Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Reglabila, ok, dar flansele ce sunt? Sunt noi? Au pus flansa din capul amortizorului la fel ca inainte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Oameni buni care ma poate ajuta sa aflu ce con am la bratul pe care sta telescopul ? Vreau sa il schimb acasa iar cei de la piese auto nu isi dau seama de con.Chiar nu pot sa aflu de pe seria de sasiu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar desfacand, eu am dezbatut problema cu cateva posturi in urma, Cosmin mi-a spus ca sigur e alba dar de fapt era neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În general după 2002 au con mic, dar sa fii sigur fa cum a spus colegul, desfacut și vazut.

Modificat de andreisss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles .Maine ma pun la dezmembrat :-)).Sa desfac acel brat trebuie sa scot planetara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta con mic!

Încercati si MAYLE HD toata lumea vorbeste numai de TRW si LEMFORDER.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt la fel de bune. Experimentele s-au facut de mult...

Cred ca e MEYLE HD.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lemforder sau trw...restul e cancan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac geometri din 1993 si fac doar reparatile ce tin de directie am fost fan trw 10 ani am lucrat exclusiv trw mega încântat până acum 3 ani când am renuntat am schimb producatorul trw se face si la timisoara (am probat meyle pe niste taxiuri )1an juma si de atunci mam reprofilat am un taxi ce am schim tot sistemul de brate si are cu el 130000 km ancep sa devin fan meyle .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ridic subiect de forat dupa el si daca cumva stiti pe cineva in tara care si-a montat asa ceva la noi in tara. Pana in momentul de fata am auzit review-uri f bune despre aceste brate care ne-ar scoate dintr-o mare problema cu bratele schimbate excesiv de des:

https://jhmotorsports.com/shop/catalog/front-upper-control-arm-kit-adjustable-spherical-034-for-b5-b6-b7-a4-s4-rs4-p-989.html?cPath=21_56_310_312

 

brate.jpg

Modificat de mihai_mox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum spune si numele siteului ,acele brate sunt pentru motorsport si nu au nici o treaba cu fiabilitatea si comfortul ;pe o masina de uz cotidian ,mai ales in acest anotimp sunt sigur ca nu ajungi sa faci 5000km iar zgomotele si "bataile" bratelor originale "duse" sunt mici copii pe langa ce pot face astea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, mihai_mox said:

aceste brate care ne-ar scoate dintr-o mare problema cu bratele schimbate excesiv de des

Nu e nici o mare problema, tin foarte mult cele mentionate de multe ori in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
kosmyn_aurel89

Am si eu o problema cu unghiul de cadere al rotilor. Sunt la al doilea reglaj de unghi directie si problema persista. Imi uzeaza anvelopele pe interior... Recent am schimbat bratele de sus, si bucsele de la bratele curbate, am refacut unghiu, nu trage stanga nu trage dreapta. Intrebarea e urmatoarea. Difera lungimea bratelor de jos fata de cele cu con mic >con mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu difera. Sunt aceleasi. 

Daca e problema la unghiul de cadere, ceva nu-i in regula cu lonjeronul din partea respectiva si din pacate nici nu ai ce regla. Nu a avut vreun incident masina?

Si totusi... ca sa-ti uzeze anvelopele pe interior inseamna sa stea ambele roti fata prea evazate. Sigur ti-au reglat bine unghiul de fuga (din capetele de bara)? Incearca si alt service. Am mai trecut si eu prin mari meseriasi cu cateva verificari succesive si masina tot uza anvelopele exterior pe fata. Si de fapt erau ei idioti. Refacuta geometria la alt service si totul e ok acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Masina nu a avut incidente sau lovituri. Reglarea s-a facut cu aparat laser. O sa refac unghiu la un alt service. Se poate sa fie "deranjat" cadru motor fata de caroserie?

Modificat de kosmyn_aurel89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

N-are legatura. Tot cu "laser" mi-au reglat si mie. Si tot prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
kosmyn_aurel89

Am fost si am refacut unghiul in alt service, intr-adevar chiar daca nu tragea stanga sau dreapta , nu era bun. Acum totul e ok. Ramane de vazut daca v-a mai uza anvelopele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva vreun site unde pot negocia pretul pieselor? vreau sa schimb bratele, arcuri , telescoape, flanse ....cam tot ce tine de suspensie.m-am uitat pe autokarma si setul de brate lemforder e 15 mil si ceva. a mai cumparat cineva de acolo ... chiar sunt lemforder??? . si inca ceva.... stiti unde as putea reconditiona caseta de directie in Suceava sau Bistrita si la ce pret?. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Puteti sa-mi spuneti cum pot afla ce tip de con am la un passat tdi 1.9 din 2002 cu seria WVWZZZ3BZ2E406557?Va intreb pt ca la un magazin mi s-a spus ca este con subtire iar la altul con gros!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am si eu o problema si anume: in general face cand motorul este rece... cand virez stanga dreapta de volan se aude un scartait in volan/ sub volan nici nubstiu unde exact si e sunet dala de neuns...dar fiecare spun fel de fel de prostii despre problema respectiva...mentionez faptul ca pe masina nu bate nu troncane nimic absolut la gropi sau etc.... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deblocheaza reglajul volanului pe inaltime, eventual regleaza-l in alt fel si vezi daca mai face.

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
evolkswagen

Nu știu de unde vin zgomotele care se aud la trecerea peste calea ferata sau la anumite denivelari mai dese.Ce am observat este ca se aude mai tare când roata trece de pe asfalt, pe nisip, la marginea soselei.Menționez ca am tot kitul de brațe schimbat anul trecut,~20000km,capetele de bara și bieleta de pe partea stângă. Când ridic partea stanga pe cric și mișc roata, stanga/dreapta, se aude un zgomot mic în caseta.Numai de la roata stanga.La roata dreapta nu este nimic.Sa fie acele zgomote din caseta?Mi se par cam puternice pentru jocul mic pe care l-am observat.Sa fie de la amortizoare?Am făcut testul și mi-au zis ca amortizoarele sunt bune,se aud zgomote și sa verific și flansele.Zgomotele se aud și când trec doar cu roata stanga sau doar cu cea dreapta peste anumite denivelari,pietriș, piatra cubica...De unde de credeți ca ar veni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este tipic, este o problema de la caseta de directie sau in cel mai bun caz, as adauga eu, de la o bucsa intre volan si caseta. 

E o boala comuna la Passat, datorita unui eveniment neplacut directia isi face un joc in ea si simti mai ales la liniii de tramvai sau denivelari ce afecteaza ambele roti concomitent. 

Eu am acest joc din 2009 si nu s-a agravat, dar nici nu m-as apuca sa schimb toata caseta de directie, in principial datorita faptului ca demontezi jumatatate de masina sa o scoti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evolkswagen

Sa se auda asa tare de la un joc asa mic?La mine se aud pocnituri si daca trec independent cu cate o roata peste denivelari,bineinteles la roata/partea respectiva.Dacă as mai strânge puțin, ,piulița minune":))de sub caseta ,as rezolva ceva?Și dacă rotesc de volan stanga 90°,se simte o vibrare mai puternică a volanului. 

Modificat de evolkswagen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!