penseta invelita in leocoplast in prealabil si surpriza, a iesit foarte usor.

Probabil dupa ce am tot incalzit becul de la pasta de pix topita si-a dat drumul beculetzul asta nesuferit.

Cam asat e treaba pe care am reusit-o eu.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit tubul de la o bambina fosforescenta si o bucatica mica de ziar, pescarii inteleg despre ce vorbesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becul ala se scoate foarte usor cu un "Shpitz", adica patent cu varf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare cu metoda lui :D dar cu spitzu a iesit si la mine fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu, cand am cumparat Passat-ul avea aceeasi problema - tot cu spitz-ul rezolvata. In timp, am scapat de ea (vorba vine).... punand climatronic. :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o problema in acest sens. cu iluminatu am rezolvat-o prin dezasamblarea consolei, curatatrea tuturor elementelor de iluminare din interior, dar din pacate am rupt difuzorul acela de lumina care conduce lumina spre celelalte 2 comutatoare din laterale. aveti idee unde de unde pot sa cumpar asa ceva in afara de reprezentanta si dezmembrari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vinde separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bitanu daniel

Eu am extras la trei golfuri acel beculet cu ajutorul unui banal pai pentru suc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

step1xx7.jpg

step2px1.jpg

step3be3.jpg

step4ut3.jpg

step5rl4.jpg

doar acel bec trebuie schimbat pt a lumina toata consola de aer??ca nu se aprinde nici un bec, doar ziua cand folosesc AC se face portocaliu

am reluat topicul si am vaz ca doar de acel bec am nevoie pt toata consola de AC...maine il rezolv

Modificat de schumy19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!