Jump to content

Aproape Pana


crassh
 Share

Postare recomandată

azi ma tot miram de ce mi s-a desumflat cauciucul dreapta fatza. m-am dus l-am umflat, dar fara sa verific daca e pana. m-am gandit ca daca ar fi fost asa ceva de mult as fi ramas cu roata pe janta. acum seara am zis totusi sa ma uit daca nu cumva am vreo minunatie infipta si stupoare, undeva pe lateral, foarte aproape de suprafata rulanta a anvelopei mititelu statea la caldurica. am fos la vulcanizare, mi l-au scos, era mic, de vreun cm. mi-au reparat anvelopa cu un "snur" de cauciuc pe care l-au bagat in gaura unde fusese holsurubul. nasol acum ca stau cu o bucatica d-aia de snur rosu p-afara. intrebarea mea care e, pot sa am incredere ca e rezistenta reparatia? adica nu risc nimic, sa sara snuru ala sau sa fac Doamne fereste vreo explozie, mai ales ca merg uneori mai cu viteza... pe la 150-160 cam asa (numai in conditii bune de drum si la drum drept) si mai ating si viteze mai mari... mi-e ciuda ca sunt cauciucuri noi, din decembrie... sunt all season pirelli p2500 euro parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut asemanator..si am mers multi km cu guma aia...asa "snuruita". eu zic ca nu prea are ce sa se intample!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De rezistat rezista snurul. Taieturile si intepaturile pe lateral sunt mai delicate. Pentru siguranta ta poti sa-l muti pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general nuu sunt probleme cu snurul. Si eu am mai avut reparatii de genul asta, fara sa am probleme. Daca vrei sa fii cu inima impacata poti sa incerci sa-l vulcanizezi, nu costa exagerat de mult. Si, cum zice si AndyG, muta-l pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi pana cu un holszurub din ala de rigips in lateral (de am zis ca a fost pus si poate ca asa a si fost), dar am beneficiat de o peticire pe cinste. nu inteleg de ce te-au legat cu snur?! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu inteleg de ce te-au legat cu snur?! :P

Era perioasa martisorului. :P Snur rosu :P

Acum serios. Indiferent ca e snur sau petic, lateralul anvelopei e mai periculos deoarece doamne fereste in conditii extreme (temperatura, incarcatura, viteza mare, sau presiune peste normal) anvelopa poate exploda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era perioasa martisorului. :Driver: Snur rosu :huh:

Acum serios. Indiferent ca e snur sau petic, lateralul anvelopei e mai periculos deoarece doamne fereste in conditii extreme (temperatura, incarcatura, viteza mare, sau presiune peste normal) anvelopa poate exploda.

Intrebare: poate exploda anvelopa fara camera (deci numai cauciucul) ? Banuiesc ca e mai putin riscant decat la camera, nu? In plus Cred ca poate exploda doar in cazul unei taieturi ca nu cred ca se poate despica un cauciuc asa usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca poate... (nu se compara cu explozia ca a unui cauciuc cu camera) mai ales daca e solicitata.. ( presiunea e mare) nu trebuie sa aiba intapaturi e vorba de uzura sau cum am vazut la un prieten, care la un cauciuc nou, a avut probleme.. defect de fabrica... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la mine e cam pe lateral... mi-au zis ca astea de holsurub asa se fac, cu snur, nu se pune petic. iata aici 2 poze :

post-9500-1174907719_thumb.jpg

post-9500-1174907800_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se vorbeste de lateral, inseamna partea laterala - talonul. Dupa cum vad din poze, surubul sau ce o fi fost (pozele sunt neclare) se afla pe calea de rulare. Inca o data: nu sunt probleme. Insa faptul ca ti-au zis ca astea asa se fac si nu se pune petic - este o fantezie (ca sa fiu foarte bland) din partea lor. Daca ai cerut petic trebuia sa puna petic. Este drept ca ar fi trebuit sa dea cauciucul jos de pe janta, dar nu era mare scofala. Dura cu 5 minute mai mult si, probabil, costa cu putin mai mult, atata tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu azi acelasi tip de holsurub. Parca e facut...numai ca la mine am noroc ca a fost in "carne" si pana acum nu s-a desumflat nimic. Sper sa fie asa...daca nu pun rezerva in loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!