Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut.am si eu o intrebare pentru colegii mai priceputi in ale jantelor.are vreo importanta daca pun pe un b6 doua jante diferite?adica una 6jet42 si una 7j et45 ambele pe 16?anvelope 205.55.16

Modificat de cipruss78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferite fata/spate sau stanga/dreapta? 

Modificat de dani 1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz, asta din cauza ca jantele au mase diferite. Probabil o sa ai probleme si la franare, datorita fortelor centrifuge diferite. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi. CU o intrebare vin la voi, ca sunt in decizia urgenta de a lua niste jante. Pentru Bora Variant cum am eu, mi-ar trebuii 6J ET 38 (pe 15). Eu am gasit niste jante 6,5J ET42 (pe 16), dar care sunt tor de VW Bora/Golf etc originale. Dupa ce am citit pe acest topic, in mare, am gasit ca janta asta va sta mai interior cu 4mm. E mare problema, tehnic ma refer, asupra bucsilor, capete bare etc, faptul ca roata va sta mai interior ? Ca in exterior stiu cum e, am avut niste jante pe 17'' ET35, si nu se simt bine, masina trage in toate directile dupa asfaltul ondulat, chiar nu mi-a placut. Astept niste sfaturi, pareri, tot ce imi puteti spune, ca sa stiu cum sa ma orientez. Va multumesc anticipat, si o duminica frumoasa sa aveti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dzca sunt originale nu ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt originale, dar nu le stiu denumirea...le Castelet, sau ceva de genul, posibil sa gresesc. Intrebam in ideea ca, avand 4mm diferenta spre interior, vroiam sa stiu daca e problematica, sau e oarecum marja de eroare/diferenta admisa, pt a putea pune si alta dimensiune. In Cartea de Indentitate a masini, acolo am doua dimensiuni, standardu pe 15'' si 205/55 R16.

 

Multumesc foarte frumos de raspuns, domnule ''Bundy''. Acuma am siguranta ca o sa fie bine. O duminica placuta alaturi de familie si cei dragi ! Cu respect, Vali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.am si eu nevoie de ceva sfaturi.am achizitionat toamna trecuta o pereche de Jante pe 16 7,5 J cu ET 38. Pentru in golf 3.pe spate au dimensiunea 215 40.urmeaza sa cumpar 2 anvelope si pentru fata ele au aqm 195 40 .ce ma sfatuiti sa cumpar tot 195 40 sau 195 45 .aud tot felul de lucruri cum ca 195 45 sunt mai practice.voi ce spuneti?salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut poate ma lumineaza  si pe mine cineva. La golf 6 e vreo problema daca pun jante de aliaj pe 15 cu J6,5 si Et50 atinge cumva?

Mentionez ca din fabrica am jante pe 15 J6  Et47.  Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Specificatiile sunt ale unor jante oem pt golf 6 (6.5 latime cu et50), asa ca e redundanta intrebarea. Nu sunt probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

o intrebare - eu unul nu am reusit sa gasesc raspuns la o cautare rapida / daca s-a mai discutat pls link si citesc cu placere :) -

La Octavia 3 - Pe moment, jantele sunt :5*112 , 7.0J × 17", ET 49 , pneuri 225/45 R17 - sunt in cautare de jante de vara, aferent pentru Pneurile 225/45 R17

Stie cineva unde gasesc ET min/max pentru masina? 1.6 TDI motorizare

Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt latime de 7J sa nu pui ET mai are de 49 pt ca vor sta bagate sub masina.

ET-ul minim cred ca ar putea fi 35 pt a nu avea probleme (in conditiile in care pui jante 7J). Daca pui jante 8J va trebui sa folosesti offset-uri de +40

Latimile pe care iti merg anvelopele 225/45/R17 sunt 7J   7.5J  si  8J.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM

Sal.,

Poti pune jante cu 7J sau 7.5J*17 ET44 daca le vrei mai inafara, sau daca le vri mai inauntru poti pune cu ET54 .

Pentru anvelope 225 recomandat ar fi 7.5J .

Teoretic producatorul lasa o marja de + / - 10 mm la ET dar este putin riscant sa te duci asa de sus .

Eu am avut pe masina din fabrica jante Le Mans cu dimensiunea de 7.5J*17 ET47 si acum am Interlagos 8J*18 ET41 care la hopuri daca am masina incarcata ating in contraripi din cand in cand .

Ambele modele de jante sunt originale VW unele de B6 alelalte de CC .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci un 7,5J pe ET 32 am toate sansele sa bata in contraaripi sau ?

Mersi tuturor de raspunsuri, a devenit "problema" mai clara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ai 100% sanse sa atinga in contraaripi sau in protectiile de la contraaripi .

Dar de ce nu vb. cu vanzatorul sa mergeti la o vulcanizare si sa le pui de proba pe masina si sa urci cativa prieteni in masina .

Asa vezi daca ating sau nu .

Sau le ei de pe net ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atuncea e clara treaba, voi cauta undeva intre 35 si 49, in functie si de J .

 

Cele de mai sus, ar fi din Oradea, deci ar fi o zi lucratoare pierduta, poate degeaba  - se puteau vedea doar in zilele lucratoare

 

La restu inca ma gandesc ce am gasit, si voi incerca o propunere de weekend, pentru o eventuala incaltare in fata locului. Desi pe net sunt ofertele sunt tentante, tot nu le-as cumpara fara sa le vad personal/incalt inainte ;)

 

In Cluj, pe moment, inca nu am gasit ceva concret - desi recunosc ca nu am batut magazine :P

 

Vai ce ma dispera ca gasesc greu OEM care sa imi placa, fara sa renunt la pneurile de 17 si sa trec pe 18, asta este. Va trebuie sa investesc timp pana la urma, sa iasa o "treaba buna"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gata, am gasit o alternativa la Hawk - 5x112 pattern- 7,0Jx17 size- ET49 , si anume Blossom- 5x112 pattern- 7,0J x 17´ size- ET45.
 
Conform celor scrise mai sus, ar trebuie sa se potriveasca fara probleme, sau? :D
 
Nu de alta, insa in documentul oficial, nu regasesc combinatia 7J / 45ET si pneuri 225/45/R17 , si am zis sa ma asigur inainte de comanda ^^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combinatia 7J / ET45 si pneuri 225/45/R17 este perfecta pentru Octavia 3, nu ai de ce sa iti faci griji.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamuriti-ma si pe mine cu o problema..

 

se da un set de jante Audi A8 pe 17" (gumele au 215/55/17)- teoretic pe A8 avem ET42 7Jx16 cu prindere 5x112x57

 

se pot monta pe un Caddy Kombi (2007) ?? (gumele au 205/55/16) acolo teoretic avem prindere 5x112x57 dar dimensiunea din fabrica este 6Jx15 cu ET47

 

care sunt diferentele de ET si J intre cele doua modele ? afecteaza cu ceva ?

 

ce conteaza la J si ET ? sa fie mai mic ? mai mare ?

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci practic vor iesi jantele in afara ? adica vor atinge tabla...

 

au si J-ul mai mare si ET-ul mai mic (jantele de audi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vor atinge tabla dar trebuie sa te gandesti ca necesita omologare daca vrei sa nu ai probleme la controalele RAR. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am tot citit si nu gasesc ceva similar cu prob mea: am o skoda superb 2 si i am pus jante de octavia 3(5x112 ,7J ET 54) iar cele originale de superb sunt cu 7,5J si ET de la 42 la 49. Am cauciucuri 225/45/17 . Spuneti- mi va rog daca scaderea J -ului cu 0,5 inch si marirea ET- ului cu 5 mm poate duce la instabilitate pe curbe ( asa mi se pare ca se intampla de cand am pus jantele de octavia) si daca afecteaza rulmentii? Daca am micsorat J ul cu 0.5 inch si am marit ET ul cu 5 mm cat intra janta in interior?

A mai patit cineva asa sa aibe prob de stabilitate ? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca masina va fi mai instabila!!

Nu sti se pare ca arata ciudat cu rotile bagate in interior?!

Probabil ca vreo 11 mm iti sta roata bagata sub masina (6 mm datorita latimii mai mici plus inca vreo 5 mm datorita offset-ului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns.

Crezi ca distantierele ar fi o solutie??

Daca las asa afecteaza si rulmentii sau altceva in afara de stabilitate?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!