Jump to content

Iluminare consola centrala (bec buton AC)


neutrin
 Share

Postare recomandată

LA magazinele de piese auto sau supermarketuri.

Tin sa precizez ca sunt din jud . Neamt, dupa cautari indelungate am gasit la un Petrom, bec identic la asemanare cu cel ars, dar de 24v insa calitatea (luminiozitatea) lasa de dorit . Se vede nu slab, FOARTE SLAB ! Un sfat unde gasesc alt bec, poate de calitate mai buna? Afecteaza ca e de 24v si nu 12?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

dupa ce scoateti comutatorul de la ventilator aflat pe pozitia 2 nu va chinuiti cu penseta care poate nici nu o aveti

simplu si garantat 100% este paiul de la un banal pix cu gel. scoateti paiul, il incalziti la un capat si il introduceti pe beculet, asteptati cateva secunde sa faca priza cu becul si trageti deodata.

mie mi-a iesit din prima, toata operatia durand 2 minute maxim

bafta

Modificat de DeeLiTe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mario zaccaria

becul de la bricheta cum se poate schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez ca sunt din jud . Neamt, dupa cautari indelungate am gasit la un Petrom, bec identic la asemanare cu cel ars, dar de 24v insa calitatea (luminiozitatea) lasa de dorit . Se vede nu slab, FOARTE SLAB ! Un sfat unde gasesc alt bec, poate de calitate mai buna? Afecteaza ca e de 24v si nu 12?

Vino pana in Iasi ca nu e departe. Gasesti la magazinul Autocenter de pe Canta. Numai bine.

Alt mijloc de scoatere a becului este cu ajutorul unui "pai" de baut sucul. Are dimensiunea exacta a becului. Nu mai trebuie incalzit nimik. Impingeti paiul pana intra becul iar cand il scoateti afara trageti inapoi cat si stanga-dreapta si iese garantat. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau pana la Suceava la MITRIC ... gasesti garantat 1 leu bucata :Driver:... cea mai simpla varianta ar fi sa spargei beculetul..sa-l tragi de filamente afara ..aspiri si gata !Io asa am facut dupa ce m-am chinuit vreo jum. de ora cu tot felul de instrumente :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!

eu am reusit sa-l scot cu o bucatica de scoci de-l folosesc doctorii .... a iesit destul de usor. Am incercat si cu paiul si cu scoci normal si cu penseta dar nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu penseta merge foarte usor, mie mi-a mers din prima :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am reusit si eu sa`l infig mai bine ca tot ilumina intermitent si habar nu aveam de la ce e... asa ca Merci pentru info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si totusi ,daca nu vrea sa iasa si nu vrea(cazul meu),mai este o solutie.Se demonteaza toate trei comutatoarele si se da jos masca cu ajutorul unei surubelnite mici,plata.In acest caz ai acces total la bec.

post-11371-0-56288000-1289481451_thumb.j

post-11371-0-85421600-1289481479_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu de ce va chinuiti cu paie, mine de la pix si alte cele ... cel mai sigur, cu un patent cu cioc subtire, prindeti de bec si il extrageti afara cu grija, sa nu il spargeti. Il puneti pe cel nou, in gura la patent si il introduceti inapoi cu grija ... Eu am facut operatiunea asta la vreo 4 masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot despre buclucasul bec:Ddaca a facut cineva...si sunt sigur ca exista cineva pe aici de si-a schimbat luminile la bord consola mai situ eu ce...am o intrebare.in locul acestui beculet de la comutator cum putem sa punem led?vreau o luminozitate mai tare decat face acest led.ma gandesc ca se poate pune un Smd ceva eu stiu:-??poate stie careva:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui un LED cu o rezistenta in serie si gata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai....asta e chestia ca e cam mic locul si cam greu de ajuns la contactele becului:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. In cazul acesta ia jos unitatea AC si poti lucra linistit + ca poti face o treaba calumea nu tiganeala.

Rezistenta o poti pune pe fir, inainte de soclu (daca crezi ca ii mai usor). Nu stiu exact ca ii inauntru in unitatea AC, asa ca adapteaza-te la mediu.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta o sa fac chiar maine fiind timpul mai urat.cred ca daca o sa pun un led alb e ok nu?nu trebuie neaparat rosu pentru ca are acel "difuzor"ce face lumina rosie.daca o sa reusesc postez o poza doua:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sti ce poti pati? In caz ca ledul alb este prea puternic lumina aia rosie o sa aiba nuante diferite in anumite locuri. Eu zic sa inceri si cu alb si cu rosu si sa vezi rezultatul.

Bafta si te asteptam cu poze.

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va spun ca dupa cateva ore pierdute bobocind nu am reusit sa pun led in locul acelui beculet...am reusit sa ii pun o rezistenta corespunzatoare am si led dar e imposibil de facut legaturi in locul unde vin contactele beculetului.asa ca...nu stiu...eu zic ca sunt multi pe aici care se ocupa cu asa ceva si ar fi bine sa ne ajute si pe noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o sa poi LED lumina nu o sa mai fie difuzata de acel plexiglas si butoanele nu le mai ai iluminate ca lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si atunci cei care practica astfel de treburi si schimba becurile la tot ce inseamna afisaj...butoane...cum o fac?:(adevarul este ca un led normal nu are dispersie ca un bec ci focalizeaza mai mult in fata ledului.bine unul normal ma refer..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca operatiunea asta se face la climatronic si la ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu are rost sa te complici cu led ,ca doar nu se arde in 2 zile ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!