Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Dintr-o conjunctura am cumparat un set de jante PLW de 16", ET45 si 7.5J. Initial am fost informat ca sunt 7J, dar am verificat si nu era asa. Ideea e ca vreau sa pun pe ele niste Nokian WR D3 cu dimensiunea de 205/55 R16. Masina pe care vor fi montate este un Passat B7.

Credeti ca e posibil sa am probleme? Am inteles ca la J-ul asta e recomandat 215, dar el a avut tot 205 pe ele si am facut proba la vulcanizare, iar mie nu mi se pare ca ar sta prea intins cauciucul.

Pareri? :)

Multumesc anticipat.

Modificat de VewDo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facute asa rotile de iarna pt A3-ul meu si arata perfect!! Chiar imi place cum sta anvelopa pe janta..

Sunt aceleasi dimensiuni, 7.5x16 ET45 cu anvelope 205/55/R16.

Le-am pus intentionat asa pt ca altfel puteam de ex sa pun si jante 7J cu offset 42.

 

Si pe passat vor sta f bine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, s-au asezat foarte bine. Imi place cum arata. Imi pare rau totusi ca janta e cam deschisa si mi-e sa nu stranga prea multa zapada sau gheata. Poate le schimb intre ele la primavara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt originale jantele, vezi sa nu-ti vibreze masina in mers, datorita butucului care de multe ori nu e fix de 57.1 mm!!

Vibratia se poate simti in special in plaja 100-140 km/h pe accelerare.. si se simte mai ales in volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele sunt PLW (firma e germana din ce am gasit pe net). Ele au fost inainte pe o Jetta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar niste jante de CC pt iarna. In carte scrie 6.5Jx17 si anvelope 205/50/17. ET u la cele originale (sima si st moritz) este 39. Mai sunt de la VW si alte modele in afara de astea, cu aceleasi specificatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare la care nu am primit nici un raspuns pana acum asa ca incerc si pe acest topic:

Am un tiguan fabricatie 2011 care are dimensiunile 235/55/17.

Vreau sa cumpar de la dezmembrari o roata de rezerva despre care vanzatorul sustine ca ar fi originala de tiguan si care are dimensiunile 125/70/18.

Credeti ca se potriveste ca dimensiuni deoarece un mecanic pe care l-am consultat zice ca da??

Multumesc anticiipat pt raspuns

Nu ma poate ajuta nimeni cu un raspuns pertinent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu:

1. Daca cautai f putin uite de ex ce gaseai: http://www.ebay.de/itm/Audi-A3-S3-8V-18-Zoll-Continental-Ersatzreifen-Reserverad-Notrad-125-70-R18-/361084118933?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item54124a6795

 

2. Sau, poti sa o iei altfel, logic: pe tiguan pe 18 inch (pt a face comparatie de jante egale ca si diametru) ai dimensiunea specificata de producator de 235/50/R18, asta inseamna o inaltime a anvelopei de 235x.05=117 mm aprox

Roata pe care ai gasit-o tu are o inaltime a anvelopei de 125x0.70=87 mm aprox

De unde rezulta ca roata pe care ai gasit-o tu este cu mult mai joasa si mai mica in diametru fata de cea de tiguan.

 

3. Sau, puteai sa o pui pur si simplu langa o roata de pe masina ta si vedeai ca este cu mult mai mica cea pe care vrei sa o cumperi!!

 

Roata care iti trebuie tie este ACEASTA

 

 

@cecelin:

Nu prea am vazut alte modele in afara de cele specificate de tine.

Dar sincer eu nu prea sunt fan anvelope 205/50/R17 puse pe Vw Passat sau Passat CC!! Prefer 235/45/R17 dar iti trebuie pt ele jante 7.5 sau 8J!!

Un Passat are aprox 1.5 tone si sa ii pui anvelope 205, chiar si numai pt iarna, mi se par f inguste. Teoretic masina asta trebuie sa mearga pe sosele curatate sau cu zapada batotorita (nu este un offroad!!), unde tot o anvelopa mai lata este mai avantajoasa, pt franare, stabilitate, etc.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele OEM Dover de pe golf 7 se potrivesc pe golf 6? Din cate stiu, la golf 6 ET e 50 iar la golf 7 e ET 46 la jantele oem. Vor atinge de aripa daca masina e mai incarcata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt o diferenta de doar 4 mm la offset, in conditiile in care latimile sunt egale, cu siguranta nu!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @meghitz, vroiam sa fiu sigur ca nu prea ma pricep. Sunt 6.5J amandoua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce latime a cauciucurilor folosesti pentru dimensiunea asta de jante ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu:

1. Daca cautai f putin uite de ex ce gaseai: http://www.ebay.de/itm/Audi-A3-S3-8V-18-Zoll-Continental-Ersatzreifen-Reserverad-Notrad-125-70-R18-/361084118933?pt=Auto_Kompletträder&hash=item54124a6795

2. Sau, poti sa o iei altfel, logic: pe tiguan pe 18 inch (pt a face comparatie de jante egale ca si diametru) ai dimensiunea specificata de producator de 235/50/R18, asta inseamna o inaltime a anvelopei de 235x.05=117 mm aprox

Roata pe care ai gasit-o tu are o inaltime a anvelopei de 125x0.70=87 mm aprox

De unde rezulta ca roata pe care ai gasit-o tu este cu mult mai joasa si mai mica in diametru fata de cea de tiguan.

3. Sau, puteai sa o pui pur si simplu langa o roata de pe masina ta si vedeai ca este cu mult mai mica cea pe care vrei sa o cumperi!!

Roata care iti trebuie tie este ACEASTA

@cecelin:

Nu prea am vazut alte modele in afara de cele specificate de tine.

Dar sincer eu nu prea sunt fan anvelope 205/50/R17 puse pe Vw Passat sau Passat CC!! Prefer 235/45/R17 dar iti trebuie pt ele jante 7.5 sau 8J!!

Un Passat are aprox 1.5 tone si sa ii pui anvelope 205, chiar si numai pt iarna, mi se par f inguste. Teoretic masina asta trebuie sa mearga pe sosele curatate sau cu zapada batotorita (nu este un offroad!!), unde tot o anvelopa mai lata este mai avantajoasa, pt franare, stabilitate, etc.

Multumesc pt raspuns, dar nu sunt pe deplin lamurit

In primul rand vanzatorul este la 300 de km distanta asa ca nu m-am dus la el pt atata lucru

2. Ceea ce recomanzi tu este 145x0,8= 116 mm x 18= 2088, comparativ cu 235x0,55=129 mm x 17= 2193 mm? Nu e cam mare diferenta? Care este diferenta maxima acceptata?

Multumesc mult pt raspuns

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu faci bine calculul.

Pentru 145/80/18:

145x80%=116mm talonul

18x25,4=457,2mm inaltimea jantei

Deci inaltimea totala a rotii: 116x2+457.2=689.2mm

Pentru 235/55/17:

235×55%×2+17×25.4=690.3mm

Deci sunt foarte apropiate, diferenta de 1mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva jante pe cc cu et 48? J e 6 cu anvelope de 205 50 17?

Vor sta bagate f tare sub masina. E f posibil sa atinga in amortizoare.

 

Merg jante pe 18 5x112 et 35 pe un passat b7?

Daca sunt 7.5J atunci merg. La 8J e f posibil sa iti atinga in aripa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-as risca! Sincer!!

Sunt aproape convins ca la ceva incarcatura iti vor atinge in aripa. Discutam cu echipare la anvelope 235/40/R18 (dimensiunea pt passat).

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! Am un golf 5 plus si stock vine cu cauciucuri 195/65/15 si janta de tabla pe 15 cred ca 6j et 47. Vreau sa cumpar 4 jante de aliaj si am gasit pe 15 cu 6,5j et 38. Daca montez aceste cauciucuri pe 6,5j si et 38 afecteaza cu ceva stabilitatea,atinge ? Merge pus cu incredere sau am nevoie de cauciucuri 205 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-as risca! Sincer!!

Sunt aproape convins ca la ceva incarcatura iti vor atinge in aripa. Discutam cu echipare la anvelope 235/40/R18 (dimensiunea pt passat).

Dar interlagos de cc cu 8jx18 et 41 merge pe b7? Eu am nevoie de 8j et 44 la janta pe 18 si ma gandesc ca 3 mm nu o sa fie problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu jantele Interlagos e ok pe passat b7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am 215/45/17 si vreau mai late. Cauciucuri 225/45/r17 si jante 7j et 45 merge pe un golf 5? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!