Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca au de ce sa afecteze rulmentii...

Distantiere... no way..!! Sunt niste fiare adaugate rotilor care mie personal imi dau o senzatie de nesiguranta! Prezoane mai lungi, improvizatii, etc. Suma de bani data pe distaniere si prezoane poate fi bagata in alte jante.

Vinde-le si ia altele.. eu asta as face fara sa ma gandesc.

Intrebarea si nedumerirea mea e de ce le-ai luat asa?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi placea modelul f tare, si abia dupa ce le am luat am inceput sa citesc despre ET , pana acum stiam ca daca se pktrivesc la gaura centrala si distanta prezoane toate -s bune dar nu e asa.....

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, tuturor,

 

Rog frumos pe cineva sa ma lamureasca privitor la alegerea unor jante (am citit tot topicul si am aflat multe, dar tot sunt nesigur in anumite privinte).

Am un Golf GTD DSG2 (6 viteze) fabricatie 2012, caruia vreau sa ii montez jante de vara cu anvelope 225x40xR18 (sau, in cel mai rau caz, 225x45xR17).

Am urmat unele indicatii date de un coleg de forum si am gasit o combinatie de jante si anvelope care imi convine (atat pe R18, cat si pe R17) si pe care as putea sa mi-o permit.

Jantele pe care le-am gasit sunt aici, http://www.anvelopelider.ro/jante-aluminiu/bbs/sr-882/?d=17 si aici: http://www.anvelopelider.ro/jante-aluminiu/bbs/sr-882/8x18-et35-5x112-82-47668.

Problema este, desigur, offsetul (cu latimea jantei nu cred sa fie probleme), care este de 42 mm la jantele de 17'' si de 35 mm la cele pe 18''.

Pe pagina asta (recomandata de unii colegi de forum), http://konfigurator.rh-alurad.de/am gasit dimensiuni acceptate intre 35 si 55 mm la jante pe 17'' si intre 35 si 45 de mm la jante de 18''.

Pana aici pare sa fie in regula, dar, pe pagina asta: http://www.wheel-size.com/(cand bag datele masinii mele, VW, 2012, Golf) dimensiunile recomandate pentru ET sunt 50 mm pentru jante de 7.5Jx17 si 40 mm pentru 8Jx18.

Stiu ca exista unele tolerante, si daca am inteles bine, aceste tolerante sunt uneori specifice modelului de jante ales, dar diferenta intre valoarea recomandata de ultimul site, de 40 mm pentru 18'', la 35 mm recomandata de allurad.de si cea vanduta de anvelopelider.ro tot de 35 mm sunt 5 mm diferenta.

Intrebarea mea este daca credeti ca pot sa cumpar jantele mentionate mai sus (cu ET = 35 mm) fara sa intampin ulterior probleme de montaj si, eventual, daca ma expun la ceva riscuri daca merg cu ET atat de in jos.

Multumesc foarte mult (si multumesc si pentru informatiile postate anterior)!

Modificat de streamline55
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul simplu nu e ok un et35. Cauta ET >44/45 pt latime de 8 si >40 pt latime de 7.5.

 

Conteaza si latimea jantei pt ca si ea contribuie la cum sta raportat la aripa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, The_Ego,

Ziceai ca acela e 'raspunsul simplu', mai e vreunul mai complicat? :)

As fi curios, daca ai vreme de unele explicatii mai amanuntite, intrucat, pe de o parte, am vazut cu ochii mei jantele astea montate pe GTD din 2011 (dar, recunosc, atunci nu mi-a dat prin cap sa intreb ce ET au) si, pe de alta parte, nu inteleg cum cei cu site-urile de mai sus pot da informatii atat de aiurea.

 

Posteaza simplu, nu mai da Quote. Este impotriva regulamentului sa dai Quote la ultimul post!

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BBS SR sunt si in configuratie 8x18 ET45, adica ceea ce trebuie. Cele cu 35 ies prea mult.

Site-urile sunt orientative in special in ceea ce priveste potrivirea pe un anumit model de masina.

Jantele oem au 7,5x18 ET51, in marja ar fi 10mm mai jos poti merge daca nu modifici latimea.

 

Modificarea latimii se traduce in faptul ca iese mai in exterior cu jumatate din latimea adaugata. Concret 8 fata de 7,5 inseamna 0,5 inch=12,7mm. Asadar va iesi mai in exterior cu 6mm si mai spre interior cu 6. Asta la acelasi ET!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult, The_Ego!

Intre timp, am mai gasit si site-ul acesta: http://www.wheelfitment.net/vw, care spune confirma ce ai zis.

Dar, unde ai gasit BBS SR in configuratia 8x18 ET45, caci eu nu le-am gasit pe site-ul angelopelider.ro?

Stii alt site cumva?

 

Posteaza simplu, nu mai da Quote. Este impotriva regulamentului sa dai Quote la ultimul post!

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pe vreun site din Romania neaparat, dar mai peste tot se vinde.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. cine ma poate ajuta si pe mine sa imi spuna daca stie cum se numeste modelul jantelor din poza de mai jos (din cate stiu au 16 "). multumesc anticipat. 

post-114671-0-73810200-1430069707_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

 

jantele astea merg pe golf 5 ?

 

8P0 601 025C  

 

- 5x112

- centru 57.1mm
- 7.5J latime
- ET56

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm..ET-ul este la limita pentru suspensie. Sunt jante de A3, deci ar merge insa vor sta mult in interior.

Stock pe Golf este 7.5 cu ET51.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri. Mult in interior inseamna cu o jumatate de centimetru nu ? Am vazut ca BBS classix au et 54 - deci mai raman 2 mm. Sau imi scapa mie ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Classix au latime de 7. Mai pui inca 6mm in interior de la latimea jantei de audi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juma' de centimetru nu e mult in interior zic eu.

Daca BBS clasix ET 54 si 7.5 latime atunci, in raport cu alea cu ET56 vor fi cu 2 mm mai in exterior, asa cum zici.

In raport cu ET 51 si 7,5 latime vor fi cu 3 mm mai in interior.

Edit. Am postat mai tarziu, nu mai corectez. :)

Modificat de Megatron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Passat B6 se potrivesc astea?

model 8K0 601 025 B, 7,5J x 17, ET45

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

 

Poate sa-mi dea cineva va rog un link catre un site sau pdf cu urmatoarea informatie:

datele oficiale despre jantele Lyon care vin pe Vw Golf 7 motorizare 1.2 , 77 kw, 105 CP, an fabricatie 2013 septembrie ? Dimensiuni, ET-ul ... .

 

Precizez ca nu ma intereseaza siteuri ca http://www.1010tires.com, http://www.carbibles.com ,http://www.wheel-size.com .

 

Va intreb pt ca mi-am cumparat aceste jante  http://www.nft.ro/jante/2161-MAK-VENTI.html#/finisaj-ice_titan/diametru-15/latime-6_5/pcd-5_x_112/et-42

 

Inainte de a le cumpara am contactat vanzatorul sa-mi confirme ca sunt OK pt masina de mai sus.

Au venit cu inelele de centrare : 57.1 - TX - 76

 

Problema e ca inelele vin cu o mica distanta intre inelul de centrare si butucul rotii de aprox 1 milimetru.

Vreau sa stiu daca e ok.

Am vrut sa uploadez si o poza da' nu ma lasa forumul. Nu stiu de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ! m-ar interesa si pe mine daca pentru un golf 5 variant , s-ar potrivi jante cu dimensiunea 16 x 6.5 x 35et , si cu cauciucuri 205x65 . sa se potriveasca fara "ciolanii"

merci mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vor fi destul de mult in afara cu et35. Balon se 65 sunt ptr 195 pe 15

La 205 eu as merge pe balon de 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am gresit, si ma refeream la 205x55 . deci cu et 35 vor fi in afara ? o sa-mi atinga pe undeva ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca vin ok, sunt 6J nu 7 sau 7.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit maine daca am timp in elsawin si vedem exact ce dimensiuni sunt ptr golf v variant. By the way J-ul e 6.5. Imi mentin toturi paretea la et. Din cate imi aduc aminte et-ul ptr golf v era 50 cu 6.5 j ptr 205/55/16. Daca ma insel, sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce ziceti de borbet-urile astea pe passat-ul din semnatura ? Am originalele pe 15 pt. iarna.

16" 7jx16 5x112 ET 40

post-146618-0-29524100-1432103847_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna... ce ziceti, arata bine masina asta ? Nu sunt jantele prea mari ? ( Lugano 19" )

62002882_2_1000x700_volkswagen-cc-fotogr

Modificat de TheDoff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, vreau sa imi cumpar jante si am o intrebare! Are careva puse pe masina :Golf 5 ?

ET35

J8,5

17".

???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!